Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sytuacja mieszkaniowa w największych miastach Polski

Sytuacja mieszkaniowa w największych miastach Polski

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w dużych miastach w Polsce - w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Trójmieście.


Poznań

Na poznańskim rynku mieszkaniowym sytuacja od kilku miesięcy wygląda podobnie – popyt na mieszkania znacznie przewyższa podaż.
Dużym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie mieszkania w nowszych budynkach, położone blisko centrum lub z bardzo dobrym dojazdem i dobrze rozwiniętą infrastrukturą usługowo-handlową. Ceny 1 m2 mieszkań w nowszych blokach na rynku wtórnym wahają się w przedziale 3200 – 4500 zł/m2. Do najatrakcyjniejszych lokalizacji należą: okolice centrum, Sołacz, Winogrady, Piątkowo, Polanka oraz okolice Jeziora Maltańskiego.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również komfortowo wykończone apartamenty w budynkach z basenem, fitness clubem i ochroną. Takie obiekty są dopiero na etapie budowy, np. City Park, w którym będzie można kupić mieszkania o powierzchni 40 – 360 m2. Dotychczas w Poznaniu nie było klasycznych apartamentowców. Ceny za takie mieszkania będą się wahać w przedziale 5500 – 7400 zł/m2.
Na drugim biegunie pod względem standardu znajdują się mieszkania w blokach z wielkiej płyty, których średnie ceny za 1m2 oscylują wokół 2600 – 3200 zł/m2, w zależności od lokalizacji, powierzchni, standardu wykończenia oraz położenia na piętrze.
Nową ciekawą inwestycją mieszkaniową jest osiedle budowane przez firmę Echo Investment – Małe Naramowice. W II etapie inwestycji wybudowano 5 budynków mieszkalnych, w których znalazły się 64 lokale mieszkalne oraz miejsca postojowe. Ceny wahają się w granicach: 3.300 – 4275 zł/m2 brutto. Do sprzedaży pozostało już tylko 10 mieszkań. Wiosną tego roku firma planuje budowę III etapu, w którym znajdzie się ok. 150 mieszkań.

Trójmiasto

Początek roku to okres nie zmniejszonego zainteresowania rynkiem mieszkaniowym. W dalszym ciągu obserwuje się tendencje większego popytu na mieszkania. Biura sprzedaży firm deweloperskich mają pełne ręce roboty. Jednak wielu deweloperów „wyhamowuje” sprzedaż. Po pierwsze, licząc na jeszcze wyższe ceny, a po drugie, chcąc zachować płynność swoich ofert. Deweloperzy chcą uniknąć takiej sytuacji, że nie będzie na rynku ich aktualnych ofert, bo mieszkania w budynkach, które mają pozwolenie na budowę już zostałyby sprzedane, a te, które są w fazie projektowej i nie mają pozwolenia na budowę, w zasadzie jeszcze nie mogą być sprzedawane.
Na brak ofert, zwłaszcza w dobrych lokalizacjach, narzeka rynek wtórny. Jeśli na rynku pojawia się ciekawa oferta w atrakcyjnej lokalizacji i z niewygórowaną ceną, sprzedawana jest natychmiast. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny wzrosły o ok. 10 proc.
Najwyższe ceny niezmiennie utrzymują się w Sopocie, gdzie za atrakcyjną lokalizację w nowych projektach trzeba zapłacić już 7000–12 000 zł/m2. Średnie sopockie ceny na rynku wtórnym to ok. 4900 zł/m2, w Gdyni 3866 zł/m2, a w Gdańsku – 3633 zł/m2.

Warszawa

Średnia cena w Warszawie w 2005 roku wynosiła 4900 zł/m2 i była o 18 proc. wyższa niż rok wcześniej. Najwyższy wzrost (30 proc.) nastąpił na Mokotowie i w centrum miasta. W dwunastu warszawskich dzielnicach zanotowano wzrost cen, podczas gdy w czterech – ich spadek. Do najdroższych zalicza się: Centrum, Wolę, Wilanów i Mokotów. W 2005 roku oddano do użytku 13 200 nowych mieszkań, co w porównaniu do wyniku z roku 2004 (8800) oznacza zdecydowany wzrost. Szacujemy, iż w roku 2006 podaż osiągnie poziom 11 800 mieszkań. Powodem spadku są wydłużające się procedury administracyjne oraz brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Obecnie zasób mieszkaniowy w Warszawie to około 741 800 jednostek. Średnia powierzchnia mieszkania wynosi 73 m2 i systematycznie rośnie. Około 59 proc. inwestycji mieszkaniowych skoncentrowanych jest w trzech dzielnicach: Mokotów, Bemowo i Białołęka.
Na rynku wynajmu również popyt jest wyższy niż podaż. Standard wynajmowanych mieszkań i apartamentów cały czas się podnosi, rośnie konkurencja na rynku. Mieszkania mniej atrakcyjne są wynajmowane za niższe kwoty. Obserwujemy coraz większy popyt na duże, luksusowe apartamenty w odrestaurowanych budynkach w centrum miasta – ekskluzywnie wykończone, prestiżowe i zapewniające bezpieczeństwo. Klienci to osoby z dużymi pieniędzmi i o określonych planach życiowych, dla których emocje odgrywają ważną rolę przy wyborze przyszłego miejsca zamieszkania. Mniej liczą się takie czynniki, jak odległość od stacji metra czy od centrum handlowego. Modne są już od pewnego czasu zamknięte małe osiedla – kameralne budownictwo czy zabudowa bliźniacza. Do najpopularniejszych dzielnic należy zaliczyć głównie ścisłe Centrum, Mokotów i Powiśle, ale także Stary Żoliborz i miejsca z dobrym połączeniem komunikacyjnym z centrum Warszawy. W tych okolicach budowane są apartamentowce.

Katowice

Na śląskim rynku nieruchomości nie zanotowano w ostatnich miesiącach zdecydowanej zmiany sytuacji. Liczba transakcji jest stała, a z biur pośrednictwa znikają nawet najstarsze oferty. Sytuacja ta jest efektem kurczącej się podaży i coraz wyższego popytu. Klienci poszukują najczęściej mieszkań w dobrym stanie technicznym i o podwyższonym standardzie. Zasoby mieszkaniowe w Katowicach charakteryzują się wysokim zużyciem, toteż głównym wyznacznikiem przy decyzjach kupna jest kondycja nieruchomości. Obserwujemy ciągły wzrost aktywności inwestycyjnej obcokrajowców, którzy traktują śląski rynek nieruchomości jako inwestycję długoterminową.
Tradycyjnie miesiące zimowe to okres ograniczonego ruchu na rynku domów i działek. Jednak oferty tego segmentu rynku znajdą zapewne nabywców w okresie wiosennym, zwłaszcza przy ograniczonej podaży mieszkań.
W miesiącu kwietniu agencja nieruchomości Ober-Haus rozpoczęła sprzedaż projektu mieszkaniowego „Dębowe Tarasy” zlokalizowanego przy Silesia City Centre. Ceny mieszkań wahają się w przedziale 2900–3900 zł/2 netto. Projekt ten jest obecnie jedyną tej wielkości inwestycją mieszkaniową na Śląsku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów.




Źródło: | 2006-04-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Głubczyckimieszkania na sprzedaż powiat Gostyńskidomy na sprzedaż gmina Gidlelokale użytkowe na sprzedaż gmina Kodeńdomy na sprzedaż w Brzuchaniimieszkania na sprzedaż w Opaczy Małejdomy na wynajem w Lichnówkach

Deweloperzy

);