Nowe przepisy, jakie wejdą w życie z końcem kwietnia br., będą nakładać obowiązek na właścicieli budynków, aby posiadali oni świadectwo charakterystyki energetycznej. Jego brak skutkować będzie wysoką karą. Zważywszy na fakt, że już niebawem rozpoczną się ścisłe kontrole lokali, warto już teraz dowiedzieć się, które budynki zobligowane są do posiadania dokumentu i w jaki sposób można uzyskać certyfikat energetyczny.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Nowe prawo nałoży na właścicieli lokali obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej zarówno w przypadku obrotu nieruchomościami, jak i budowy kolejnych obiektów. Przepisy, o których mowa obowiązywać będą dokładnie od 28 kwietnia br., natomiast rok później wymóg zostanie rozszerzony. Wówczas osoby, które wynajmują nieruchomość, również będą musiały dysponować kopią świadectwa energetycznego lub przynajmniej elektroniczną wersją dokumentu. Na chwilę obecną konieczność posiadania certyfikatu energetycznego dotyczy obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych, a swoje podłoże znajduje w prawie europejskim. W dyrektywie 2010/31/UE znaleźć można informacje, jakie zobowiązują kraje członkowskie do wprowadzenia przepisów, których celem jest sporządzanie dokładnej charakterystyki budynków.
Kogo obowiązuje świadectwo charakterystyki energetycznej, a kto jest z niego zwolniony?
-
budynków wolnostojących, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 mkw.,
-
budynków gospodarczych, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energię (oprócz tzw. oświetlenia wbudowanego),
-
miejsc kultu religijnego
-
oraz obiektów będących zabytkami, które z tego tytułu podlegają ochronie.
Kto może sporządzić i ile będzie kosztować świadectwo energetyczne?
W ramach ścisłości świadectwo charakterystyki energetycznej może zostać opracowane wyłącznie przez osoby, które posiadają:
-
zawodowy tytuł inżyniera lub ukończyły studia, których program uwzględniał zagadnienia związane z OZE, czy też sporządzanie audytów energetycznych,
-
uprawnienia budowlane zgodne z art. 14 ust. 1 prawa budowlanego,
-
pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych i nie ciąży na nich prawomocny wyrok za przestępstwa gospodarcze, skarbowe lub przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów itp.
Jeśli chodzi o koszta, to świadectwo energetyczne mieszkania w bloku będzie wydatkiem rzędu 400-600 zł. Z kolei cena za świadectwo energetyczne domu waha się między 700 do nawet 1500 zł. Standardowy czas oczekiwania na dokument wynosi z reguły dwa tygodnie.
Czy można uzyskać świadectwo energetyczne online?
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)