Modna łazienka 2021 roku już nie przypomina sterylnego pomieszczenia o jednolitym kolorze, lecz zaczyna upodabniać się do eleganckich, dużych salonów kąpielowych. O czym pamiętać, decydując się na modny styl glamour, rustykalny, angielski lub też decydując się na łazienkę nowoczesną?
Jak wybrać styl łazienki?
Szeroki wybór dużych płytek, podłóg winylowych odpornych na działanie wilgoci oraz tapet laminowanych do łazienki, które można umieścić w okolicach prysznica czy też wanny, znacząco odmieniają wnętrze samego pomieszczenia. Łazienka przestaje być już sterylnym wnętrzem, w którym tylko się myjemy, lecz zaczyna przypominać mini salon kąpielowy, staje się miejscem odprężenia, relaksu oraz wyciszenia.
Jaki styl łazienki wybrać? Wszystko zależy od pozostałych wnętrz mieszkania lub domu. Łazienka nie powinna znacząco odbiegać swoim klimatem od wystroju kuchni czy też salonu, niemniej warto postawić na odrobinę szaleństwa i przykładowo wybrać kolorowe baterie łazienkowe (w tym sezonie króluje barwa czarna, złota oraz piaskowa) lub przygotować miejsce na kwiaty do łazienki (ciborę zmienną, paproć nefrolepis czy skrzydłokwiat). A jak dobrać pozostałe dodatki do wnętrza? Przyjrzyjmy się, jak wygląda łazienka w stylu glamour, łazienka nowoczesna i ta urządzona w starym stylu.
Łazienka w stylu rustykalnym
Łazienki rustykalne kuszą licznymi drewnianymi dodatkami oraz naturalnymi materiałami, które przywodzić mają na myśl stare, wiejskie wnętrza. Łazienka w stylu rustykalnym posiada najczęściej wolnostojącą wannę z baterią umywalkową w stylu retro, przypominającą złote kurki. Na podłodze powinny się znaleźć drewniane panele winylowe, a na ścianach cegła (biała lub czerwona) lub stylizowane na stare drewno płyty. Oświetlenie kloszowe z rozproszonym światłem to kolejny ważny wyznacznik tego wnętrza.
Styl rustykalny wywodzi się od klimatu wsi, zatem w pomieszczeniu nie może zabraknąć całej gamy barw ziemi, od beżów, po brązy i szarości, nie zapominając o kolorach rdzy i miedzi, charakterystycznych dla nieco postarzałych wnętrz. Oczywiście ważną rolę pełnią wszelkie odcienie zieleni. Jak to wykorzystać w łazience? Postawmy na stylizowane drewniane meble z biało-ceglanymi wstawkami. Niezwykle modne są motywy folkowe, których można użyć na ręcznikach, zasłonkach czy też miękkiej wykładzinie łazienkowej. Obowiązkowym elementem jest postarzała komoda umywalkowa i niewielka drabinka na ręczniki. Całości dopełnią wiklinowe dekoracje.
Zobacz także: Łazienka w stylu rustykalnym
Łazienka w stylu angielskim
Styl angielski przywodzi na myśl gustownie urządzone, bogate wnętrze o ponadczasowej elegancji. Bazowym kolorem takiej łazienki jest biel, do której dobieramy kontrastowe dodatki. Na podłodze znajdują się drewniane panele połączone ze zdobionymi płytkami ceramicznymi. Łazienka angielska nie może obejść się bez charakterystycznych tapet z motywami kwiatowymi lub z pastelowymi, pionowymi pasami (najczęściej w kolorze niebieskim, różowym lub beżowym). Całości dopełniają duże, ozdobne żyrandole w kolorze złota, brązu lub miedzi.
To połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnym wyglądem, dlatego we wnętrzu nie może zabraknąć w niej wanny w stylu retro z masywnymi, bogato zdobionymi nóżkami. Meble powinny być drewniane, o ciemnej, niemal kolonialnej barwie, z dekoracyjnymi gałkami i uchwytami w kolorze złota. W związku z tym, iż styl angielski przywołuje na myśl elegancję, koniecznie umieśćmy w łazience wypoczynkowe siedzisko lub, jeśli mamy odpowiednio dużą przestrzeń, ozdobny szezlong.
Zobacz także: Łazienka w stylu angielskim
Łazienka w stylu glamour
Łazienki glamour to przede wszystkim wprowadzenie elementów sztuki do codziennego życia. Na ścianach obowiązkowo muszą pojawić się płytki lustrzane w kształcie kwadratów lub heksagonów w kolorze złota, miedzi, brązu lub różu. Na podłodze niech zagoszczą duże, ozdobne kafle z nietuzinkowymi wzorami, które będą kontrastować do czarno-białych mebli czy toaletki w stylu art. déco. Przeszklone witryny z listwami LED podkreślą subtelną nutę elegancji.
Łazienka w stylu glamour czaruje odważnymi kolorami: fioletem, purpurą, fuksją oraz połączeniem czerni i bieli. Ozdobny przepych uwidacznia się również w doborze dodatków: duże świeczniki czy też wolnostojące lampy pozornie nie pasują do takiego pomieszczenia jak łazienka, niemniej tutaj liczy się jakość dodatków. Powinny przyciągać oko, wyróżniać się na tle całego wnętrza, podobnie jak kryształowe żyrandole i eleganckie kinkiety lustrzane. Styl glamour uzupełnia fantazyjnie zdobione w dużej ramie lustro, wolnostojąca duża wanna lub kabiną prysznicową walk-in. Całości dopełnią zapachowe świece oraz duży fotel w stylu neoklasycystycznym.
Zobacz także: Łazienka w stylu glamour
Inne style w łazience
Łazienka w starym stylu mieści w sobie wiele dodatków i dekoracji, które miały w swoich domach babcie i prababcie. Nie ma tu miejsca na nowoczesne komody, lecz na wolnostojące, nieco postarzałe szafki z niewielką lnianą zasłonką. Styl vintage to także stylizowane armatury oraz baterie łazienkowe, które przypominają te z początku XX wieku oraz ceramiczne misy nablatowe z ozdobnymi motywami kwiatowymi. Klimatu sielankowości nadają drobne klinkiety, biało-drewniane barwy podłogi i ścian, jak i drobnych bibelotów: klimatycznych mydelniczek, kołowych uchwytów na ręczniki oraz drewnianych ram lustra.
Miłośnikom barw niebieskich rekomendujemy łazienkę w stylu morskim, z wieloma marynistycznymi dodatkami przypominającymi letnie, beztroskie wakacje. Króluje tu biel i wszelkie odcienie barwy niebieskiej, od pastelowego błękitu po barwy morskie, skończywszy na mocnych, granatowych akceptach. Prym wiodą dekoracje: powieszone na ścianie stare kotwicy i sieci rybackie, ułożone na półkach niewielkie latarnie morskie i grube liny. Całości dopełniają ułożone niby przypadkowo rozgwiazdy, muszelki oraz stare kompasy.
Dla poszukujących minimalizmu zalecamy łazienkę w stylu japońskim – nad wyraz oszczędną, w której znajdują się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wyłącznie naturalne, w delikatnych, subtelnych barwach szarości, beży, brązów oraz żółci materiały współgrają z przeszklonymi prysznicami i drewnianymi parawanami. Zwarta zabudowa ustawiana jest w myśl zasad feng szui, a jedynymi elementami dekoracyjnymi są żywe kwiatki, zwłaszcza drzewko bonsai i niewielkie storczyki. Mydelniczki, kubki na szczoteczki czy też szczotki do włosów powinny być wykonane z bambusa, podobnie jak zasłaniające okno rolety i żaluzje.
O tym, jaki styl do łazienki wybrać, ma wpływ nie tylko wielkość pomieszczenia, ale również indywidualny gust właściciela. Jeśli nie przypadły do gustu nasze powyższe propozycje, to warto rozważyć inne rodzaje wykończenia łazienek: w stylu francuskim, nowojorskim, w stylu spa, ekologicznym lub nowoczesnym stylu high-tech. To miejsce, w którym szukamy relaksu i wyciszenia, dlatego warto pochylić się nad klimatem wnętrza i nie pozostawiać tu miejsca na przypadkowy wybór.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)