Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu wyrok dotyczący stawki VAT w przypadku sprzedaży miejsc postojowych. Kwestia ta jest o tyle ciekawa, że organy podatkowe stoją zwykle na stanowisku, że sprzedaż miejsc postojowych nie może korzystać ze stawki 7 proc. przeznaczonej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Kolejny wyrok dotyczący stawki VAT na garażeWojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu wydał 15 lutego 2008 r. wyrok (sygn. I SA/Po 1206/07) dotyczący stawki VAT w przypadku sprzedaży miejsc postojowych. Kwestia ta jest o tyle ciekawa, że organy podatkowe stoją zwykle na stanowisku, że sprzedaż miejsc postojowych nie może korzystać ze stawki 7 proc. przeznaczonej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego (do końca 2007 r. stawka 7 proc. wynikała z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, obecnie podstawą jej stosowania jest § 5 ust.1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).
Również w sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia sądu podatnik sprzedając mieszkania razem z miejscem parkingowym uważał, że transakcja stanowi jedną całość i powinna być opodatkowana stawką 7 proc. Z takim podejściem nie zgodził się urząd skarbowy, a następnie izba skarbowa i sprawa trafiła do WSA. Sąd orzekł, że do chwili wyodrębnienia pomieszczenia jako odrębnego lokalu użytkowego jest ono traktowane jako część wspólna przynależna do lokalu mieszkalnego i tym samym stosowanie stawki 7 proc. VAT jest zasadne.
Warto dodać, że identyczne rozstrzygnięcia zapadły już wcześniej przed WSA w Warszawie 9 listopada 2005 r. (sygn. III SA/Wa 2516/05) oraz 13 września 2007 r. (sygn. III SA/Wa 1052/07). Do podobnych wniosków doszedł też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (sygn. I FSK 103/05). W tym ostatnim orzeczeniu sąd podkreślił, że miejsca postojowe nie mogą być sprzedawane odrębnie, ponieważ nie są samodzielnymi lokalami użytkowymi. Jeżeli więc deweloper sprzedaje lokal mieszkalny razem z prawem do korzystania z miejsca parkingowego, znajdującego się w danym budynku, całość należy opodatkować jedną, obniżoną stawką. Zdaniem składu orzekającego „Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych, ze względu na fakt, że nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku". W tym zakresie można więc mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej. Co więcej, nawet niektóre interpretacje organów podatkowych zawierają sformułowania wzmacniające argumentację, że stawkę 7 proc. można stosować w odniesieniu do miejsc parkingowych. Na przykład, Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z 21 czerwca 2007 r. uznała, że „nie można określić jako lokal użytkowy garażu przynależnego do lokalu mieszkalnego i znajdującego się w budynku mieszkalnym. Pomieszczenie przynależne, takie jak garaż, w sensie prawnym stanowi bowiem część składową lokalu mieszkalnego".
W tej sytuacji deweloperzy, którzy sprzedają miejsca garażowe opodatkowując je 22-proc. stawką VAT, powinni rozważyć odpowiednią korektę faktur i – przy dochowaniu wszelkich formalności wynikających z ustawy o VAT w takich przypadkach – obniżenie we właściwym miesiącu VAT należnego płaconego do urzędu o kwotę wynikającą z korekt. Co ostrożniejsi mogą rozważyć wcześniejsze złożenie wniosku o interpretację do właściwego organu (dyrektora odpowiedniej izby skarbowej) w tej sprawie. Pozytywna interpretacja zabezpiecza bowiem przed ewentualnym negatywnym podejściem urzędu w przypadku kontroli, a ze względu na zróżnicowane stany faktyczne i sposoby sprzedaży miejsc parkingowych lokatorom wskazane powyżej wyroki mogą nie odnosić się do wszystkich deweloperów i wszystkich prowadzonych inwestycji.
Taxpoint
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)