Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sprzedaż nieruchomości a ulga mieszkaniowa

Sprzedaż nieruchomości a ulga mieszkaniowa

Pierwszy kwartał roku to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W bieżącym roku – 2010 – po raz pierwszy złożymy deklarację PIT-39. Druk ten umożliwi rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytej w roku podatkowym 2009.

Pierwszy kwartał roku to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W bieżącym roku – 2010 – po raz pierwszy złożymy deklarację PIT-39. Druk ten umożliwi rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytej w roku podatkowym 2009.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (DzU z 2000 r. nr 14 poz.176), regulujące m.in. obowiązek podatkowy od sprzedaży nieruchomości, zmieniały się wielokrotnie. Zmieniał się również zakres zwolnień podatkowych. Generalną zasadą, zarówno na gruncie obowiązującej obecnie ustawy, jak i jej wcześniejszych wersji, jest istnienie obowiązku uiszczania podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości w sytuacji sprzedaży tej nieruchomości w okresie krótszym niż 5 lat od dnia nabycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy). Przy czym, jak wynika z praktyki wykładni organów podatkowych, momentem nabycia jest data podpisania umowy kupna nieruchomości – data aktu notarialnego (tak np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, IPPB1/415-924/09-2/JB z 26.01.2010 r.) Wyjątkiem od powyższej reguły są liczne zwolnienia i ulgi podatkowe (art. 21 ustawy), które ewoluowały na przestrzeni lat obowiązywania ustawy.
 
By prawidłowo ocenić konkretne zdarzenie podatkowe, należy w pierwszej kolejności ustalić, przepisom której ustawy ono podlega. Zasadą jest, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą odpłatnego zbycia nieruchomości – wskazuje na to przepis art. 21 ustawy Ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 2007 r. ( DzU z 1997 r., nr 137, poz. 926). Natomiast wymiar obowiązku podatkowego oraz możliwe do wykorzystania ulgi, normuje każdorazowo ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązująca w dacie nabycia nieruchomości.
 
Wobec dynamicznie dokonujących się zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mamy obecnie do czynienia z trzema możliwościami rozliczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości dokonanej w 2009 r. – w zależności od daty nabycia tej nieruchomości.
 
Zasady rozliczenia sprzedaży nieruchomości nabytych do końca 2006 r.
 
Podatkiem dochodowym od osób fizycznych opodatkowany był w 2006 r. przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia. Podatek miał charakter podatku zryczałtowanego i płacony był w wysokości 10 proc. przychodu z takiej transakcji. Ulgę mieszkaniową przewidywał art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy – zwolniony z podatku był przychód ze sprzedaży nieruchomości, o ile został przeznaczony na cele mieszkaniowe w okresie nieprzekraczającym dwóch lat od zbycia nieruchomości. Ustawodawca zawęził pojęcie celu mieszkaniowego do terytorium Polski – jak wynika z linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz polskich sądów administracyjnych – niesłusznie.
 
Według ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2006 r. nr 217, poz. 1588), powyższe zasady są stosowane tylko w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości i praw z nieruchomościami związanych, które zostały nabyte lub zostały wybudowane przed 1 stycznia 2007 r. Brzmienie art. 7 wskazuje, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych do 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. DzU z 2000 r. nr 14 poz. 176) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.
 
Rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytych w latach 2007 – 2008
 
W okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. podatkiem dochodowym od osób fizycznych opodatkowany był dochód (różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych) z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia. Podatek miał charakter podatku zryczałtowanego i wynosił 19 proc. Także w tym okresie przewidziana była ulga meldunkowa; zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy, z podatku zwolniony był przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli podatnik był zameldowany w sprzedawanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.
 
Powyżej opisane zasady są stosowane w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości i praw z nieruchomościami związanych, które zostały nabyte lub zostały wybudowane w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.
 
Rozliczenie nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r.
 
W przypadku nabycia nieruchomości po 1 stycznia 2009 r. zastosowanie znajdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca od początku 2009 r. Ustawa przewiduje opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. Przepis art. 21 ust 1 pkt 131 ustawy wskazuje na możliwość zwolnienia z podatku, gdy w okresie nieprzekraczającym dwóch lat dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, również poza terytorium Polski, w państwie członkowskim Unii Europejskiej (także w innym państwie należącym do EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej).
 
Zeznanie dotyczące nieruchomości nabytej po 1 styczniu 2009 r. należy złożyć – w formie deklaracji PIT–39 do końca kwietnia 2010 r. Podatnicy chcący skorzystać ze zwolnienia podatkowego – wypełniają odpowiednią rubrykę deklaracji (rubryka nr 26), co zastępuje oświadczenie o planowanym przeznaczeniu dochodu ze sprzedanej nieruchomości na cele mieszkaniowe w okresie nieprzekraczającym dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
 
Nowe brzmienie ustawy wydaje się być wynikiem sporów, jakie powstawały na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów, a które rozstrzygane były na korzyść podatników. Przykładem może być wyrok WSA w Warszawie, w którym stwierdzono m.in., że polski ustawodawca nie mógł ograniczyć zwolnienia podatkowego do nabycia nieruchomości w Polsce, gdyż jest to niezgodne z postanowieniami podstawowymi zasadami prawa Unii Europejskiej, tj. ze swobodą przepływu osób (wyrok z 4 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 832/09).

 

 

Źródło: KRN.pl | 2010-03-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemdziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat Parczewskimieszkania na wynajem powiat Myślenickimieszkania na sprzedaż gmina Ciechanowiecdomy na sprzedaż gmina Klukowodomy na sprzedaż w Płytnicydomy na wynajem w Budziszewicachdomy na sprzedaż w Brychach

Deweloperzy