Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sonda KRN.pl: Wielka płyta – wybór czy przymus?

Sonda KRN.pl: Wielka płyta – wybór czy przymus?

Ostatni rok – trudny dla sprzedających mieszkania i wcale niełatwy dla kupujących – najwięcej zmienił w segmencie mieszkań najtańszych. W polskich realiach tanie mieszkania są najczęściej lokalami w budynkach wznoszonych od lat 60. do schyłku lat 80. z prefabrykowanych elementów (tzw. wielka płyta).

Ostatni rok – trudny dla sprzedających mieszkania i wcale niełatwy dla kupujących – najwięcej zmienił w segmencie mieszkań najtańszych. W polskich realiach tanie mieszkania są najczęściej lokalami w budynkach wznoszonych od lat 60. do schyłku lat 80. z prefabrykowanych elementów (tzw. wielka płyta). O ile jeszcze latem ubiegłego roku ceny wywoławcze tej kategorii mieszkań były bliskie bądź równe cenom mieszkań budowanych w ostatnich dwóch dekadach, o tyle obecnie różnice w cenach są wyraźne i uznaje się to za wyraz normalizacji sytuacji na rynku mieszkaniowym. Inaczej mówiąc, sprzedający poszli po rozum do głowy i nie próbują już oferować swoich starych mieszkań w blokach w cenach, za jakie oferowane są mieszkania nowsze, a przez to mające zazwyczaj wyższy standard wykończenia i bardziej atrakcyjne sąsiedztwo (choć nie jest to regułą ). 

 
Powszechna jest opinia, że w czasie boomu cenowego 2005-2007 r. najbardziej wzrosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym, czyli te oferowane przez deweloperów. Jednakże wiele wskazuje, że jest to mniemanie błędne. Analiza cen w ofertach, które były wprowadzane na rynek, pokazuje, że to właśnie ceny mieszkań najtańszych, tych z wielkiej płyty, rosły najszybciej. Szczególnie widoczne było to pod koniec cenowego szaleństwa, czyli w pierwszej połowie 2007 r. Na rynku wtórnym wiosną ubiegłego roku w największych miastach średnie ceny mieszkań z lat 1960-1989 niemal zrównały się z cenami tych zbudowanych w ostatnim piętnastoleciu. Tym samym to właśnie właściciele mieszkań w blokach, chcąc „dostosować się” do średnich cen w mieście, podbijali do niebotycznych poziomów swoje żądania.
 
Potencjalni klienci mieli jednak swoje zdanie na ten temat, i gwałtownie zrezygnowali z zakupów tych właśnie mieszkań. Dlatego też od roku postępuje rozwarstwianie się cen mieszkań i o ile mieszkania nowsze lub w kamienicach (a więc najczęściej w dobrych lokalizacja) trzymają swoją cenę lub spadają nieznacznie, o tyle ceny mieszkań budowanych przed 25-30 laty spadły już o ok. 10-15 proc.
 
Czy jest to więc jeden z symptomów powolnego umierania starych blokowisk? Raczej nie. Choć w Niemczech czy we Francji ruszył już proces wyburzania wielkiej płyty, to w Polsce na razie się na to nie zanosi. W naszym kraju brakuje mieszkań i przyrównywanie Polski do krajów starej unii może wprowadzać w błąd. Na przykład w Hiszpanii, która od dłuższego czasu przechodzi głęboki kryzys rynku nieruchomości i jest podawana jako przestroga dla Polski, sytuacja mieszkaniowa jest dramatycznie odmienna od tej, którą mamy nad Wisłą. W Hiszpanii jest po prostu za dużo mieszkań, co jest wynikiem nie tylko zbyt mocno rozbudzonych apetytów mieszkaniowych Hiszpanów, ale w dużej mierze wieloletniej mody na inwestycje zagraniczne w iberyjskie kurorty turystyczne, letniska itp. Aby dojść do stanu dzisiejszego, Hiszpanie musieli dynamicznie budować mieszkania przez ostatnie 15 lat, bo tyle właśnie trwał tam boom nieruchomościowy (w Polsce ok. 2-3 lata), a na dodatek sytuacja mieszkaniowa Hiszpanów sprzed 15 lat była wyraźnie lepsza niż Polaków. Mieli więc nie tak wielkie jak Polacy potrzeby, a budowali więcej, dłużej i z rozmachem.
 

Pewne jest, że mieszkania w blokach powrócą do łask kupujących. Świadczą o tym choćby wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy, według których 40 proc. osób dopuszcza możliwość zakupu mieszkania na osiedlu z wielkiej płyty. Kiedy więc to się stanie? Chyba szybciej, niż można by przypuszczać, bo tanich mieszkań nam po prostu potrzeba.

 

Źródło: KRN.pl | 2008-09-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianędziałki na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Leszczyńskilokale użytkowe na wynajem powiat Lipnowskimieszkania na sprzedaż gmina Skępemieszkania na wynajem gmina Głownodomy na wynajem w Rewica-Koloniimieszkania na sprzedaż w Dziadówki Cacewskiedomy na sprzedaż w Wiktorzynie

Deweloperzy

);