Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sonda KRN.pl: Poddasza – nie tylko dla artystów

Sonda KRN.pl: Poddasza – nie tylko dla artystów

Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że mieszkania na poddaszach mają niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na zakup tego typu nieruchomości zdecydowałoby się 54,6 proc. respondentów

Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że mieszkania na poddaszach mają niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na zakup tego typu nieruchomości zdecydowałoby się 54,6 proc. respondentów. Pozostali nie akceptują takich rozwiązań mieszkaniowych.

To, co rzadkie i niespotykane – a oferty mieszkań na poddaszu do najczęstszych nie należą – niejednokrotnie cieszy się popularnością. Na poddaszu z pewnością odnajdą się osoby z artystyczną duszą. Nietypowy klimat tego miejsca może stać się dla nich źródłem wielu inspiracji. Warto zauważyć, że w dawnych czasach nie do pomyślenia było, aby na strychu znajdował się pokój dziecięcy czy sypialnia. Jeśli już zapadały decyzje o przerobieniu strychu na użytkowe poddasze, to przeznaczano je na pomieszczenie dla służby, suszarnię albo pracownię. Obecnie mamy do czynienia z rosnącym trendem na mieszkaniowe zagospodarowanie przestrzeni poddasza. Dziś nikogo nie dziwi sypialnia mieszcząca się pod stromym dachem, a skosy i pochyłości cieszą się zainteresowaniem. Wprawdzie zabierają sporo miejsca, ale jeżeli mieszkanie jest duże, to nie stanowi to większego problemu. Poza tym urządzający mieszkanie na poddaszu mają duże pole do popisu i mogą wyżyć się artystycznie, aranżując skośne wnętrza. Przy aranżacji mieszkań na poddaszu bardzo często trzeba zamawiać meble, które są robione według konkretnych wymiarów i odpowiadają indywidualnym oczekiwaniom klienta. Dlatego mieszkania te mogą urzekać oryginalnością i nietuzinkowym, rzadko spotykanym, stylem. Niewątpliwym atutem lokali na poddaszu jest to, że często znajdują się one w starych kamienicach w centrum miasta. Obecność skosów sprawia także, iż tego typu nieruchomości mogą być tańsze, ponieważ ich przestrzeń użytkowa jest często mniejsza niż całkowity metraż mieszkania. Jednak w praktyce ceny mieszkań na poddaszu są bardzo zróżnicowane – dopiero co zaadaptowane strychy lub poddasza w nowo budowanych blokach mogą oferować dodatkowe atrakcje w postaci widokowych balkonów lub tarasów czy też możliwości wyjścia na dach prosto z mieszkania.

Znaczna grupa internautów (45,4 proc.) do pomysłu, by zamieszkać na poddaszu, podchodzi z dużym sceptycyzmem. Wiele osób uważa poddasze za niepełnowartościowe ze względu na wyżej wspomniane skosy i pochyłości. Ponadto licznych problemów mogą nastręczyć okna połaciowe, które, jeśli nie został zastosowany odpowiedni dystans pomiędzy pokryciem dachowym a oknem, mogą przeciekać. Życie utrudniać może także gromadzący się zimą na oknach śnieg, który sprawia, że w mieszkaniu jest ciemno. Argumentem przemawiającym na niekorzyść poddaszy jest fakt, że szczególnie mieszkańcy starych kamienic są narażeni latem na walkę z wysokimi temperaturami wewnątrz mieszkań, a zimą – na ciągłe dogrzewanie pomieszczeń. Chociaż meble robione na zamówienie mogą być atutem (gdy weźmiemy pod uwagę, że nadają mieszkaniu niepowtarzalny klimat), to jednak wiele osób postrzega konieczność zlecania wykonania poszczególnych sprzętów fachowcom jako dosyć kłopotliwe. Co ciekawe, zgodnie z zasadami feng shui – czyli sztuki kształtowania powierzchni, mającej swoje korzenie już w starożytności – pomieszczenia strychowe nie odznaczają się szczególnymi wartościami. Przez niektórych ekspertów starożytnej sztuki są one postrzegane nawet jako miejsca nienadające się do wypoczynku ze względu na odbijające się od ścian ciągi energetyczne, które stale przybierają na sile. Poza tym trójkąty tworzone przez zejście się sufitu z podłogą powodują – według zasad feng shui – pesymistyczne nastawienie do świata. Potencjalnych mieszkańców zaadaptowanych strychów może zniechęcać też brak wind, które rzadko docierają na poddasza.

Oczywiście, decyzja o zamieszkaniu na poddaszu w dużej mierze zależy od gustu i indywidualnych upodobań. Aby zaadaptowany strych spełniał swoją funkcję, należy pamiętać przede wszystkim o właściwej izolacji termicznej dachu. Jeżeli będzie ona odpowiednia, w zimie nie będzie powodów do narzekań na zbyt niskie temperatury, a w lecie – na nadmiar słońca. Wiele zależy od wieku i technologii dachu. Ważne jest także jego uszczelnienie i wykończenie. Komfort i ekonomia mieszkania zależą również – oprócz dobrze dobranych materiałów – od pomysłowości i kreatywności samego właściciela.

 

Źródło: KRN.pl | 2008-07-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice na wynajemkamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Pabianickidomy na sprzedaż powiat Pleszewskidomy na wynajem gmina Muszynadomy na wynajem gmina Czerwińsk nad Wisłąmieszkania na wynajem w Franciszkowiedomy na wynajem w Jaworźniedomy na sprzedaż w Modłej

Deweloperzy

);