Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sonda KRN.pl: Niższe opłaty notarialne a rynek nieruchomości

Sonda KRN.pl: Niższe opłaty notarialne a rynek nieruchomości

Większość z nas uważa, że maksymalne stawki za usługi notarialne są zbyt wysokie, a ich obniżenie będzie miało pozytywny wpływ na rynek nieruchomości.

Większość z nas uważa, że maksymalne stawki za usługi notarialne są zbyt wysokie, a ich obniżenie będzie miało pozytywny wpływ na rynek nieruchomości.

Tak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal KRN.pl. Pozytywnych zmian na rynku mieszkaniowym po wprowadzeniu w życie idei ministra sprawiedliwości, zgodnie z którą maksymalne taksy notarialne mają być obniżone o ponad połowę, spodziewa się aż 54,5 proc. ankietowanych. Liczą oni na to, że dzięki planom resortu sprawiedliwości mającym na celu wsparcie budownictwa poprzez zmniejszenie opłat towarzyszących nabywaniu mieszkania, domu czy działki budowlanej, sytuacja na naszym rynku będzie bardziej sprzyjająca dla potencjalnych właścicieli nieruchomości.

Obniżenie maksymalnych taks notarialnych nie przyczyni się do wzrostu liczby transakcji mieszkaniowych, a tym samym nie wpłynie na rynek nieruchomości – tego zdania jest 38,2 proc. respondentów. Najprawdopodobniej wzięli oni pod uwagę fakt, że w praktyce notariusze rzadko stosują maksymalne stawki za dokonywane czynności. Poza tym, jeśli kogoś nie stać na zakup mieszkania, to mało prawdopodobne, by obniżenie taks zaważyło na jego decyzji o nabyciu nieruchomości.

Do pomysłu ministra Ziobry sceptycznie jest nastawionych 7,3 proc. uczestników sondy. Według nich ewentualne problemy, będące konsekwencją zmian przepisów, mogą doprowadzić do dezorientacji przyszłych właścicieli mieszkań, co nie przyczyni się do rozwoju rynku nieruchomości.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto ma rację. Jedno jest pewne – samo obniżenie taks to za mało, by zredukować koszty zakupu nieruchomości, chociażby z tego powodu, że nabywający musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: KRN.pl | 2007-10-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdomy do kupieniakamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Zgorzeleckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Staszowskidomy na sprzedaż gmina Radziejowicelokale użytkowe na wynajem gmina Kosakowodomy na wynajem w Talczyniedomy na wynajem w Mirowicachmieszkania na wynajem w Szczutkach

Deweloperzy

);