Czy wolałbyś zamieszkać na 120 m kw. w mieszkaniu czy w domu prywatnym? Wyniki sondy pokazały, że odpowiedź na to pytanie wcale nie należy do oczywistych.
Czy wolałbyś zamieszkać na 120 m kw. w mieszkaniu czy w domu prywatnym? Wyniki sondy pokazały, że odpowiedź na to pytanie wcale nie należy do oczywistych. Dom o powierzchni 120 m kw. jest przeważnie uznawany za dom o przeciętnej powierzchni. Z kolei mieszkanie, którego powierzchnia dochodzi do 120 m kw., najczęściej jest określane mianem apartamentu. Ponad jedna trzecia naszych ankietowanych odpowiedziała, że wolałaby mieszkać w 120-metrowym mieszkaniu. Taki wybór może wynikać z kilku powodów. Tego rodzaju mieszkania przeważnie zlokalizowane są w dwóch rodzajach nieruchomości: w kamienicach w centrach miast lub w ekskluzywnych apartamentowcach, wybudowanych w oparciu o nowe technologie. Nie jest to jednak fundamentalna zasada.
Mieszkanie może być atrakcyjne z co najmniej kilku powodów. Jeśli właściciel pracuje w centrum miasta lub ceni sobie dostępność różnorodnych usług, jakie można odnaleźć w mieście, mieszkanie może się okazać całkiem sporym ułatwieniem, zwłaszcza w przypadku codziennych dojazdów do pracy. W odróżnieniu od domów samodzielnych lub szeregowych, które w bardzo wielu przypadkach znajdują się na obrzeżach miast, własny, przestronny apartament w centrum miasta wydaje się być spełnieniem marzeń. Daje możliwość codziennego dojeżdżania do pracy komunikacją miejską, co bez wątpienia pozwala na oszczędność czasu, pieniędzy oraz naszych nerwów. Jednocześnie zakup mieszkania o takiej powierzchni w Warszawie czy Krakowie wiąże się z bardzo wysoką kwotą zakupu, która nierzadko oscyluje wokół kwoty 1 mln zł. Dlatego na taki zakup przeważnie mogą sobie pozwolić tylko osoby posiadające obfite zasoby finansowe, które traktują zakup jako inwestycję.
Pozostałe 64,6 proc. osób biorących udział w naszej sondzie odpowiedziało, że zdecydowałyby się na dom o powierzchni 120 m kw. Daje to podstawy do wystosowania opinii, że Polacy preferują niewielkie domy i wolą taki wybrać niż obszerne mieszkanie. Wskazuje to, że wolimy posiadać na własność dom na uboczu wraz z otaczającą go posesją niż luksusowy apartament w sercu miasta. Tak wysoka liczba chętnych na własny dom może zapowiadać, że w przyszłości będzie się rozwijał proces rozrastania podmiejskich „sypialni”, gdzie budowane są różnorodne osiedla domków jednorodzinnych o powierzchni najczęściej nieprzekraczającej 150 m kw., a w dużej mierze posiadających metraż do 120 m kw.
Możliwość posiadania własnego domu daje poczucie bezpieczeństwa oraz pewnego wyrwania się z tłocznych i hałaśliwych miast, które powoli stają się wyłącznie miejscami pracy i rozrywki. Ten proces obserwowany jest w naszym kraju od wielu lat. Swoje mieszkania sprzedają Ci, którzy zdołali zgromadzić fundusze na własny dom poza miastem. Najczęściej są to osoby, których dzieci opuściły rodzinne gniazdo, a one same czują, że nadszedł czas wyprowadzki z miasta i oddania się urokom ciszy i spokoju. W ich wypadku wszystkie atrybuty, jakie niesie ze sobą życie w mieście, zdewaluowały się, a wartością stał się odpoczynek.
Na sam koniec warto dodać, że wybudowanie domu poza miastem, którego powierzchnia nie przekracza 120 m kw., związana jest z wydatkiem do 500 tys. zł, czyli połowy sumy, jaką trzeba zapłacić za mieszkanie o tej samej powierzchni w dużym mieście. W kwestii finansowej kartą przetargową na rzecz domu może być fakt, że współczesne technologie budowlane pozwalają na wybudowanie domu, który będzie znacznie bardziej energooszczędny niż mieszkanie. Na przestrzeni wielu lat użytkowania, wybór domu może okazać się łagodniejszy dla naszej kieszeni niż jakiekolwiek mieszkanie, nie tylko o dużej powierzchni.
Źródło: KRN.pl | 2011-03-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)