Jako że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, należy dobrze zastanowić się nad jej rozkładem. Od tego, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy na zamkniętą, będzie zależał w dużym stopniu komfort naszego życia.
Jako że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, należy dobrze zastanowić się nad jej rozkładem. Od tego, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy na zamkniętą, będzie zależał w dużym stopniu komfort naszego życia. Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta mają niemal tyle samo zwolenników. Należy przy tym pamiętać, że rozkład kuchni zależy od liczby domowników, wielkości mieszkania oraz funkcji, jaką ma ona spełniać.W ostatnich latach – zgodnie z najnowszymi trendami – dużą popularnością cieszyły się otwarte kuchnie. Nieco ponad połowa respondentów (50,9 proc.) uznała, że współczesna kuchnia powinna być właśnie pomieszczeniem otwartym na salon lub pokój dzienny. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia wydaje się większa niż w rzeczywistości. Oprócz przestrzeni zyskuje się także możliwość bezpośredniego kontaktu z przebywającymi w sąsiednim pomieszczeniu osobami. Przygotowując posiłki, nie trzeba zatem rezygnować z towarzystwa gości. Ponadto ciekawszą aranżację wnętrza umożliwia zamontowanie – w miejscu przenikania się kuchni i pokoju – stołu lub barku. Decydując się na kuchnię otwartą, należy pamiętać o dopasowaniu jej stylu do stylu całego domu. Trzeba zadbać o to, by takie części jak zlew były jak najmniej widoczne. Ważny jest zatem odpowiedni dobór sprzętów, materiałów oraz elementów dekoracyjnych, dzięki czemu strefa kuchenna i pokojowa będą się przenikać w łagodny sposób. Wybierając otwartą kuchnię, powinno się mieć świadomość, że panujący w niej bałagan będzie widoczny również z salonu. Dlatego należy się liczyć z utrzymywaniem jej przez cały czas w reprezentacyjnym porządku. Ponadto wszelkie odgłosy dochodzące z kuchni, np. wydawane przez sprzęt AGD, mogą przeszkadzać relaksującym się w salonie domownikom. Uciążliwe są również przenikające do pozostałych pomieszczeń zapachy.
Niemal połowa internautów (49,1 proc.) preferuje kuchnię zamkniętą, której głównym przeznaczeniem jest przygotowywanie posiłków. Przy wyborze tego typu pomieszczenia problemy związane z nieprzyjemnymi woniami, uciążliwymi hałasami, niepozmywanymi naczyniami schodzą na dalszy plan. Poza tym taka kuchnia może być urządzona w dowolnym stylu – nie jesteśmy uzależnieni od wystroju i kolorystyki salonu. Kuchnia zamknięta jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią, gdy podczas przygotowywania posiłków inni patrzą im na ręce. Architekci zalecają, by w dużych mieszkaniach oddzielać kuchnię od innych pomieszczeń. Jednak w przypadku małych mieszkań dzięki osobnej kuchni zyskuje się dodatkowe pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy np. pracują w domu, ponieważ za sprawą zamkniętej kuchni zmniejsza się monotonia przestrzeni.
Bez względu na to, jaką kuchnię wybierzemy, musimy pamiętać o dwóch zasadach – funkcjonalności i estetyki. Istotne jest również, by kuchnia – zarówno otwarta, jak i zamknięta – znajdowała się w bliskim sąsiedztwie pokoju dziennego lub jadalni, ze względu na krótszą drogę noszenia jedzenia. Oczywiście ideałem byłoby uwzględnienie w projekcie dwóch kuchni: jednej – otwartej, połączonej z salonem, pełniącej rolę reprezentacyjną oraz drugiej – zamkniętej, przeznaczonej do przyrządzania posiłków. Niestety, na taki luksus mogą sobie pozwolić jedynie ci szczęśliwcy, którzy posiadają bardzo duży dom.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)