Aż 65,5 proc. respondentów twierdzi, że zainstalowało lub planuje instalację w obrębie własnego gospodarstwa kolektorów słonecznych.
Z badania przeprowadzonego przez KRN.pl wynika, że aż 65,5 proc. osób twierdzi, że zainstalowało lub planuje montaż w obrębie własnego gospodarstwa kolektorów słonecznych jako alternatywnego źródła energii. Kolektorem słonecznym nazywamy urządzenie służące do przetwarzania energii z promieniowania słonecznego na ciepło.
Nośnikami energii cieplnej, stosowanymi w dostępnych na rynku kolektorach, są najczęściej glikol, woda lub powietrze. Dodatkowa energia z kolektora pozwala gospodarstwu obiżyć koszty utrzymania poprzez niższe zużycie mediów (gaz, węgiel). Specjalne sterowniki regulują pracę konwencjonalnych piecy. W sytuacji, gdy kolektor może dostarczyć wystarczającą energię do ogrzania domu, piec automatycznie się wyłącza.
Koszt zakupu i montażu kolektora jest wciąż jednak dla wielu osób nieosiągalny. Średnio ceny wahają sie w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Instalacja kolektorów jest więc inwestycją, która zwróci się po kilku latach stosowania. Stąd też mniej więcej co trzecia osoba biorąca udział w badaniu odpowiedziała w sondzie negatywnie na pytanie "Czy zainstalowałeś lub planujesz zainstalować kolektory słoneczne?".
Tym, co być może skłoni większa grupę do zakupu kolektorów słonecznych jest umowa, jaką w czerwcu 2010 r. zarząd NFOŚiGW podpisał z sześcioma bankami, uruchamiając program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Według głównych założeń umowy osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość otrzymania dofinansowania (poprzez banki) w wysokości 45 proc. do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Oferty kredytów na sfinansowanie zakupu kolektora słonecznego pojawiły w bankach już w sierpniu 2010 r.
Na stronie NFOŚiGW można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące programu dopłat. Dopłaty będą udzielane do kredytów na zakup oraz montaż kolektorów słonecznych. Dopłatami objęte bedą również aparatury niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kolektorów. Beneficjenci mogą więc liczyć na dofinansowanie kosztów związanych z wykonaniem projektu budowlano-wykonawczego, zakupem kolektora słonecznego, nowego zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji, ciepłomierza i montażu zestawu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)