W czasach, gdy pozyskiwanie surowców konwencjonalnych staje się coraz trudniejsze, warto zastanowić się nad zastosowaniem w budownictwie jednorodzinnym nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
W czasach, gdy pozyskiwanie surowców konwencjonalnych staje się coraz trudniejsze, warto zastanowić się nad zastosowaniem w budownictwie jednorodzinnym nowoczesnych rozwiązań energetycznych. Kolektor słoneczny, rekuperator oraz pompa ciepła to urządzenia, jakie miały do wyboru osoby biorące udział w przeprowadzonym przez portal KRN.pl badaniu, dotyczącym zastosowania określonych rozwiązań we własnym domu.
Jak pokazują wyniki sondy, internauci najchętniej widzieliby w swoim domu kolektor słoneczny. Na użycie tego urządzenia zdecydowałaby się blisko połowa (48,9 proc.) respondentów. Z pewnością na ich wyborze zaważyły takie cechy kolektorów jak: prosta budowa, niezawodność działania czy atrakcyjna cena. Kolektor słoneczny jest ekologicznym urządzeniem – wykorzystuje promienie słoneczne, które docierają do powierzchni Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych. Najczęściej jest umieszczany na dachu domu. Ilość zużytej energii zależy od stopnia sprawności kolektora. Tego typu urządzenia służą najczęściej do ogrzania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych. Znajdują również zastosowanie przy dużych obiektach, takich jak baseny. Wspomagają też instalacje centralnego ogrzewania. Warto zaznaczyć, że kolektory od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem na zachodzie Europy. Znane są tam innowacyjne rozwiązania, umożliwiające np. ogrzanie wody nawet przy ujemnej temperaturze zewnętrznej lub przy dużym zachmurzeniu.
O wzrastającym wśród Polaków poziomie świadomości ekologicznej świadczy również duże zainteresowanie pompami ciepła, które są urządzeniami umożliwiającymi odbiór energii cieplnej z jej naturalnych źródeł: gruntu, wody lub powietrza.Chęć korzystania z tego typu rozwiązania zadeklarowało prawie 30 proc. ankietowanych. Nic dziwnego, skoro odpowiednio dobrana i prawidłowo zainstalowana pompa ciepła jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku. Nie bez znaczenia są niskie koszty eksploatacji tego urządzenia. Ogrzanie obiektu niskim kosztem jest możliwe dzięki instalacji inteligentnego systemu grzewczego, który jest oparty właśnie na pompie ciepła. Wśród zalet tego typu urządzeń należy wymienić także ich cichą pracę (porównywalną z pracą lodówki) i długi okres eksploatacji.
Pozostała część głosujących w sondzie internautów (niecałe 22 proc.) zdecydowałaby się na wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Zastosowanie w domu szczelnych okien i drzwi może spowodować pojawienie się wilgoci lub pleśni. Aby temu zapobiec, często sięga się po systemy wentylacyjne umożliwiające odzysk ciepła. Wymienniki ciepła, czyli rekuperatory, mogą się przyczynić do obniżenia strat ciepła wentylacyjnego nawet o 60 proc. Dzięki tym urządzeniom dom staje się nie tylko energooszczędny, ale i bezpieczny dla zdrowia.
Z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii wiążą się liczne korzyści – przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne. Takie rozwiązania energooszczędne jak kolektory słoneczne, rekuperatory czy pompy ciepła stały się bardzo komfortowe. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki zwiększającej się dostępności na rynku ich ceny będą coraz atrakcyjniejsze.
Źródło: KRN.pl | 2009-03-31
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)