Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w naszej ankiecie 67 proc. odpowiedziało, że licencje dla pośredników w obrocie nieruchomościami powinny być obowiązkowe.
Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w naszej ankiecie 67 proc. odpowiedziało, że licencje dla pośredników w obrocie nieruchomościami powinny być obowiązkowe. Natomiast 33 proc. respondentów opowiedziało się przeciwnie uznając, że licencje nie powinny być warunkiem koniecznym w zawodzie pośrednika. Wyniki sądy mogą oznaczać, że jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami tego, by zawody elitarne takimi pozostały. Pada jednak pytanie: czy zawód pośrednika jest elitarny?
Udzielone odpowiedzi wskazują, że cenimy sobie pewnego rodzaju profesjonalizm wynikający z posiadanych uprawnień. Jednocześnie te same uprawnienia mogą wpływać na ograniczenie dostępu i dalej postępującą ekskluzywność danego środowiska zawodowego – w tym wypadku pośredników. W 2010 r. rząd próbował wprowadzić zmiany w postaci zniesienia obowiązkowych licencji w zawodzie pośrednika, jednak prace nad ustawą, która zawierała liczne błędy merytoryczne, zostały zahamowane.
Tego rodzaju zamknięcie danej grupy zawodowej można rozpatrywać dwojako. Pozytywne z pewnością jest to, że pośrednik musi przejść długą drogę, by osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju zawodowego oraz wiedzy, by móc realizować się w swoim zawodzie jako profesjonalista. Zdobycie obowiązkowej licencji powinno odsiewać tych, którzy widzą w pracy pośrednika wyłącznie zarobek osiągany bez żadnego wysiłki kosztem jakości usługi. Otóż każdy profesjonalny pośrednik ma świadomość, że licencja jest tylko początkiem drogi do poszerzania wiedzy niezbędnej w tym fachu.
Z pewnością negatywną stroną obowiązkowych licencji jest to, że grupa zawodowa pośredników może stanowić w przyszłości pewnego rodzaju monopol, wpływający na brak konkurencyjności w pośrednictwie nieruchomościowym. Jednak jak się okazuje może się tak stać tylko i wyłącznie w sytuacji, gdyby samo zdobycie licencji było bardziej skomplikowanym i wymagającym procesem. Aktualnie wejście w posiadanie licencji nie jest obłożone żadnymi barierami, które wyraźnie utrudniałyby dostęp do zawodu pośrednika. Oznacza to, że zawód ten mimo obowiązkowej licencji nie należy do elitarnych, a powinien, ponieważ obrót i pośrednictwo nieruchomości skorelowane jest z dużymi kwotami pieniędzy.
Pośrednik jest osobą, której zadaniem jest uchronić potencjalnego klienta przed kupnem mieszkania z zadłużoną hipoteką czy z ukrytymi usterkami i wadami. Powinien również posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa oraz kwestii technicznych. Licencja powinna wprowadzać do zawodu pośrednika ludzi, którzy są zdeterminowani do tego, by nieustannie poszerzać swoją wiedzę oraz pracować z ludźmi i dla ludzi. O tym powinien pamiętać każdy kto chce rozpocząć karierę pośrednika nieruchomości.
Źródło: KRN.pl | 2011-02-09
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)