Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sonda KRN.pl: Kij ma dwa końce

Sonda KRN.pl: Kij ma dwa końce

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ma swoje odzwierciedlenie w jego cenie, ponieważ ceny mieszkań usytuowanych na parterze są najczęściej znacznie niższe.

Decyzję o kupnie mieszkania podejmuje się najczęściej w oparciu o takie czynniki, jak cena, powierzchnia, standard czy lokalizacja. Jednak istotną cechą braną pod uwagę przez kupujących jest także położenie mieszkania. To, czy znajduje się ono na wysoko, czy nisko położonej kondygnacji – również jest dla kupujących nie bez znaczenia. Piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ma swoje odzwierciedlenie w jego cenie, ponieważ ceny mieszkań usytuowanych na parterze są najczęściej znacznie niższe. Wynika to z ogólnego przeświadczenia, że posiadając mieszkanie na najniższej kondygnacji, musimy stawiać czoła dwóm istotnym niedogodnościom: mniejszej ilość światła, jaka dociera do wnętrza mieszkania, oraz częstemu przemieszczanie się obok naszych drzwi właścicieli mieszkań znajdujących się na pozostałych piętrach, co również wpływa na ograniczenie naszej prywatności.

Opozycja do parteru
 
Z naszej sondy wynika, że 64 proc. ankietowanych wolałoby wybrać mieszkanie na najwyższej kondygnacji niż mieszkanie znajdujące się na parterze. Można to krótko uzasadnić, przytaczając powyższe argumenty. Co ciekawe, mieszkania na parterze są przez kupujących kojarzone także jako atrakcyjny łup dla amatorów cudzej własności. Niezależnie od współcześnie dostępnych technologii antywłamaniowych stereotyp parteru jako miejsca niebezpiecznego wciąż jest silnie zakorzeniony w świadomości kupujących, co z kolei powoduje, że przeważnie wolimy słono dopłacić niż kupić nisko położone lokum.

Środek stawki

Kupujący najchętniej przeznaczają pieniądze na mieszkania, które nie znajdują się na skrajnych piętrach. Powodem unikania lokali na najwyższych kondygnacjach są zwiększone nagrzewanie się lokalu w okresie letnim oraz bardzo często wysoka cena, wynikająca ze współcześnie panującej tendencji do budowania na najwyższych piętrach luksusowych apartamentów. Z tego właśnie powodu deweloperzy prześcigają się w sposobach na wzbogacanie atrakcyjności skarajnie ulokowanych mieszkań. Do metod, jakie wykorzystują, zaliczają się m.in. oferowanie dodatkowego ogródka z bezpośrednim dostępem z mieszkania dzięki schodkom przyłączonym do balkonu lub tarasu. Natomiast mieszkania położone najwyżej są reklamowane jako posiadające najlepszy widok w okolicy. Pomijając atrakcyjny krajobraz, popularność najwyżej położonych mieszkań (tych niebędących apartamentami) wynika w dużej mierze z coraz mniejszych obaw kupujących przed awariami wind. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że zdarzają się przypadki, gdy oferowany widok ma niewiele wspólnego z malowniczą panoramą miasta. Wynika to m.in. ze sposobu budowania dzisiejszych osiedli, opartego na stawianiu budynków obok siebie w bardzo bliskich odległościach. Uniemożliwia to stworzenie dogodnych warunków dla tarasów widokowych, nawet w wysokich budynkach. 

Seniorski poziom

Mieszkania na parterze posiadają jedną cechę, która okazuje się być atrakcyjna przede wszystkim dla jednej grupy klientów – emerytów. Zwalniają one z konieczności korzystania ze schodów, co dla osób w zaawansowanym wieku jest dużym udogodnieniem. Nawet w przypadku obecności windy w budynku nie ma gwaracji, że w ciągu roku nie będzie kilku dni, w czasie których winda nie będzie działała z powodu awarii lub konserwacji. Dodatkowo możliwość posiadania ogródka wpływa na zwiększenie atrakcyjności lokalu w tej grupie klientów. Mieszkanie parterowe jest ciekawą propozycją dla tych starszych osób, które do tej pory mieszkały w lokalach położonych na wysokich kondygnacjach, a z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wyprowadzić się do innego rodzaju budynku niż blok mieszkalny. 

Wysokie loty

Mieszkania parterowe już jakiś czas temu przestały być synonimem zagrożenia dla dobytku właściciela, pojawiły się bowiem różnorodne rozwiązania wpływające na wyraźne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na osiedlach. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe często bardziej przypominają twierdze, wyposażone w monitoring, ochronę oraz wysokie ogrodzenie. Ponadto, przeciętnie mieszkania na parterze są o około 10 proc. tańsze niż położone wyżej. Jeśli kupującemu nie zależy na widoku z okna, może zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na komfortowe urządzenie swojego lokum lub dodatkowe zabezpieczenia.

 

 

Źródło: KRN.pl | 2011-05-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniadziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Kaliszmieszkania na sprzedaż powiat Pińczowskilokale użytkowe na wynajem gmina Łomżadomy na wynajem gmina Dobrzanymieszkania na wynajem w Zagórnejmieszkania na wynajem w Otmicachdomy na wynajem w Małaszku

Deweloperzy

);