Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że chociaż w związku z zaostrzeniem przez banki polityki kredytowej i rosnącym bezrobociem, mieszkania są obecnie trudniej dostępne niż kilka miesięcy temu, to wymagania potencjalnych klientów pozostają wysokie.
Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że chociaż w związku z zaostrzeniem przez banki polityki kredytowej i rosnącym bezrobociem, mieszkania są obecnie trudniej dostępne niż kilka miesięcy temu, to wymagania potencjalnych klientów pozostają wysokie. Według badania aż 77,8 proc. respondentów nie zdecydowałoby się na zakup mieszkania, które nie miałoby balkonu lub tarasu.
Powiedzenie „Lepszy rydz niż nic” nie sprawdza się w przypadku kupna mieszkania. Jest to poważna inwestycja, wiążąca się z wieloletnimi zobowiązaniami finansowymi, dlatego jeśli już ktoś decyduje się na zakup własnego lokum, nie wyobraża sobie, aby było ono pozbawione elementu architektonicznego, jakim jest balkon. Pełni on nie tylko funkcję użytkową, stanowiąc łącznik między wnętrzem a otwartą przestrzenią, ale i zdobniczą, dając szerokie pole do popisu np. miłośnikom zieleni. Dopasowując do siebie pod względem kolorystycznym donice i kwiaty lub tworząc wyszukane kompozycje roślinne, można znacznie uatrakcyjnić nie tylko wygląd balkonu, ale i osiedlowy krajobraz – zwłaszcza w przypadku bloków z wielkiej płyty. Balkony – szczególnie dla mieszkańców osiedli – stanowią często namiastkę ogródka. Jednak, jeśli ktoś sądzi, że balkony są wymysłem XX-wiecznych architektów, jest w błędzie. Balkony są często nazywane miniaturą tarasu, tarasy zaś były znane już w starożytności. Co ciekawe, zgodnie z zasadami feng shui, odpowiedni dobór kwiatów (nawet tych sadzonych w balkonowych skrzynkach) może wzmocnić energetycznie mieszkanie. Roślinność odgrywa bowiem istotną rolę w ukierunkowaniu energii dopływającej do domu.
Ankietowani z pewnością uwzględnili także bardziej prozaiczne zalety posiadania balkonu, czyli możliwość wysuszenia prania czy wypicia kawy na świeżym powietrzu. Balkon lub taras może być traktowany również jako miejsce, w którym trzyma się np. niepotrzebne meble.
Jednak znalazła się pośród internautów stosunkowo niewielka grupa (22,2 proc.), która zdecydowałaby się na zakup mieszkania bez balkonu lub tarasu. Najwyraźniej w perspektywie posiadania wymarzonego „M” brak dodatkowego elementu konstrukcyjnego w postaci balkonu, nie stanowi dla nich problemu. Przeciwnicy balkonu mogą posłużyć się argumentem, że ten element konstrukcji przysparza problemy od strony technicznej już na etapie budowy. Poza tym jego wykonanie wiąże się ze wzrostem kosztów budowy.
Nie należy zapominać o tym, że aby balkon spełniał swoją funkcję – w sensie eksploatacyjnym – musi być odpowiednio wykonany. Otóż balkony są tymi elementami konstrukcyjnymi budynku, przez które ucieka duża ilość ciepła (mostek termiczny). W związku z tym, że balkony są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, muszą mieć dobrą izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową. Dlatego, jeśli planowane jest ułożenie płytek na balkonie lub tarasie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu jego powierzchni wodoodporną płytą budowlaną. Przy tym balkon powinien być odpowiednio docieplony w celu zmniejszenia wpływu mostków termicznych, które tworzy.
Trzeba pamiętać – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – że dobry balkon musi odznaczać się takimi cechami, jak lekkość, estetyczne wykończenie i prawidłowa izolacja. Aby balkony i tarasy pozostawały ozdobą bloków przez długie lata, konieczny jest właściwy dobór i zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych.
Źródło: KRN.pl | 2009-02-13
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)