Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sonda KRN.pl: Czy zakup dużego mieszkania się opłaca?

Sonda KRN.pl: Czy zakup dużego mieszkania się opłaca?

Sprzedaż mieszkania o większej powierzchni może być problematyczna, szczególnie w czasach stagnacji na rynku nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania o większej powierzchni może być problematyczna, szczególnie w czasach stagnacji na rynku nieruchomości. Świadczą o tym wyniki sondy przeprowadzonej przez portal KRN.pl. Na pytanie skierowane do użytkowników portalu: „Ile średnio oczekuje się na sprzedaż dużego mieszkania?”, najwięcej osób - aż 38,3 proc. - stwierdziło, że do zawarcia transakcji dojdzie po ponad roku oczekiwania na klienta.

Druga pod względem wielkości grupa - 31,3 proc. - uznała, że klient na większe mieszkanie znajdzie się w okresie do 12 miesięcy. Co piąta osoba twierdzi, że transakcja jest możliwa do realizacji w ciągu pół roku od rozpoczęcia oferowania nieruchomości. Tylko niewielki odsetek respondentów przewiduje optymistycznie, że mieszkanie o dużej powierzchni zostanie sprzedane do trzech miesięcy (6,5 proc. respondentów), a najmniejsza część sądzi, że transakcja zostanie zawarta w ciągu miesiąca - taki scenariusz zakłada tylko 3,5 proc. uczestników sondy.

Specyfika rynku

Rynek nieruchomości cechuje się niską elastycznością popytu i podaży. Jest również wrażliwy na zmieniające się otoczenie oraz warunki społeczne i gospodarcze. Ceny na rynku ściśle uzależnione są od sytuacji finansowej (przede wszystkim zdolności kredytowej) klientów, którzy determinują popyt. Bardzo istotny jest fakt, że większość osób finansuje zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, a w czasach niepewności na rynkach finansowych znacznie trudniej o uzyskanie niezbędnych środków na zakup mieszkania. Tym bardziej osoby, które dysponują większą gotówką, powinny pochylić się nad obecną ofertą rynku nieruchomości.

Po spadkach występujących w ostatnich latach, obecnie ceny utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie. Trend spadkowy dotyczy teraz praktycznie tylko nieruchomości gorzej zlokalizowanych, położonych w dużej odległości od centrum i przestarzałych technologicznie. Ceny lokali w lepszych lokalizacjach oraz wybudowanych w nowych technologiach prawdopodobnie utrzymają się na dzisiejszym poziomie. Te nieruchomości zareagują również pierwsze na nadchodzące ożywienie.

Idealny czas na inwestycje

W czasach dekoniunktury rynek należy do kupującego. Klienci zainteresowani kupnem mają zdecydowanie szersze pole manewru podczas negocjacji cenowych niż w okresie ożywienia rynku. Szczególnie atrakcyjny dla inwestorów jest segment mieszkań o większej powierzchni. Takie lokale ciężko sprzedać głównie ze względu na ich proporcjonalnie wyższą cenę. Wymagana zdolność kredytowa przy zakupie dużego i drogiego mieszkania najczęściej skutecznie filtruje grono potencjalnych nabywców, którzy chcieliby sfinansować zakup kredytem. Pozostaje wąska grupa klientów, których stać na kupno nieruchomości tego typu.

Ograniczony popyt i stosunkowo duża konkurencja wśród oferentów lokali podobnych powoduje, że sprzedający są zmuszeni do wysokich korekt ceny ofertowej podczas negocjacji. Dzięki temu często mieszkanie 4-pokojowe kupujący jest w stanie otrzymać w cenie 3-pokojowego, a za lokal 3-pokojowy zapłacić tyle, co za większe mieszkanie 2-pokojowe.

Można wręcz powiedzieć, że tych dodatkowych kilkanaście metrów sprzedający oddaje w formie przymusowego rabatu. Jest to często jednak jedyny sposób, żeby sprzedać duże mieszkanie szybciej, niż przewiduje większość respondentów sondy KRN.pl.

Źródło: KRN.pl | 2011-08-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);