Chociaż jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy architekta wnętrz podczas urządzania domu lub mieszkania należało do rzadkości, dzisiaj wiele osób powierzyłoby specjaliście wykończenie własnego lokum.
Chociaż jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy architekta wnętrz podczas urządzania domu lub mieszkania należało do rzadkości, dzisiaj wiele osób powierzyłoby specjaliście wykończenie własnego lokum.
Wyniki przeprowadzonej przez portal KRN.pl sondy pokazują, że aż 62,1 proc. respondentów deklaruje chęć wynajęcia architekta wnętrz. Jednakże można podejrzewać, że dla dużej części ankietowanych urządzanie mieszkania pod czujnym okiem doświadczonego doradcy – z uwagi na wysokie koszty – pozostanie raczej w sferze marzeń.
Internauci z tej grupy zapewne wychodzą z założenia, że skoro inwestycja, jaką jest zakup mieszkania lub budowa domu, wiąże się z wieloletnim zadłużeniem, to warto zadbać, aby wymarzone lokum było jak najlepiej przystosowane do swojej funkcji, spełniając przy tym walory estetyczne. Projekt przygotowany przez architekta wnętrz najczęściej jest dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji zleceniodawcy. Ważne jest, by już na tym etapie jasno sprecyzować swoje wymagania oraz określić sumę, jaką jest się w stanie przeznaczyć na urządzanie wnętrza. W projekcie uwzględnione są nie tylko takie szczegóły, jak materiały, meble oraz sprzęty, które znajdą się w naszym domu, lecz także kolorystyka czy rodzaj oświetlenia.
Architekt wnętrz może pomóc również rozwiązać problemy związane z przestrzennym rozkładem pomieszczenia, typu: zbyt wąska kuchnia, ciemne mieszkanie, skosy. Bardziej odważne osoby mogą pokusić się nawet o zmianę w układzie ścian. O tym, że warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, świadczy również fakt, że do architektów często zwracają się osoby, które samodzielnie podjęły się wykańczania mieszkania, lecz efekt ich pracy nie był zadowalający. Należy jednak pamiętać, aby samemu aktywnie uczestniczyć w poczynaniach architekta – w końcu mieszkanie ma być zgodne przede wszystkim z naszymi gustami i upodobaniami.
Co ciekawe, coraz częściej architekci wnętrz w swoich ofertach podkreślają, że służą również radą osobom, które chciałyby urządzić swój dom zgodnie z zasadami feng shui. Należy nadmienić, że to, co dziś nazywamy ogólnie aranżacją przestrzeni, było znane już w starożytnych Chinach, gdzie przykładano dużą wagę do idealnego usytuowania i rozplanowania siedziby człowieka, wierząc, że od tego zależy powodzenie we wszystkich dziedzinach życia. Również dzisiaj wiele osób jest przekonanych, że dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu przedmiotów we własnym domu będzie się cieszyć dobrym stanem zdrowia, ich kariera zawodowa nabierze rozpędu, relacje z bliskimi ulegną poprawie, a wszelkie przedsięwzięcia zakończą się sukcesem.
Pozostała część ankietowanych (37,9 proc.) zdecydowałaby się na samodzielne urządzenie mieszkania. Za takim rozwiązaniem z pewnością przemawiają względy finansowe – chcąc powierzyć wykańczanie mieszkania dobremu architektowi, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Poza tym istnieje ryzyko, że między wizją projektanta i przyszłego mieszkańca pojawi się duża rozbieżność. Wiele osób postanawia także rozłożyć w czasie urządzanie mieszkania – niekiedy jest to kwestia kilku lub kilkunastu lat. W tej grupie respondentów mogły znaleźć się również osoby, w których drzemie dusza artysty i pragną samodzielnie (a niekiedy własnoręcznie) zająć się aranżowaniem wnętrza swojego domu. Może też się zdarzyć, że architekt będzie polecał produkty tylko jednej, nie najtańszej firmy, lub nie będzie w stanie poświęcić klientowi wystarczającej ilości czasu.
Każdy ma wizję swojego przyszłego mieszkania, ale nie każdy potrafi ją samodzielnie zrealizować. Dlatego skorzystanie z fachowej pomocy architekta wnętrz może okazać się pomysłem, który zaprocentuje nie tylko oryginalną kompozycją przestrzeni i dopracowaniem każdego detalu, lecz także funkcjonalnym zagospodarowaniem pomieszczeń.
Źródło: KRN.pl | 2009-06-02
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)