W Polsce dalej brakuje mieszkań – tego zdania jest ponad połowa osób, które wzięły udział w sondzie portalu KRN.pl. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany.
Gdy się patrzy na wyniki tej sondy, zaskakiwać może liczne grono optymistów. Jakby nie było, aż 45 proc. respondentów uważa, że mieszkań w Polsce nie brakuje bądź deficyt ten zostanie wkrótce zlikwidowany. Tymczasem ze specjalistycznych analiz rynku mieszkaniowego wynika, że w Polsce do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych potrzebnych jest blisko 2 mln lokali! Dlatego też można sądzić, że osoby, których zdaniem rynek mieszkań już się nasycił, albo kupiły mieszkanie w ostatnich latach, albo stwierdziły tak, jedynie obserwując ogromny ruch w branży budowlanej. Być może też część badanych osób za objaw nasycenia rynku uznała pojawiające się w ostatnim czasie coraz częstsze doniesienia o spadku popytu na mieszkania, podczas gdy zjawisko to jest najprawdopodobniej spowodowane wysokim poziomem, jaki osiągnęły ceny nieruchomości.
Istotne jest jednak to, że osób mówiących o niedoborze mieszkań jest wciąż więcej. Choć nie dysponujemy wynikami analogicznego badania z wcześniejszych okresów, można zakładać, że odsetek osób w tej grupie zmniejszył się w ciągu ostatnich miesięcy. Nie ma bowiem wątpliwości, że buduje się obecnie bardzo dużo, a liczba oddawanych mieszkań stale rośnie. Pozostaje jednak pytanie: w jakim stopniu oddawane aktualnie mieszkania są kupowane w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a ile z nich nabywanych jest w celach zarobkowych – czy to przez polskich, czy przez zagranicznych inwestorów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)