Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Służebność przesyłu

Służebność przesyłu

Wprowadzenie nowego rodzaju służebności – tzw. „służebności przesyłu” ułatwi regulację sytuacji prawnej gruntów, na których będą posadowione urządzenia przemysłowe oraz przyczyni się do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem takich urządzeń.

11 kwietnia 2008 r. Sejm uchwalił, w oparciu o rządowy projekt zmiany ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego i przekazał Prezydentowi oraz Marszałkowi Senatu ustawę o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu rozszerzenie możliwości umownego kształtowania statusu prawnego urządzeń przesyłowych, a także wprowadzenie nowego rodzaju służebności – tzw. „służebności przesyłu”. Niewątpliwie ułatwi ona regulację sytuacji prawnej gruntów, na których będą posadowione takie urządzenia oraz przyczyni się tym samym do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem takich urządzeń. Projektowana nowelizacja poza wyżej wskazanymi ustawami wprowadzi także zmiany do ustawy o księgach wieczystych i hipoteki.

Nowy art. 49 § 1 i 2 kc ma przyjąć brzmienie następujące:
    „§ 1Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
    § 2 Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.”


Ponadto Kodeks Cywilny, Księga druga, Tytuł III, Dział III miałby zostać uzupełniony o rozdział Rozdział III pt. „Służebność przesyłu” o niżej wskazanej treści:

„Art. 3051 Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Art. 3052 § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. § 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
Art. 3053. § 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.
§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.
§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli byłoby to nadmiernie uciążliwe lub powodowało nadmierne koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.
Art. 3054. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.”

Trzeba podkreślić, że nowelizacja ta odpowiada na zapotrzebowanie praktyki, jak i niejako ustawowo potwierdza trafność dotychczasowej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy stwierdzając, że dla powstania roszczenia wynikającego z art. 231 § 2 kc wystarczy zainstalowanie trwałych urządzeń, które – mając fizyczne oparcie na sąsiednich nieruchomościach – znalazły się na trwałe w granicach przestrzennych nieruchomości określonych w art. 143 kc (I CK 26/2004) oraz podkreślając, że okoliczność, że nieruchomość władnąca wchodzi w skład przedsiębiorstwa energetycznego sama przez się nie wyklucza możliwości zrealizowania przez strony umowy o ustanowienie służebności gruntowej (III CZP 79/2002), a także dopuszczając żądanie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z zajętej części nieruchomości, za okres nieprzedawniony (I CK 14/2005), oraz zaznaczając, że „właściciele gruntów mają prawo do godziwej rekompensaty od przedsiębiorstw, do których należą znajdujące się na ich gruntach urządzenia tj. kable, rurociągi czy transformatory” (III CSK 556/2004) stał na stanowisku maksymalnego dostosowania zasad rozliczeń między przedsiębiorstwem a właścicielem gruntu, przy równoczesnym maksymalnym poszanowaniu prawa własności gruntu.

Źródło: KRN.pl | 2008-04-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice na wynajemdomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kieleckimieszkania na sprzedaż powiat Sanockimieszkania na wynajem gmina Wyszkówdomy na wynajem gmina Świdwinmieszkania na wynajem w Pniewachdomy na wynajem w Mularzowiedomy na sprzedaż w Suchorabie

Deweloperzy

);