Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Skromnością podbił świat

Skromnością podbił świat

27 marca obchodzona była 126. rocznica urodzin Ludwiga Miesa van der Rohe – ojca minimalizmu, prekursora brutalizmu, opętanego obsesją doskonałości projektanta.

27 marca obchodzona była 126. rocznica urodzin Ludwiga Miesa van der Rohe – ojca minimalizmu, prekursora brutalizmu, opętanego obsesją doskonałości projektanta, który wyznaczył drogę współczesnej architektury. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że to jeden z najwybitniejszych architektów, który swoimi dziełami odmienił świat. Na początku XX wieku projektował budynki, które nadal zachwycają zarówno współczesnych architektów, jak i zwykłych użytkowników. Drapacze chmur jego autorstwa są symbolami Chicago, Nowego Jorku i Toronto. Ludwig Mies van der Rohe filozofię życia oparł na maksymie: „Mniej znaczy więcej”, i pozostał jej wierny do końca. Niezależnie od tego, czy projektował wieżowiec, czy krzesło, zawsze dbał o perfekcyjną formę prac. To właśnie skromność i prostota wprowadziły go na salony architektury, na których nadal pozostaje wzorem dla projektantów.

Ludwig Mies van der Rohe mawiał, że „Bóg jest ukryty w szczegółach”

Zanim wkroczył w świat architektury, Ludwig Mies van der Rohe zaczynał od pracy w zakładzie kamieniarskim swojego ojca, potem w szkole rzemiosła uczył się zawodu murarza. Ciężkie początki nauczyły go wytrwałości i precyzji, które zaprocentowały w późniejszych latach.

Pierwsze lata działalności architekta poświęcił projektom domów jednorodzinnych dla zamożnych ludzi. Już tu widoczne były przejawy jego indywidualnego stylu architektonicznego – nacisk na ograniczenie dekoracyjności i zwrot ku funkcjonalności budynków. Te cechy połączone ze sobą w wyrafinowany sposób już wtedy zdradzały pierwsze elementy modernizmu, który w późniejszych latach zdeterminował architekturę.

Przykładami projektów budownictwa rodzinnego Ludwiga Miesa van der Rohe jest Dom Riehla w Neubabelsbergu koło Berlina. Obiekt ten dzięki nietypowemu, jak na tamte czasy, usytuowaniu muru (znajdującego się nad krawędzią stoku) zyskał miano „małego klasztoru”. Ważnym budynkiem w dorobku niemieckiego architekta pozostaje też Dom Urbig, wzniesiony w roku 1917 w Poczdamie.

 

Fot. 1. Budynki mieszkalne 860-880 Lake Shore Drive w Chicago
photograph © Jeremy Atherton 2006 (na licencji Creative Commons)

 

Jednak to nie projekty domów jednorodzinnych zadecydowały o jego popularności – dziełem Ludwiga Miesa van der Rohe, które po raz pierwszy zachwyciło świat i przyniosło mu ogromną sławę, był projekt niemieckiego pawilonu na Wystawę Światową w Barcelonie w 1929 r. – idealna, harmonijna bryła, która zachwyciła skromnością i stała się symbolem nowoczesnej architektury międzywojennej.

Najbardziej płodnym okresem życia, w którym powstały najwybitniejsze dzieła architekta, był pobyt w Stanach Zjednoczonych, do których wyemigrował z Europy w 1937 r. Tam rozwinął swe skrzydła jako projektant nadzwyczajnych drapaczy chmur, a to właśnie spektakularne projekty tego typu budowli zapewniły miejsce w panteonie sław architektury światowej. Wieżowiec, który stworzył dla nowojorskiej firmy Seagram, uchodzi dotąd za perłę architektury. Jednak to Chicago jest szczególnym amerykańskim miastem, w którym realizację znalazło wiele jego projektów. Tam w 1949 r. został wzniesiony obiekt Promontory Apartments czy w 1967 r. biurowiec IBM.

 

Minimalizm i brutalizm

 

Styl, któremu od początku swej działalności poświecił się Ludwig Mies van der Rohe, dał początek minimalizmowi i brutalizmowi – nurtom w architekturze współczesnej, związanym z modernizmem, któremu podporządkowany był przez wiele lat rozwój architektury. Wyznacznikami minimalizmu i brutalizmu są prostota, neutralność, a także uniwersalność. Staranny dobór materiałów sprawia, że obiekty stworzone w tych nurtach zdumiewają dostojnością, klasyką, a dzięki temu od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Budynki wpisane w te nurty doskonale oddają sens maksymy Ludwiga Miesa van der Rohe – „Mniej znaczy więcej”.

Fot. 2. Rekonstrukcja pawilonu wystawowego w Barcelonie (na licencji Creative Commons)

O tym, że Ludwig Mies van der Rohe skierował architekturę światową na inne tory, nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdzeniem znaczenia jego dorobku jest nagroda – Mies van der Rohe Award – przyznawana co dwa lata wybitnym europejskim realizacjom architektonicznym. Jej laureaci otrzymują statuetkę przedstawiającą zaprojektowany przez Ludwiga Miesa budynek pawilonu niemieckiego z Wystawy Światowej w Barcelonie.

Źródło: KRN.pl | 2012-03-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat M. Grudziądzlokale użytkowe na wynajem powiat Sierpeckilokale użytkowe na wynajem gmina Trzebiniadomy na sprzedaż gmina Papowo Biskupiedomy na sprzedaż w Terespol Pomorskidomy na wynajem w Sławniemieszkania na sprzedaż w Dębowoli

Deweloperzy

);