Coraz częściej wystepujące zjawisko, polegające na kupowaniu mieszkania na rynku pierwotnym, a następnie cesji takiej umowy na rzecz osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości, doprowadziło do wykształcenia się nowego segmenu stołecznego rynku – „wtórnego rynku pierwotnego”.
Potężny wzrost cen mieszkań w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy spowodował wzmożone zainteresowanie się rynkiem nieruchomości przez rodzimych inwestorów. Coraz więcej osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z inwestowaniem na rynku nieruchomości, rozpoczęło masowe zakupy mieszkań na rynku pierwotnym.
Coraz częściej wystepujące zjawisko, polegające na kupowaniu mieszkania na rynku pierwotnym, a następnie cesji takiej umowy na rzecz osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości, doprowadziło do wykształcenia się nowego segmenu stołecznego rynku – „wtórnego rynku pierwotnego”. Podczas, gdy jeszcze dwa, trzy lata temu sprzedaż udziału w prowadzonej inwestycji stanowiła marginalną część obrotu rynkowego, dziś mamy do czynienia z prężnie rozwijającym się rynkiem – mówi Marcin Jańczuk, dyrektor firmy Polanowscy Nieruchomości. Obecnie w bazie naszych pośredników co siódma oferta dotyczy sprzedaży udziału w inwestycjach, które zakończą się w tym lub przyszłym roku.
Inwestycje na rynku mieszkaniowym stały się bardzo atrakcyjnym sposobem na pomnożenie posiadanego kapitału. O tym, jak powszechne jest to zjawisko, świadczy liczba tego typu ofert w serwisach ogłoszeniowych. Sama transakcja wydaje się pozornie prosta. Po podpisaniu umowy przedwstępnej z deweloperem dokonuje się cesji tejże umowy na osobę zainteresowaną zakupem. Kwestią do ustalenia pozostaje kwota odstępnego, która stanowi zarobek inwestora. Deweloperzy zazwyczaj nie stwarzają przeszkód w dokonaniu tego typu transakcji, pobierając jedynie od zainteresowanych stron koszty manipulacyjne związane z przygotowaniem stosownej umowy i oświadczeń. Odrębną kwestią pozostaje odprowadzenie podatku od odstępnego, które podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Przeprowadzający tego typu transakcje inwestorzy muszą jednak wcześniej dokonać szczegółowej analizy rynku oraz aktualnych trendów zakupowych. Znakomita koniunktura na rynku nieruchomości nie oznacza, że proces ten będzie trwał w nieskończoność. Zmieniają się także preferencje nabywców. Nie zawsze można liczyć na szybki i łatwy zysk, tym bardziej że aktualny poziom cen mieszkań sprawia, iż coraz więcej klientów traci zdolność kredytową.
Dwoma podstawowymi miernikami inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe z zamiarem dokonania cesji praw powinny być: dobra lokalizacja oraz cena pozwalająca na realną odsprzedaż po skalkulowaniu kwoty odstępnego. Z tych względów na „wtórnym rynku pierwotnym” przeważa budownictwo o podwyższonym standardzie, w tym apartamenty oraz najbardziej popularne mieszkania jedno i dwupokojowe do 50 m kw.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)