Innowacje, nowe technologie, zmiany w prawie, marketingu i mediach społecznościowych oraz jak się w tym sytuuje współpraca klient-pośrednik – oto główne tematy dyskusji na 23. Kongresie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
23. Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości odbył się w Bydgoszczy w dniach 17-18 maja. Gospodarzem było Stowarzyszenie Profesjonalistów w Obrocie Nieruchomościami (SPON) Pomorza i Kujaw, obchodzące w tym roku 25-lecie swojego istnienia.
Nowe wyzwania i możliwości dla profesjonalistów
Żyjemy w czasach niekończących się zmian legislacyjnych, natłoku informacji i propozycji z różnych źródeł oraz nieustającego postępu technologicznego. Klienci niejednokrotnie są już zmęczeni i rozkojarzeni możliwościami wyboru – mówiła Elżbieta Trawińska, prezes
Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Pomorza i Kujaw.
Rynek nieruchomości jest zawsze odbiciem rozwoju gospodarczego. Jeżeli rynek działa to oznacza, że mieszkańcy sprzedają, kupują, wymieniają, wynajmują. A stowarzyszenie pełni taką funkcję, żeby to wszystko odbywało się z poszanowaniem prawa. Jest takim gwarantem tego, że wszystkie prawa są respektowane i ten rynek działa w pełni profesjonalnie – podkreślił Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Kongres PFRN zgromadził niemal 300 profesjonalistów i gości z całej Polski. Podczas licznych wykładów i warsztatów, w czasie dwudniowego wydarzenia, uczestnicy poznawali najnowsze technologie i koncepcje marketingowe, zmiany w prawie, możliwości współpracy, które mają korzystnie wpłynąć na rynek nieruchomości. – Rynek nieruchomości wokół nas stale się zmienia. Pojawiają się nowe wyzwania i nowe możliwości – mówił Szymon Sędek, były prezes PFRN. – Trzeba się przyglądać i porównywać, jak poradzono sobie z nimi lub umiano je wykorzystać w innych miejscach na świecie.
Pasja i determinacja
Tu nie ma taryfy ulgowej. Jest ciągła, trudna konkurencja, wymagająca mozolnej pracy. Leniwcy i utracjusze wypadają – podkreślał Jerzy Śliwa, prezes Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów.
Scenariusz zwykle jest podobny: poświęcasz czas, energię, inwestujesz w reklamę, fanpage, strony internetowe, schodzisz z własnej marży i na koniec często słyszysz: „To ja się jeszcze zastanowię” – tak problemy pośredników w obrocie nieruchomościami opisywał Dariusz Ciesielski, ekspert marketingu internetowego,
Ekspert podał również przykłady rozwiązań, jak firmy z mniejszymi budżetami na reklamę mogą skutecznie konkurować ze znacznie większymi na rynku.
Uczestnicy Kongresu debatowali, jak funkcjonować na rynku nieruchomości w czasie gwałtownych zmian technologicznych, prawnych i świadomościowych. Szczególnie burzliwą dyskusję wywołało przewrotne pytanie o to, czy pośrednicy będą jeszcze komukolwiek potrzebni – zadane przez Romana Młodkowskiego, dziennikarza biznesowego, managera i doradcę komunikacyjnego. Wskazywał, że istotne jest rozumienie, iz zmiana jest nieodłączną częścią naszego życia, jego fundamentem i tylko elastyczne reagowanie na to, co niesie rzeczywistość, może przynieść właściwe rozwiązania. Jeśli świat wokół nas się zmienia, trudno, żeby firmy nie odnosiły się do tego poprzez wybór narzędzi i rodzaju strategii.
Integracja
Kongres to nie tylko warsztaty i wykłady, ale przede wszystkich spotkanie ludzi zajmujących się na co dzień podobną tematyką. Uczestnicy mieli możliwość zweryfikowania swojej strategii pracy, poznania nowych ludzi, zacieśnienia przyjaźni. Pośrednik czy zarządca to zwykle praca w pojedynkę, dlatego takie spotkania są niezwykle ważne nie tylko pod względem naukowym, ale przede wszystkim integrującym środowisko.
Nagrody dla pośredników
Wyróżniający sie pośrednicy i zarządcy otrzymali nagrody SPON Pomorza i Kujaw – Filary i inne odznaczenia, honorujące aktywną pracę na rzecz rynku nieruchomości. Tegoroczne Filary otrzymali Elżbieta Trawińska, Mariola Jaćmierska, Grzegorz Kwapiszewski oraz Leszek A. Hardek, Bogusław Ojczenasz. Wyróżnienia przyznano Irenie Falińskiej-Kossakowskiej i Pawłowi Piszczałkowskiemu. Nagrody dla "najmłodszych" stażem członków SPONPK otrzymali: Srebrną Jaskółkę - Andrzej Fiodorow i Jolanta Fiodorow (Azyl nieruchomości sp. z o.o.), a Złotą Jaskółkę Dorota Holka-Pijarowska.
Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy za "szczególne zasługi dla Bydgoszczy" uhonorowani zostali organizator wydarzenia Leszek Hardek i Stowarzyszenie Profesjonalistów w Obrocie Nieruchomościami Pomorza i Kujaw oraz Bogusław Ojczenasz (właściciel firmy z ponad 60-letnią historią).
Patronat honorowy
Współorganizatorem wydarzenia był serwis nieruchomości Szybko.pl. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, organizacja Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (1)
Hubert ⋅ 07-06-2019 | 10:33
No ja znalazłem swoje obecne mieszkanie od Robyga na fb. Tzn tam pierwszy raz zobaczyłem ofertę, wiadomo, że potem bylem w biurze sprzedaży etc, ale jednak internet teraz jest pierwszy.