Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ruczaj znika za ekranami

Ruczaj znika za ekranami

Problem nadmiernej liczby ekranów w bolesny sposób dotyka mieszkańców stolicy Małopolski – nasilające się sprzeciwy społeczne nie przynoszą rezultatów.

Najbardziej rozwinięte kraje europejskie rezygnują ze stosowania ekranów akustycznych na rzecz naturalnych barier, takich jak pasy zieleni. W Polsce ich montowanie jest jedną z najbardziej popularnych form odgradzania ruchliwych ulic od budynków i to zarówno tych mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Problem nadmiernej liczby takich ekranów w bolesny sposób dotyka mieszkańców stolicy Małopolski, a sprzeciwy społeczne, które w ostatnim czasie bardzo się nasilają, nie przynoszą rezultatów.

Bariery na Ruczaju

Wiele kontrowersji budzi przede wszystkim remont ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Budowa trasy tramwajowej i związana z nią przebudowa ulic, która jest sztandarową inwestycją miasta i która powinna przyczyniać się do zadowolenia mieszkańców, wciąż wywołuje wiele negatywnych emocji. Jednym z najpoważniejszych problemów, które pojawiają się w dyskusjach o pracach prowadzonych na Ruczaju, są ekrany akustyczne. Już na obecnym etapie prac widać, że zasłonią one główną arterię miasta z obu stron. I o ile ich zastosowanie w miejscach, gdzie budynki mieszkalne zlokalizowane są stosunkowo blisko ulic, jest oczywiste, o tyle zupełnie nieuzasadnione jest ich zamontowanie w miejscach, w których budynki te oddalone są od ulicy o kilkadziesiąt metrów. Paradoksalne jest również zastosowanie ekranów obok budynków użyteczności publicznej, które są dominantą zabudowy prawej strony trasy (jadąc w kierunku Skawiny). Wśród tych obiektów wymienić należy budynki Kampusu UJ, w szczególności Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Już niebawem nowoczesne obiekty największej krakowskiej uczelni, które są symbolem nowoczesności i zmian zachodzących w szkolnictwie wyższym, mogą zostać przysłonięte.

Fot. 1. Ul. Bobrzyńskiego

Sporną kwestią pozostają także punkty, w których ekrany akustyczne zamontowane zostaną w bardzo bliskim sąsiedztwie budynków. W niektórych miejscach odległość ta będzie wynosić zaledwie 3 m. W ten sposób ograniczona, a nawet całkowicie uniemożliwiona zostanie działalność usługowo-handlowa, do której przystosowane zostały najniższe kondygnacje budynków. Sześciometrowe ekrany w takich przypadkach będą również utrudnieniem dla właścicieli mieszkań położonych na najniższych piętrach. Stosowanie aż takiej liczby ekranów akustycznych jest tym bardziej nieuzasadnione, że w samym Krakowie jest wiele równie ruchliwych ulic, przez które przebiegają linie tramwajowe, i które pozostają w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych bez żadnych wyciszeń. Wystarczy wspomnieć ul. Dietla czy Kapelankę – mówi Arkadiusz Puszkarz, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki.

Problemem są również odległości, jakie będą dzieliły kolejne przejścia w ciągach ekranów. Zgodnie z planami będą one wynosić nawet 400 m. W związku z tym, aby dojść np. do przystanków autobusowych, trzeba będzie pokonywać zdecydowanie dłuższą trasę niż obecnie.

Ponadto tereny odizolowane ekranami są znacznie mniej bezpieczne. Już apelujemy do policji i straży miejskiej o wzmożone patrole, szczególnie w porach wieczorowych i nocnych – mówi Arkadiusz Puszkarz.

Ekrany na Ruczaju mają też zwolenników, bo w niektórych miejscach faktycznie spełniają swoją funkcję. Tak jest na pierwszym odcinku trasy – od skrzyżowania ulic Grota-Roweckiego i Kobierzyńskiej do skrzyżowania z ulicą Rostworowskiego. Tu ekrany są zamontowane już od kilku miesięcy, a głosy sprzeciwu ze strony mieszkańców pojawiają się rzadko. Spornym odcinkiem pozostaje końcowy etap trasy. Z jednej strony ekrany zasłonią tu budynki użyteczności publicznej, a z drugiej będą w niektórych miejscach wręcz przylegać do budynków. Tym samym jedna z największych tras wylotowych z Krakowa będzie przypominać tunel.

Fot. 2. Słupy pod ekrany na wysokości Kampusu UJ

Głos społeczeństwa

Budowa szybkiego tramwaju to inwestycja, na którą długo czekali mieszkańcy Ruczaju i o którą z uporem walczyli radni Dzielnicy VIII. Jak każdy ważny projekt, tak również tę budowę poprzedziły konsultacje społeczne, które były zorganizowane przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz PxM Projekt Południe. Konsultacje prowadzone były zarówno w formie elektronicznej, jak i za pomocą ankiet, które można było wypełnić w siedzibie dzielnicy. Wyniki konsultacji wskazują na to, że zdecydowana większość osób (769 z 942), opowiedziała się za zastosowaniem pasów zieleni jako rekompensaty dla środowiska. Jak widać, głos, który co prawda został udzielony mieszkańcom Krakowa, w konsekwencji nie został wzięty pod uwagę. Powodów jest podobno kilka – z jednej strony bardzo rygorystyczne prawo (precyzyjnie określające m.in. normy natężenia hałasu), z drugiej strony na proponowane przez mieszkańców pasy zieleni ochronnej rzekomo nie ma miejsca.

To problem nie tylko Ruczaju

Nieprzemyślane i niedostosowane dla zwykłego użytkownika rozwiązania, które stanowią bariery urbanistyczne, są problemem nie tylko Ruczaju. Ekrany akustyczne jako skuteczne narzędzie ograniczania hałasu stosowane są w wielu miejscach, w których tę samą funkcję mogłyby z powodzeniem pełnić naturalne bariery. W samym Krakowie istnieje kilka takich inwestycji, do których należą m.in. okolice ronda Grzegórzeckiego czy Płaszów. Podobne niepokojące trendy są problemem innych polskich miast. Wniosek z tego, że w pogoni za nowoczesnością zapominamy o tym, że to, co naturalne, jest najbardziej przyjazne dla człowieka.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 02/2012 | 2012-02-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażgaraże na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Jasielskidomy na sprzedaż powiat M. Gorzów Wielkopolskilokale użytkowe na wynajem gmina Wyszogródlokale użytkowe na wynajem gmina Władysławowomieszkania na wynajem w Budach Słodkowskichdomy na wynajem w Spotkaniemieszkania na wynajem w Kaliskach

Deweloperzy

);