Każdy obiekt budowlany ma zapewnić jego właścicielom jak najlepsze warunki przebywania. Na przestrzeni lat udało się dojść do tego, przy jakich parametrach otoczenia człowiek funkcjonuje najlepiej oraz czego unikać w kontekście samej budowy domu. Niezwykle ważnym w tej sprawie elementem jest izolacja. Ma ona na celu chronić nas przed stratami ciepła bądź przenikaniem wilgoci do wnętrza pomieszczeń. To bardzo ważne czynniki, mogące oszczędzić wiele energii szczególnie w okresie grzewczym, a także odpowiadające za komfort każdego domownika. W poniższym wpisie postaramy się przedstawić rodzaje izolacji, o które warto zadbać na poszczególnych etapach budowy domu. Zapraszamy!
Termoizolacja budynku – dlaczego jest tak ważna?
Prawidłowe ocieplenie domu to w dzisiejszym budownictwie niemalże standard. Wymiana ciepła przez przegrodę składającą się jedynie z pustaka jest naprawdę ogromna, a to ze względu na dobre właściwości przewodzenia takiego materiału. Naturalnym w przyrodzie jest, iż to właśnie ośrodek o większej temperaturze dąży do ogrzania ośrodka o mniejszej temperaturze. Z tego można więc wywnioskować, że to nie zimne powietrze wkracza do naszych domów przez przegrodę, ale właśnie to nagrzane próbuje usilnie wydostać się na zewnątrz.
Dlatego też, na etapie budowy domu warto ocieplić przegrodę tak, by stała się ona dla ciepła barierą nie do przejścia. Za wymianę powietrza odpowiadają natomiast nowoczesne systemy wentylacji wraz z rekuperatorami. Najważniejszymi parametrami odnośnie termoizolacji są współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór cieplny, będący odwrotnością współczynnika przenikania. Na materiałach termoizolacyjnych umieszcza się zazwyczaj symbol pierwszego parametru, którego jakość wzrasta wraz ze zmniejszającą się wartością takiego współczynnika.
Izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna
Wielu uważa, że izolacje przeciwwilgociowe są tym samym, co przeciwwodne. Nie jest to do końca prawda, a różnice tkwią najczęściej w pełnionych funkcjach oraz zależą od typu gruntu, w którym pracują. W każdym razie, każda z nich ma na celu zapobieganie wsiąkaniu wody bądź wilgoci w konkretną przegrodę. Z takich izolacji korzysta się najczęściej w przypadku fundamentów, ale również stosuje się ją na ścianach miejsc, w których może wystąpić niekontrolowany wyciek wody. Mowa tutaj chociażby o łazienkach, kuchniach czy pralniach.
Pianka poliuretanowa materiałem termo- i hydroizolacyjnym
Stosowanie piany poliuretanowej PURIOS posiada wiele korzyści zarówno w kontekście wykonywania termo, jak i hydroizolacji. Doskonałe parametry izolacji cieplnej, a także zdolność aplikacji na każdym podłożu – to powody zdecydowanie przemawiające za stosowaniem tego wyrobu na fundamentach, ścianach i poddaszach wszystkich budynków. Dodatkowy podział takich pian na zamknięto- oraz otwartokomórkowe pozwala łatwiej dobrać typ przeznaczony pod konkretne zastosowanie. Piana poliuretanowa, dzięki metodzie aplikacji natryskowej jest w stanie wniknąć w każdą szczelinę i stworzyć tym samym świetną barierę dla chłodu i wilgoci.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)