Czy możliwe jest wybudowanie domu w zaledwie kilka dni? Okazuje się, że nie tylko jest to możliwe, ale stało się faktem. W tak krótkim czasie budynki wznosi Buma FREE-DOM SA.
Firma Buma działa od 1991 r. Wykorzystując własną technologię i doświadczenie, wybudowała ponad 1500 mieszkań i 240 domów jednorodzinnych. W 2001 roku Buma rozpoczęła realizację budynków jednorodzinnych z modułów przestrzennych. Obecnie przy wykorzystaniu systemu modułowego oprócz domów jednorodzinnych Buma buduje także domy szeregowe i wielorodzinne, garaże oraz obiekty komercyjne.
Moduły przestrzenne w inwestycjach BUMA
Buma realizuje inwestycje, wykorzystując sprawdzony produkt – moduł przestrzenny, stanowiący technologiczną i konstrukcyjną podstawę opatentowanego systemu Buma FREE-DOM. Moduł ten to prostopadłościan posiadający obecnie keramzytowe ściany (wcześniej była to konstrukcja szkieletu stalowego) długości 13 m i szerokości od 2,5-4,2 m (w zależności od projektu). Dzięki budowie w systemie modułowym praktycznie cały budynek powstaje w fabryce. Na placu budowy przy użyciu specjalistycznego sprzętu i urządzeń odbywa się montaż kompletnych modułów ze stolarką okienną i drzwiową, wykonaną elewacją, instalacją elektryczną, gazową i wodną i wyposażenie wnętrza. Żywotność takich mieszkań szacuje się na 60 lat, a to oznacza, że przyszli lokatorzy będą mogli zaciągnąć na nie hipotekę.
Niestety budowa systemem modułowym jest przeznaczona tylko dla firm inwestycyjnych, które jako autoryzowani partnerzy budują dla klientów indywidualnych. Do nich należy samodzielna organizacja inwestycji, współpraca z wybraną przez siebie pracownią architektoniczną, uzyskanie pozwolenia na budowę, zatrudnienie firmy budowlanej do budowy fundamentów i doprowadzenia przyłączy i wreszcie zamówienie modułów przestrzennych.
Mieszkania modułowe
Do montażu całego budynku potrzeba kilku robotników, którzy wznoszą go, układając moduły jeden na drugim bez konieczności wznoszenia rusztowań. Równie łatwo budynek można zdemontować i przenieść w dowolne miejsce. Kolejną zaletą budowy tym systemem jest to, że większość robót należy do zakresu projektowania i montażu fabrycznego. W praktyce oznacza to, że mniej operacji wykonuje się na otwartym placu budowy. A zatem szybkość budowy takiego domu nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych, co w przypadku Wielkiej Brytanii jest wielką zaletą.
Według przedstawiciela Hyde domy zostały wzniesione według najwyższych wymagań jakościowych i najnowocześniejszej technologii. Koszt budowy i montażu takiego mieszkania jest o 20-30 proc. mniejszy w przypadku porównywalnych systemów budownictwa modułowego i co najmniej o 12 proc. mniejszy w stosunku do budownictwa tradycyjnego.
O ogromnym zainteresowaniu tą technologią i zadowoleniu ze współpracy z polską firmą świadczy wypowiedź Ministra Gospodarki Mieszkaniowej i członka Parlamentu z okręgu Streatham, Keitha Hilla opublikowana w South London Press 23 lipca br.: To fantastyczne, kiedy możemy oglądać tak innowacyjne formy nowoczesnych metod budownictwa, jakie są wprowadzane w Wielkiej Brytanii i jednocześnie możemy pomóc w realizacji naszego programu budowy mieszkań dla pracowników sektora publicznego. W ostatnich latach popyt na mieszkania wyraźnie się zwiększył, dlatego chcemy budować więcej domów w krótszym czasie i według wyższych standardów projektowych, by wytrzymały próbę czasu. Takie inwestycje jak przy Barling Court pomagają nam osiągnąć ten cel. (...) Mam nadzieję, że więcej deweloperów przejdzie na tego rodzaju technologie produkcji mieszkań poza placem budowy.
Te innowacyjne formy budownictwa są wprowadzane nie tylko w Wielkiej Brytanii. Z budynkami jednorodzinnymi i szeregowymi Buma wchodzi również na rynek niemiecki, austriacki i norweski. W przygotowaniu jest budowa osiedla na Słowacji. W Polsce natomiast Buma będzie tworzyć sieć autoryzowanych partnerów systemu budowlanego Buma FREE-DOM, licząc na współpracę deweloperów mieszkaniowych, a dla deweloperów komercyjnych przygotowuje czterokondygnacyjne obiekty biurowe z windami a także przychodnie i gabinety lekarskie.
Więcej informacji na temat możliwości i korzyści projektowania budynków z modułów przestrzennych można znaleźć na stronie www.buma.com.pl.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)