Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Rewitalizacja Dzielnicy Czterech Świątyń

Rewitalizacja Dzielnicy Czterech Świątyń

Wrocławska dzielnica, będąca kwintesencją tolerancji i wzajemnej rewerencji już wkrótce odzyska witalność i dawny blask.

 Pomiędzy wrocławskimi ulicami: Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja rozpościera się Dzielnica Czterech Świątyń, będąca kwintesencją tolerancji i wzajemnej rewerencji. To zjawiskowe miejsce wkrótce odzyska swoją witalność i dawny blask.

1 czerwca 1997 r., podczas mszy na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, Jan Paweł II wypowiedział istotne dla miasta zdanie, którego meritum z czasem stało się hasłem promocyjnym: „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu”. Od tego momentu każdy turysta wybierający się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska wie, że wkrótce wkroczy na teren miasta spotkań, gdzie splatają się ze sobą odmienne kultury. Charakter hasła najlepiej oddaje tak zwana Dzielnica Wzajemnego Szacunku, gdyż na jej terenie mieszczą się świątynie czterech różnych wyznań: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej oraz synagoga Pod Białym Bocianem. Renowacja tej ostatniej zapoczątkowała proces rewitalizacji całej dzielnicy, która z czasem stanie się bardziej przyjazna dla turystów. Pierwsze udogodnienia dla nich pojawią się już we wrześniu, na odcinku od Urzędu Stanu Cywilnego do Psiej Kładki będzie można skorzystać z bezprzewodowego internetu. – Pracujemy obecnie nad wprowadzeniem strefy WI-FI, na początek na wyremontowanym fragmencie Promenady Staromiejskiej. Oznaczyliśmy także interesujące obiekty historyczne. Wydaliśmy wspólnie z Fundacją Czterech Wyznań Dzielnicy Wzajemnego Szacunku dwujęzyczny przewodnik polsko-angielski. Tworzony jest również baner na stronie internetowej – zdradza Mariola Apanel, kierownik projektu Programu: Ścieżek Kulturowych Czterech Świątyń. Przez dzielnicę, po odpowiednim jej zagospodarowaniu, zostanie poprowadzona Ścieżka Kulturowa Czterech Świątyń. – W 2005 r. wszedł w życie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wyznaczył ścieżkę kulturową pomiędzy czterema świątyniami: prawosławną katedrą, barokowym kościołem rzymskokatolickim, synagogą pod Białym Bocianem i dworskim kościołem ewangelicko-augsburskim. Wszystkie te świątynie znajdują się w niedużym odstępie od siebie i tworzą ciekawą historię wielokulturowego Wrocławia. Jednak to nie fakt bliskiej odległości tych sakralnych budowli spowodował wyznaczenie ścieżki kulturowej, ale przede wszystkim współpraca pomiędzy przedstawicielami różnych wyznań, wspólne projekty i wzajemne upowszechnianie szacunku wobec różnorodności– tłumaczy Mariola Apanel.
 
Fot. 1. Przewodnik po dzielnicy
 
Prace remontowane w obrębie Dzielnicy Tolerancji rozpoczęły się już w 2007 r. i dotyczyły fragmentu Promenady Staromiejskiej, tworząc na nowo miejsca spacerowe, rekreacyjne oraz plac zabaw dla dzieci, co umożliwiło przyległym posesjom zakładanie kawiarni i restauracji w miejscach historycznych ogrodów. Remontowanej Promenadzie towarzyszyła budowa nowoczesnej kładki pieszo-rowerowej, która usprawniła komunikację. Następnie wymieniono nawierzchnie chodników, wprowadzono stylizowane oświetlenie w postaci kunsztownych latarni przy ulicy Pawła Włodkowica, a niezagospodarowane działki przygotowano do obrotu. Do tej pory dzięki dotacjom konserwatorskich oraz programowi „100 kamienic” wyremontowano już kilka budynków, między innymi kamienicę przy Włodkowica 5 oraz całą przylegającą do niej zachodnią elewację ulicy Krupniczej.
 
Fot. 2. Ul. św. Antoniego 16
 
Dziś na ulicy Włodkowica 6 trwają prace budowlane związane z nowoczesnym hotelem Puro, którego otwarcie zaplanowano na luty 2011 r. Całkowity koszt hotelowej inwestycji wyniesie 35 mln zł. Remontowane są także okoliczne kawiarnie. W kamienicach należących do miasta zmieniono funkcje parterów z mieszkaniowej na użytkową. Dalsza rewitalizacja obejmie ulice: Włodkowica 3, 7, 9; św. Antoniego 8, 12, 16, 22, 40 i Krupniczą. Tam też z czasem pojawią się stylizowane latarnie. Brama prowadząca do Dzielnicy Czterech Świątyń zostanie wyraźnie oznaczona, być może podświetlona. Właściciele nieruchomości starają się przywrócić budynkom ich dawne funkcje, które niegdyś decydowały o dynamice tego rejonu. – Aby stworzyć ciekawą trasę turystyczną w duchu historycznym na terenie Dzielnicy Czterech Wyznań, konieczne były i są działania zmierzające do rewitalizacji, celem podniesienia atrakcyjności miejsca, jakości życia, ożywienia kulturalnego i ochrony dziedzictwa kulturowego. Dzielnica Czterech Wyznań to miejsce z potencjałem, które przed wojną wyróżniała dynamika przeplatana wielością kultur. Dziś skupiliśmy nasze działania na przywracaniu życia temu miejscu z poszanowaniem historii, ale też w zgodzie z oczekiwaniami dnia dzisiejszego, łącząc stare elementy z nowoczesnymi – oznajmia Mariola Apanel, kierownik projektu.
 
Plan rewitalizacji Ścieżki Kulturowej Dzielnicy Czterech Świątyń jest realizowany przez Urząd Miast Wrocławia przy współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi, prywatnymi inwestorami i Zarządem Zasobu Komunalnego. Remont w pierwszej kolejności będzie dotyczyć kamienic stanowiących własność miasta. – Natomiast w kamienicach należących do wspólnot mieszkaniowych staramy się dofinansowywać prace przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, bo tylko w ten sposób możemy pomóc. Równolegle będziemy podnosić świadomość wspólnot i zarządców, uczestnicząc w zebraniach z mieszkańcami, mówiąc że warto inwestować w dzielnicę – dodaje Mariola Apanel. Synagoga, prawosławna katedra oraz kościół rzymskokatolicki otrzymają dofinansowanie Miejskiego Konserwatora Zabytków. Działania z zakresu inwestycji i kultury, które od 2007 r. zostały wdrożone, przekroczyły sumę 28 mln zł. Szacuje się, że jest to połowa potrzebnych nakładów. – Niektóre działania zmierzające do rewitalizacji Dzielnicy Czterech Wyznań są dofinansowane ze środków zewnętrznych, ale każdorazowo Miasto Wrocław finansuje własny wkład. Pozostałe nakłady finansuje budżet Miasta z udziałem organizacji pozarządowych, wspólnot oraz związków wyznaniowych. Przykładowo Projekt Rewaloryzacji Synagogi pod Białym Bocianem w ramach Programu Ścieżek Kulturowych Czterech Świątyń skorzystał ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem Projektu było odnowienie zabytku z 1829 r. i przystosowanie na potrzeby związane nie tylko z kultem religijnym, ale także funkcją teatralno-koncertową, wystawienniczą i edukacyjną. Trzyletni projekt zakończył się uroczystą inauguracją w maju bieżącego roku. Wystawy towarzyszące na emporach synagogi budzą zainteresowanie nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców, a koncerty organizowane przez Fundację Bente Kahan oraz Fundację Czterech Wyznań Dzielnicy Wzajemnego Szacunku przyciągają jak magnes – tłumaczy Mariola Apanel, kierownik projektu.
 
Kompleksowe prace remontowe na terenie dzielnicy zakończą się prawdopodobnie w 2015 r. Ze względu na zakres prac wyłanianie inwestora drogą zamówień publicznych odbywa się poprzez jednostki, biura Urzędu Miejskiego Wrocławia, które merytorycznie są odpowiedzialne za projekt. Każda inwestycja posiada swego wykonawcę, w zależności od przedsięwzięcia. – Wykonaliśmy już połowę prac rewitalizacyjnych. Jesteśmy na takim etapie remontu, że widzimy zainteresowanie nie tylko odwiedzających, ale i samych inwestorów – dodaje Mariola Apanel.
 
Jesienią 2011 r. planuje się ograniczyć możliwość parkowania przy ulicy Pawła Włodkowica. – Zmiana funkcji kwartału i jego ożywienie wymusza pewne zmiany komunikacyjne w tym znaczeniu, że ulice mają obsłużyć, tych którzy w tym miejscu mieszkają i pracują, a nie stanowić tranzyt. Wkrótce postaramy się stworzyć uwarunkowania najemcom i właścicielom lokali do wystawiania się ze stolikami na zewnątrz. Pamiętamy również o rowerzystach. Pojawia się coraz więcej stojaków na rowery – mówi kierownik projektu.

 

Źródło: KRN.pl | 2010-09-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniamieszkania do kupieniagaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Łomżyńskidomy na sprzedaż powiat Tucholskimieszkania na sprzedaż gmina Goleszówmieszkania na sprzedaż gmina Barcianydomy na sprzedaż w Brzegach Górnychmieszkania na wynajem w Krzywemieszkania na wynajem w Branewie

Deweloperzy

);