Z definicji remontu wyłączone są proste prace wykonywane w ramach bieżącej konserwacji budynku, takie jak malowanie ścian. Tego typu prace nie są również robotami budowlanymi w rozumieniu tejże ustawy.
Ustawa prawo budowlane ustanawia definicję remontu. Pod tym pojęciem rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. Warto wspomnieć, że przy wykonywaniu remontu ustawa dopuszcza stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użytych w stanie pierwotnym. Z definicji remontu wyłączone są proste prace wykonywane w ramach bieżącej konserwacji budynku, takie jak malowanie ścian. Tego typu prace nie są również robotami budowlanymi w rozumieniu tejże ustawy.
Zgody wojewódzkiego lub miejskiego konserwatora zabytków wymaga przystąpienie do jakichkolwiek robót budowlanych w zabytkowym budynku. Taki obowiązek nakłada art. 36 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Aby uzyskać wymaganą zgodę, należy złożyć konserwatorowi wniosek, w którym wskaże się zakres i sposób prowadzenia prac, przedstawiając jednocześnie dokładny opis kolejnych prac remontowych, a także osobę, która będzie kierować robotami budowlanymi. Ustawa wymaga, aby taka osoba miała uprawnienia budowlane i co najmniej 2-letnią praktykę zawodową na budowie przy obiektach zabytkowych. Ponadto do wniosku należy dołączyć załączniki, które są wskazane w ustawie. Wśród typowych załączników znajduje się dokument potwierdzający prawo do władania nieruchomością (odpis KW), harmonogram planowanych prac, wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Konserwator zabytków powinien wydać pozwolenie w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku.
Należy pamiętać, że zgoda konserwatora zabytków nie zastępuje obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wynika z art. 29 ust.2 pkt 1 ustawy prawo budowlane, remont obiektu wpisanego do rejestru zabytków wymaga bowiem uzyskania pozwolenia na budowę.
Dlatego też przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w budynku wpisanym do rejestru zabytków, warto upewnić się, jakie pozwolenia i czyja zgoda będą nam potrzebne.
Źródło: KRN.pl | 2009-10-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)