Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Reklamowe manipulacje odwróconej hipoteki

Reklamowe manipulacje odwróconej hipoteki

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że reklamy zachęcające do skorzystania z odwróconej hipoteki wprowadzają konsumentów w błąd. Jego zdaniem niektóre postanowienia umów zawieranych z klientami powinny zostać uznane za niedozwolone wzorce umowne.

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że reklamy zachęcające do skorzystania z odwróconej hipoteki wprowadzają konsumentów w błąd. Jego zdaniem niektóre postanowienia umów zawieranych z klientami powinny zostać uznane za niedozwolone wzorce umowne, których nie wolno stosować w obrocie gospodarczym.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich podmioty, oferujące odwróconą hipotekę nie informują w sposób dostateczny swoich klientów o przysługujących im prawach oraz zagrożeniach związanych z odwróconą hipoteką, a w niektórych wypadach wręcz wprowadzają ich w błąd.

Jeden z funduszy, wobec którego wszczęte zostało postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, informował o rencie w sposób sugerujący, że jest to ogłoszenie urzędowe, a nie reklama usług. Zdaniem RPO przekaz podmiotu oferującego odwróconą hipotekę nie zawiera istotnych informacji określających obowiązki stron umowy, zwłaszcza w zakresie dodatkowych obciążeń i warunków obligujących konsumentów. Takiemu przekazowi handlowemu można przypisać cechy zaniechania wprowadzającego w błąd, o którym mowa w ustawie z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Z nadesłanego do RPO wniosku wynika, że fundusz w umowie stosuje zapis, przewidujący, że uprawniony „oświadcza, że wyraża na powyższe (uprawnienia i obowiązki stron umowy: uprawniona osoba przenosi na fundusz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) i nie będzie mieć z tytułu niniejszej umowy żadnych innych roszczeń wobec spółki". W ocenie RPO postanowienie to wyłącza możliwość dochodzenia nie tylko roszczeń wynikających z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, ale również możliwość dochodzenia choćby wynagrodzenia z tytułu zrzeczenia się prawa do korzystania z mieszkania.

Ponadto w umowie funduszu stosowany jest zapis, zobowiązujący do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji związanych z zawarciem umowy. W ocenie RPO takie postanowienie sformułowane wobec konsumenta może stanowić realną przeszkodę w poszukiwaniu, np. pomocy prawnej, w razie powzięcia wątpliwości, co do swojej sytuacji związanej z zawarciem umowy.

Ponadto z oferowanych konsumentom umów dotyczących odwróconej hipoteki wynika praktyka opisywania świadczenia wynikającego z umowy jako emerytury, zatem świadczenia o charakterze publicznoprawnym, którego nabycie następuje na mocy przesłanek określonych w przepisach prawa. Jako dowód takiej praktyki można wskazać używanie w reklamach wyrażeń o treści: „Masz prawo do własnej renty hipotecznej”, „dodatkowa emerytura z hipoteki emerytalnej”, „dożywotnia emerytura” w kontekście opisywania korzyści wynikających z zawarcia umowy hipoteki odwróconej. Podobnie za komunikat wprowadzający w błąd należy uznać wskazywanie na istnienie prawa do renty hipotecznej, w tym sensie, że jest to prawo wynikające z obowiązującego porządku prawnego.

Jak wskazał RPO, w jednej z analizowanych przez niego spraw, ofertę odwróconej hipoteki przedstawiała osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, a treść ulotek reklamowych wskazuje, że podmiotem oferującym umowy hipoteki odwróconej jest Kancelaria. Budzi to wątpliwości do sposobu podawania informacji o prawnej i organizacyjnej formie działalności prowadzonej pod nazwą Kancelaria. Informacje prezentowane konsumentom wskazują na to, że stroną umowy będzie podmiot zajmujący się profesjonalnie zawieraniem umów hipoteki odwróconej, tym samym dający rękojmię prawidłowości i rzetelności wykonywanej działalności. W rzeczywistości jednak stroną umowy zawieranej z właścicielem lokalu były osoby fizyczne, co budzi poważne zastrzeżenia.

W ocenie RPO wskazane wyżej praktyki mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Na takie naruszenie wskazuje zwłaszcza treść ulotki reklamowej, która wprowadza w błąd co do korzyści i uprawnień wynikających z zawarcia umowy hipoteki odwróconej, a także danych identyfikujących przedsiębiorcę.

W konsekwencji RPO zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie wskazanych przez niego praktyk, a przede wszystkim sprawdzenie, czy nie doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz czy wskazane podmioty posługują się klauzulami niedozwolonymi.

Źródło: KRN.pl | 2012-02-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniadziałki na wynajemdomy na wynajem powiat Cieszyńskidomy na wynajem powiat M. Elbląglokale użytkowe na sprzedaż gmina Trzcińsko-Zdrójdomy na sprzedaż gmina Koniuszamieszkania na wynajem w Szypłowiemieszkania na sprzedaż w Parliniemieszkania na sprzedaż w Zaminowie

Deweloperzy

);