Rosnąca inflacja, która napędza wzrost cen – również mieszkań – nie ułatwia decyzji o zakupie nieruchomości. Wiele osób marzących o własnym „M” wstrzymuje się z tak ważnym krokiem, mając nadzieję, że niebawem sytuacja nieco się ustabilizuje, a przy tym stopy procentowe spadną. Deweloperzy nie chcą jednak czekać. W jaki sposób walczą o klienta? Na jakie korzyści mogą liczyć klienci?
Wakacje kredytowe – pomogą nieco odciążyć domowy budżet?
Jednym ze sposobów na odciążenie domowego budżetu mogą okazać się
wakacje kredytowe. Wnioski o nie będzie można składać od sierpnia br.
Rozwiązanie to polega na odroczeniu spłaty raty zobowiązania bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. W takiej sytuacji kredytobiorca nie będzie musiał płacić zarówno raty kapitałowej, jak i odsetkowej. Oznacza to, że
całkowity koszt kredytu pozostanie bez zmian. Osoby, które mają czasowe trudności ze spłatą zobowiązania, będą więc mogły zyskać do ośmiu miesięcy bez konieczności płacenia rat.
Takie rozwiązanie z pewnością pomoże wielu kredytobiorcom zachować płynność finansową. Zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych, w których występują przejściowe problemy finansowe. Niektórzy inwestorzy widzą w wakacjach kredytowych szansę na zgromadzenie dodatkowych środków na kolejną inwestycję, która z założenia ma przynosić im zyski. Możliwość odroczenia spłaty zobowiązania traktowane jest jednak głównie jako opcja awaryjna, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na wysokość zobowiązania. Kredyt i tak trzeba będzie spłacić, ale zajmie to kilka miesięcy dłużej.
Ceny nieruchomości nadal rosną
Analizując sytuację na rynku nieruchomości, możemy zauważyć, że
ceny mieszkań nadal rosną. Z prognoz ekspertów wynika, że z pewnością nie wyhamują do końca tego roku. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że
ceny nieruchomości mieszkalnych w IV kw. 2021 roku wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu do III kw. 2021 roku. W bieżącym roku sytuacja na rynku utrzymuje się bez zmian.
Czy to oznacza, że era tańszych mieszkań dobiegła końca? Każdy doświadczony inwestor wie, że na rynku pojawiają się okazje. Aby jednak na nie trafić, trzeba na bieżąco śledzić pojawiające się oferty. Okazuje się również, że deweloperzy, walcząc o klienta, oferują rabaty oraz promocje na zakup nieruchomości. Przykładem jest PROFIT Development. Oferuje on rabaty w wysokości od 30 tys. złotych wzwyż w przypadku inwestycji Działoszyńska. Oznacza to, że kupując mieszkanie od tego dewelopera, można uzyskać atrakcyjną cenę – nawet taką, jak z początku 2020 roku! Przypomnijmy, że wówczas mieliśmy do czynienia z niskimi stopami procentowymi.
Takie okazje cenowe sprawiają, że nadal możemy znaleźć dobrze zlokalizowaną nieruchomość o odpowiednim standardzie wykończenia w przystępnej cenie. Dzięki temu miesięczna rata kredytu hipotecznego nie będzie aż tak wysoka, jakby transakcja realizowana była po normalnych cenach.
W ofertach deweloperów pojawiają się także inne promocje. Są to m.in. miejsca postojowe za pół ceny czy komórki lokatorskie za niewielką opłatą. Na rynku pojawiły się również dość osobliwe oferty. Jeden z deweloperów miał dodawać w gratisie do zakupu nieruchomości wielofunkcyjnego robota domowego. Z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych oraz niedostępność ekip remontowych popularnością mogłaby się cieszyć oferta wykończenia w cenie mieszkania. Za pewien bonus można uznać wydłużony czas na załatwienie formalności z bankiem, na co przystaje część deweloperów.
Czy nieruchomości nadal są dobrą inwestycją?
Można spotkać się z opinią, że nieruchomości nie są teraz tak dobrą inwestycją, jak miało to miejsce kiedyś. Czy oby na pewno? Niektórzy obawiają się, iż wartość mieszkań i domów nagle zacznie spadać. Niewiele jednak wskazuje na to, aby do takiej sytuacji miało dojść. Nieruchomości nadal są jednym z bezpieczniejszych sposobów na ulokowanie kapitału.
Zdaniem ekspertów mieszkania i domy można (i należy) kupować w dobrej cenie. Wskazane jest zatem wyszukiwanie „perełek” na rynku. Nabywając nieruchomość w atrakcyjnej cenie, można mieć gwarancję zysku. Tego typu forma inwestycji powinna być odpowiednio przemyślana. W cenie zawsze będą mieszkania i domy w dobrej lokalizacji, odpowiednio skomunikowane, w wysokim standardzie wykończenia. Najbardziej rentowe lokale, które w razie potrzeby można sprzedać to te o powierzchni do ok. 40 mkw. Przed zakupem należy jednak analizować wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na opłacalność inwestycji.
Dla wielu inwestorów zakup nieruchomości jest szansą na ochronę kapitału. Wzrost inflacji sprawia, że spada wartość pieniądza. Środki pieniężne ulokowane w mieszkanie czy dom wydają się bezpieczniejsze. W dłuższej perspektywie czasowej należy również spodziewać się wzrostu wartości takiej inwestycji. Ostatnie lata pokazały, że to właśnie nieruchomości są odpowiednim sposobem na lokowanie kapitału. Eksperci uważają, że jest to rozwiązanie ratunkowe dla oszczędności oraz opłacalna forma długoterminowej lokaty kapitału.
Wzrost stóp procentowych wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Raty zobowiązań rosną, spada natomiast zdolność kredytowa. W związku z tym wiele osób będzie nadal zmuszona wynajmować mieszkanie. To sprawia, że nieruchomości pozostaną atrakcyjną formą lokowania kapitału. Na celowniku inwestorów pozostają jednak nie tylko mieszkania, ale również lokale komercyjne, handlowe i magazynowe dla sklepów internetowych.
Źródło: KRN.pl | 2022-07-20
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)