Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Puszki przeciwpożarowe (ppoż) - jaką pełnią rolę w ochronie użytkowników budynków

puszki-przeciwpozarowe-ppoz-jaka-pelnia-role-w-ochronie-uzytkownikow-budynkow
Puszki przeciwpożarowe (ppoż) - jaką pełnią rolę w ochronie użytkowników budynków

W budynkach, które są wyposażone w pożarowe instalacje alarmowe (system sygnalizacji pożarowej), niezbędne jest stosowanie certyfikowanych rozwiązań, które pozwolą spełnić obowiązujące wymagania prawne. Jednym z takich elementów są puszki przeciwpożarowe, których głównym zadaniem jest zapewnienie ciągłości zasilania oraz przesyłu sygnałów teletechnicznych w warunkach pożaru przez wymagany czas.

Wchodzą one w skład instalacji przeciwpożarowych, których zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa budynków. Wymogi zostały sprecyzowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami):
 
  • 187. 3. Przewody i kable wraz z zamocowaniami stosowane w systemach zasilania i sterowania urządzeniami służącymi ochronie przeciwpożarowej powinny zapewniać ciągłość dostawy energii elektrycznej w warunkach pożaru przez wymagany czas działania urządzenia przeciwpożarowego, jednak nie mniejszy niż 90 minut.
  • 187. 4. Dopuszcza się ograniczenie czasu zapewnienia ciągłości dostawy energii elektrycznej do urządzeń służących ochronie przeciwpożarowej, o której mowa w ust. 3, do 30 minut, dla przewodów i kabli znajdujących się w obrębie przestrzeni chronionych stałym urządzeniem gaśniczym tryskaczowym oraz dla przewodów i kabli zasilających i sterujących urządzeniami klap dymowych.
 
Spełnienie powyższych zapisów jest możliwe poprzez wykorzystanie elementów takich jak np. puszka instalacyjna przeciwpożarowa o odpowiedniej klasie podtrzymania funkcji elektrycznych (E90 lub E30). Stosowanie puszki ppoż zostało również określone w Wytycznych Projektowania Instalacji Sygnalizacji Pożarowej SITP WP-02:2021.
 

Jak zapewnić potrzymanie funkcji elektrycznych w warunkach pożaru?

 
Puszki przeciwpożarowe są badane według niemieckiej normy DIN 4102-12:1998, która pozwala określić zdolność podtrzymania funkcji zespołu kablowego przez czas 30, 60 lub 90 minut.  Poprzez podtrzymanie funkcji należy rozumieć zdolność do przesyłania energii elektrycznej oraz sygnałów teletechnicznych w warunkach pożaru. Sam zespół kablowy składa się z kabla, jego mocowania oraz właśnie puszki ppoż. Warto wspomnieć, że elementy wchodzące w skład zespołu kablowego muszą być odporne na działanie ekstremalnych temperatur przekraczających nawet 1000°C w warunkach pożaru. Właśnie dlatego puszka E90 jest wyposażona w listwy zaciskowe z wkładką ceramiczną, które uniemożliwiają zwarcie poszczególnych żył kabla w warunkach pożaru.
 

Budowa puszek ppoż

 
Na rynku dostępne są puszki połączeniowe wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Elementem wspólnym wszystkich rozwiązań są kostki ceramiczne. Puszka instalacyjna przeciwpożarowa może posiadać jedną lub więcej kostek o różnej ilości torów prądowych oraz przekrojach. Umożliwiają one połączenie przewodów w puszce zgodnie z bieżącymi potrzebami. Dodatkowo każda puszka E90 posiada specjalne przepusty kablowe, które pozwalają na wprowadzenie i wyprowadzenie przewodów. 
 

Podział puszek ppoż

 
Oprócz materiału wykonania puszki można podzielić ze względu na realizowaną funkcję. Puszki połączeniowe można zaklasyfikować jako: 
 
  • Puszka rozgałęźna – służy do prostego oraz kątowego prowadzenia linii (przelot + odgałęzienie pod kątem 90°),
  • Puszka przelotowa – służy do prostego prowadzenia linii (przelot),
  • Puszka z bezpiecznikiem – służy do prostego oraz kątowego prowadzenia linii (przelot + odgałęzienie, gdzie przynajmniej 1 tor jest zabezpieczony poprzez bezpiecznik o określonej wartości).
 

Jaką rolę pełni bezpiecznik?

 
Puszki ppoż z bezpiecznikiem najczęściej są wykorzystywane w momencie, gdy do instalacji ma być podłączony odbiornik np. sygnalizator. W takim przypadku zniszczenie sygnalizatora (np. poprzez oddziaływanie wysokiej temperatury) spowoduje przepalenie bezpiecznika, a więc odcięcie uszkodzonego urządzenia od linii sygnałowej. Dzięki temu linia pozostaje ciągła – jest zapewniony przepływ energii elektrycznej oraz sygnałów teletechnicznych. Dodatkowo każda puszka E90 posiada specjalne przepusty kablowe, które pozwalają na wprowadzenie i wyprowadzenie przewodów. 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-07-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażkamienice na wynajemdomy na sprzedaż powiat Sępoleńskimieszkania na sprzedaż powiat Świdnickidomy na sprzedaż gmina Markimieszkania na sprzedaż gmina Zarzeczedomy na sprzedaż w Kotorowiemieszkania na wynajem w Teresiniedomy na wynajem w Steklinku

Deweloperzy

);