W 21. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2012 uczestniczyło 1200 firm z 33 krajów, prezentowanych było ok. 100 nowych produktów w 13 pawilonach.
Od 24 do 27 stycznia w Poznaniu odbywały się najważniejsze w Polsce targi budownictwa pod hasłem „Budownictwo przyszłości – uwolnij swoją wyobraźnię”. W 21. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2012 uczestniczyło 1200 firm z 33 krajów, prezentowanych było ok. 100 nowych produktów w 13 pawilonach o łącznej powierzchni 60 tys. m kw.
Wielkie otwarcie
Pierwszego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie targów, którego dokonał Janusz Żbik, wiceminister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, po czym odbyła się ceremonia rozdania Złotych Medali MTP za innowacyjne produkty najwyższej jakości oraz nagrody Acanthus Aureus. Na wydarzenie przybyło wielu wystawców, by promować innowacyjne produkty, a także wielu zwiedzających. Nie zabrakło przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej: architektów, inżynierów budownictwa, pracowników firm wykonawczych, a także inwestorów i handlowców.
Fot. 1. P. Piosik/MTP
Mistrzostwo Polski Młodych Parkieciarzy
Różnorodna tematyka
W czasie czterech dni targów „chcemy uwolnić wyobraźnię”, zapraszając światowej sławy ekspertów, prezentując najnowsze produkty i technologie pokazać, że współczesne budownictwo powinno być ekologiczne, energooszczędne, fachowe, ale i piękne – powiedziała Violetta Pastwa, dyrektor targów Budma 2012. W programie Międzynarodowych Targów Budownictwa znalazły się wydarzenia poświęcone tematyce z zakresu budownictwa kubaturowego, przemysłowego i specjalistycznego. Ze szczególnym naciskiem na problematykę modernizacji, renowacji i termomodernizacji istniejącej zabudowy, w tym zabytków, starych osiedli z wielkiej płyty oraz budynków użyteczności publicznej. Nowością były konferencje o wysokościowcach („Polskie wieżowce – Is sky really the limit?”), o komputerowym wspomaganiu projektowania, problematyce związanej z akustyką wnętrz czy o nanotechnologii w budownictwie. W ramach wydarzeń towarzyszących ekspozycjom Budmy poruszane były zagadnienia z zakresu prawa, transportu, ochrony środowiska czy kreowania wizerunku (w tym konferencja „Marketing i PR w budownictwie”).
Z myślą o architektach
W programie Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2012 znalazły się również nowości, jak Strada di Architettura – wystawy prac, przestrzenie warsztatowe, wybrane sale konferencyjne oraz stoiska wystawców tworzyły na szlaku ekspozycji targów drogę ze szczególnym ukierunkowaniem na zainteresowania architektów. Wśród gości tego projektu znalazły się takie sławy, jak: profesor Dietmar Eberle, autor ok. 300 projektów, Aron Losonczi – twórca tzw. betonu transparentnego, Litracon, przepuszczającego promienie światła. Wiedząc, że na Budmę przybędzie wielu znanych przedstawicieli branży, Izba Architektów RP zorganizowała debatę „Architekci vs. Deweloperzy”.
Fot. 2. P. Piosik/MTP
Budshow - ekologiczny dom przyszłości
Wydarzenia cykliczne
Targom towarzyszyły wydarzenia cykliczne: III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego oraz V Dzień Urbanisty, który odbył się pod hasłem „Urbanistyka w dobie kryzysu”. Jak zawsze na zwiedzających czekały wydarzenia specjalne i pokazy. W ramach Budshow 2012 zbudowany został „na żywo” nowoczesny dom, będący przykładem architektury zrównoważonej. Organizatorzy uwzględnili w programie także Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy oraz VI Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy (podczas których wyłoniono zwycięzców w kategorii dachu płaskiego, stromego, stromego-metalowego). W czasie Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma odbyły się też takie wydarzenia, jak Warsztat Ciesielski czy Wielkopolskie Warsztaty Montażu Okien.
Nie tylko Budma
W tym samym czasie co Budma na terenie targów odbywały się Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Podjazdów oraz Sprzętu Budowlanego Bumasz, a także Centrum Budownictwa Sportowego (CBS), podczas którego dyskutowano o racjonalnym zarządzaniu obiektami sportowymi.
Źródło: KRN.pl | 2012-01-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)