28–30 września odbyła się XX Krajowa Konferencja Rzeczoznawców Majątkowych, zorganizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych wraz ze śląskim stowarzyszeniem.
W dniach 28–30 września odbyła się w Katowicach XX Krajowa Konferencja Rzeczoznawców Majątkowych „Gospodarowanie przestrzenią pod i nad gruntem”, zorganizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych wraz ze śląskim stowarzyszeniem. Impreza połączona była z jubileuszem XXX-lecia Śląskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły: dwutygodnik „Krakowski Rynek Nieruchomości” oraz portal KRN.pl.
Otwarcie konferencji miało miejsce 28 września o godz. 14 w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego. Podczas inauguracji Piotr Styczeń, podsekretarz stanu, omówił stan prac nad projektem założeń ustawy o odrębnej własności obiektów budowlanych. W naszym projekcie założeń ustawy o odrębnej własności obiektów budowlanych przewagę ma myślenie kapitałowe. Chodzi o to, aby przyspieszyć, zagwarantować rozwój, ale także zabezpieczyć sferę inwestowania w nieruchomości, która nie musi się wiązać z prawem własności gruntu ze względu na specyficzny charakter niektórych inwestycji, dla których zamierzamy przygotować nowe regulacje – powiedział. Regulacja taka w znacznym stopniu przyczyniłaby się do rozwoju i modernizacji infrastruktury transportu publicznego. Stworzyłaby szanse na rozwój rynku nieruchomości i budownictwa, szczególności w centrach miast, na terenach uznawanych architektonicznie za niemożliwe do dalszego zagospodarowania.
Przestrzeń, jej granice, formy gospodarowania oraz problemy z określaniem wartości gruntu – to główne tematy dyskusji panelowych. W czasie konferencji odbyło się pięć sesji: trendy, prawo, urbanistyka, ekonomia i przykłady w zarządzaniu przestrzenią. Podczas kilku dni wykładów uwzględniane były aspekty ważne zarówno dla wykonawców wycen, czyli rzeczoznawców majątkowych, jak i dla osób wykorzystujących je w swojej działalności. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: prowadzący gospodarkę gruntami (z administracji rządowej i samorządowej), korzystający z gruntu, jego posiadacze oraz osoby odpowiedzialne za wycenę.
Podczas pierwszego dnia wykładów przykłady trendów wykorzystania przestrzeni pod i nad gruntem w USA podał dr Władysław J. Brzeski, EAS, omawiając m.in. amerykański pomysł na wykorzystanie działek powietrznych. Drugi dzień sesji zdominowany był prawnymi problemami związanymi z różnymi rozwiązaniami przestrzennymi; uwarunkowaniami środowiskowymi i urbanistycznymi oraz aspektami związanymi z podnoszeniem efektywności ekonomicznej, a co za tym idzie – z rozwojem polskich miast.
Konferencję zakończyły prezentacje przykładów innowacyjnego zarządzania przestrzenią z Katowic, Łodzi i Warszawy. O Nowym Centrum Łodzi mówili: Zdzisława Ledzion-Trojanowska (rzeczoznawca majątkowy), Grzegorz Nita (dyrektor projektu NCŁ, PKP SA) i Adam Komorowski (dyrektor EC1 „Łódź – Miasto Kultury”). Na przykładzie ul. Siennej w Warszawie Monika Nowakowska-Szapiro przedstawiła studium przypadku wyceny służebności gruntowych. Z kolei architekt Henryk Piątek zaprezentował koncepcję organizacji ruchu w śródmieściu Katowic. Łącznie wygłoszonych zostało 35 referatów – podał podczas podsumowania wydarzenia prof. Ryszard Cymerman, przewodniczący Rady Programowej Konferencji. Przyszła, XXI Konferencja Rzeczoznawców Majątkowych odbędzie się w Międzyzdrojach.
Źródło: KRN.pl | 2011-10-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)