Od 9 października obowiązują przepisy w zakresie opłat z tytułu użytkowania wieczystego, jak też przyznające prawo ubiegania się o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.
Od 9 października br. obowiązują przepisy określające warunki udzielenia bonifikaty w zakresie opłat z tytułu użytkowania wieczystego, jak też przyznające niektórym podmiotom prawo ubiegania się o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.
Ustawa z dnia 28 lipca br. nowelizująca ustawę o gospodarce nieruchomościami, ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektóre inne ustawy (Dz.U. nr 187, poz. 1110) przewiduje, że na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, możliwe jest udzielenie bonifikaty od pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i opłat rocznych. W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku określa się przede wszystkim warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych. Co istotne, bonifikaty te, można stosować również w odniesieniu do nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Nowe przepisy stanowią, że wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podlega aktualizacji nie częściej niż raz w ciągu 3 lat, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty. W przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżka) rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji, jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji.
Według nowych przepisów, użytkownik wieczysty może żądać dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Doręczenie żądania powinno nastąpić na piśmie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Wówczas nowa wysokość opłaty rocznej obowiązuje począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym użytkownik wieczysty zażądał jej aktualizacji.
Znowelizowane przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przewidują, że osoby fizyczne i prawne, jak też osoby będące następcami prawnymi tych osób, będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości, mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić również osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały:
- w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.;
- na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. nr 50, poz. 279).
Wskazanego wyżej przepisu dotyczącego prawa przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości nie stosuje się do:
- nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców;
- nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste państwowym i samorządowym osobom prawnym, a także spółkom handlowym, w odniesieniu do których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego jest podmiotem dominującym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 167, poz. 1129);
- nieruchomości, wobec których toczy się postępowanie administracyjne, mające na celu nabycie nieruchomości lub jej części pod inwestycję celu publicznego.
W przypadku gdy prawo użytkowania wieczystego przysługuje kilku osobom, z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści. Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, w takiej sytuacji właściwy organ zawiesza postępowanie.
W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym oraz ich następcom prawnym, którzy prawo użytkowania wieczystego uzyskali przed dniem 5 grudnia 1990 r., udziela się na ich wniosek 50 proc. bonifikaty od opłaty. Natomiast w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, możliwe jest ustalenie wyższej niż 50 proc. bonifikaty dotyczącej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.
Źródło: KRN.pl | 2011-10-12
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)