Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Prowadzenie książki obiektu budowlanego dla budynków połączonych

Prowadzenie książki obiektu budowlanego dla budynków połączonych

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie prowadzenia książki obiektu budowlanego oraz przeprowadzania okresowej kontroli w stosunku do budynków składających się z kilku segmentów połączonych łącznikiem, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przedstawił swoje stanowisko w sprawie.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie prowadzenia książki obiektu budowlanego oraz przeprowadzania okresowej kontroli w stosunku do budynków, składających się z kilku segmentów połączonych łącznikiem, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przedstawił swoje stanowisko w sprawie.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.), właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego. Przedmiotowy przepis odnosi się do samodzielnego konstrukcyjnie całego obiektu budowlanego, czyli oddzielonego od innych obiektów budowlanych przerwą dylatacyjną, począwszy od fundamentu po dach. Natomiast istnienie łącznika między kilkoma segmentami – czyli konstrukcji łączącej co najmniej dwa segmenty, przeznaczonej do przemieszczania się ludzi między tymi segmentami – oznacza, że każdy z tych segmentów nie może być kwalifikowany jako samodzielna konstrukcyjnie całość.

Tym samym zespół segmentów trwale związanych z gruntem, wydzielonych z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadających fundamenty i dach należy traktować jako jeden budynek, jeżeli wchodzące w jego skład części są połączone wyżej wymienionym łącznikiem. Dla takiego budynku należy prowadzić jedną książkę obiektu budowlanego, a nie kilka – osobno dla każdego segmentu wchodzącego w jego skład.

Prowadzenie książki obiektu budowlanego osobno dla każdego segmentu wchodzącego w skład wyżej wymienionego budynku nie powinno stanowić podstawy do wymierzenia kary z art. 93 pkt 9 ustawy Prawo budowlane, jeżeli prowadzone książki zawierają wymagane wpisy oraz są do nich dołączone wymagane dokumenty. Właściciel lub zarządca ponosi bowiem odpowiedzialność karną na mocy przedmiotowego przepisu tylko wtedy, gdy brak jest książki obiektu budowlanego, książka obiektu budowlanego nie jest w ogóle prowadzona lub nie zawiera odpowiednich wpisów lub zawiera braki w dokumentach, które powinny być do książki dołączone.

Należy również zaznaczyć, że budynki składające się z kilku segmentów połączonych łącznikiem, których powierzchnia zabudowy przekracza 2000m2, podlegają m.in. obowiązkowi przeprowadzania okresowych kontroli, o których mowa w art. 62 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada (zob. art. 62 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Źródło: KRN.pl | 2015-07-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajemdomy do kupieniadomy na sprzedaż powiat Obornickidomy na wynajem powiat Sejneńskilokale użytkowe na wynajem gmina Tułowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Niedrzwica Dużadomy na sprzedaż w Stanisławowiemieszkania na sprzedaż w Krzemieniewiemieszkania na sprzedaż w Borzestowie

Deweloperzy

);