Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który ma na celu wprowadzenie nowych, kompleksowych regulacji dotyczących spółdzielni mieszkaniowych.
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma na celu wprowadzenia nowych, kompleksowych regulacji dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. W wyniku kolejnych nowelizacji oraz licznych interwencji Trybunału Konstytucyjnego obecnie obowiązująca ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych jest bardzo skomplikowana i nieczytelna. W tej sytuacji zdaniem posłów PO konieczne jest podjęcie prac nad nową ustawą w tym zakresie.
Projektowana ustawa jest w znacznym stopniu wzorowana na obecnej i powtarza te rozwiązania, które w praktyce nie wywoływały zastrzeżeń. Zasadniczo została zmieniona jednak formuła członkostwa w spółdzielni. Odwrócono mianowicie dawną formułę związania prawa do lokalu z członkostwem w spółdzielni, trafnie zniesioną przez Trybunał Konstytucyjny, zastępując ją nową formułą związania członkostwa w spółdzielni z prawem do lokalu. Inaczej mówiąc, każdy, komu przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, jest członkiem spółdzielni. Sytuacją normalną nie jest fakt, że znaczna liczba osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, nie jest członkami spółdzielni i w ten sposób praktycznie zostaje pozbawiona wpływu na zarządzanie spółdzielnią. W związku z tą formułą lokatorskie prawo do lokalu nie będzie wygasało na skutek ustania członkostwa w spółdzielni, ale odwrotnie – członkostwo w spółdzielni będzie ustawało w wyniku wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu. W dalszym ciągu nie będzie dopuszczalne ustanawianie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Proponuje się wprowadzenie regulacji, która ma doprowadzić do rozwiązania problemu spółdzielni, które wznosiły budynki, a nawet całe osiedla mieszkaniowe na cudzych gruntach. Obecne unormowania, zamieszczone w art. 35, są nie tylko kuriozalne, ale przede wszystkim nieczytelne. Zamiast nich proponuje się zasiedzenie, po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Jednocześnie proponowana regulacja uwzględnia interesy obecnych właścicieli, zarówno tych, którzy reprezentują własność publiczną (możliwość oddania gruntów w użytkowanie wieczyste, co wyłączy zasiedzenie), jak i pozostałych (możliwość wystąpienia z roszczeniem przewidzianym w art. 231 § 2 k.c., co również wyłączy możliwość zasiedzenia).
Spółdzielcze własnościowe prawa do lokali będzie można przekształcać w prawa odrębnej własności lokali na uproszczonych zasadach, mianowicie z pominięciem umowy notarialnej. Co więcej, w ogóle nie będzie już zawierana umowa przeniesienia własności lokalu. Konieczne będzie natomiast założenie odrębnej księgi wieczystej dla lokalu oraz dokonanie wpisu w tej księdze. Podstawą wpisu będzie uchwała zarządu spółdzielni określająca przedmiot odrębnej własności lokali albo uchwała rady nadzorczej w tym zakresie, bądź orzeczenie sądu zastępujące taką uchwałę. Podobnie regulacje proponuje się przy przekształceniu w odrębną własność praw lokatorskich oraz praw najmu w sytuacji, gdy najemca bądź jego poprzednik prawny ponieśli pełne koszty budowy lokalu.
Przewiduje się też regulację dotyczącą tych osób, które utraciły prawa do lokali z powodu nieuiszczania tzw. opłat eksploatacyjnych. Osobom tym stwarza się szansę odzyskania tytułu prawnego do lokalu pod warunkiem uregulowania zaległych opłat.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)