Założeniem nowego programu jest pomoc w nabyciu pierwszego mieszkania osobom młodym, które nie ukończyły 35 roku życia, w tym także singlom.
Obecnie osoby do 35 roku życia, które kupują swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym, mogą skorzystać z programu „Rodzina na swoim”. Zgodnie z tym programem rząd dopłaca do odsetek od kredytu hipotecznego przez osiem lat. Program „Rodzina na swoim” obowiązuje jednak tylko do końca 2012 r. Preferencyjne kredyty, w ramach tego programu, okazały się zbyt kosztowne dla budżetu i posłowie nie zdecydowali się na jego przedłużenie na następne 5 lat.
Rząd przedstawił więc nowy program – „Mieszkanie dla Młodych”, który ma dodatkowo wspomóc budownictwo mieszkaniowe i zastąpić kończący się program „Rodzina na swoim”. Prace nad projektem toczą się od kilku miesięcy.
Nowy program to kolejny element polityki prorodzinnej rządu obok wydłużenia urlopów macierzyńskich i innych narzędzi wsparcia rodziny. Program „Mieszkanie dla Młodych” będzie pomagał nabyć pierwsze mieszkanie osobom młodym do 35 roku życia, w tym także singlom. Dofinansowaniem objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego, a program ma pobudzić rynek deweloperski. Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Wskaźnik taki ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.
Dopłatą zostanie objęte 50 m kw. mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m kw. Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. Program zawiera „komponent prorodzinny” i tym różni się od wygaszanego programu „Rodzina na swoim”. Rząd chciałby, aby nowy program wszedł w życie w połowie 2013 r. Początkowe koszty programu przewidywane są na poziomie 600-700 mln zł. rocznie. Przewiduje się, że z programu może korzystać 36 tys. rodzin rocznie. Program zostanie sfinansowany z pieniędzy, które zostaną po likwidacji zwrotu VAT za remonty. Jest to obecnie około 1,1 mld zł rocznie. Projekt ustawy zostanie niebawem skierowany do Sejmu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)