21 lipca 2022 r. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o podpisaniu przez Andrzeja Dudę noweli ustawy o finansowaniu programów mieszkaniowych. Ma ona usprawnić dotychczasowe mechanizmy finansowania lokali socjalnych i komunalnych. Na jakie zmiany mogą liczyć samorządy?
Jak zaznacza Kancelaria Prezydenta RP, dzięki wprowadzeniu pewnych modyfikacji możliwe będzie bardziej efektywne zarządzanie dostępnymi środkami oraz szybsze pozyskiwanie nowych. Bezzwrotne wsparcie na cele mieszkaniowe dla najbardziej potrzebujących jest skierowane do jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pożytku publicznego.
Szybsza obsługa wniosków
Jednym z podstawowych założeń nowelizacji jest możliwość usprawnienia formalności. Dzięki nowym zasadom kwalifikacji składanych wniosków, wypłata środków z budżetu ma następować jeszcze w tym samym roku.
- Nowe przepisy pozwolą dalej zwiększać dostępność mieszkań. Społeczny pakiet mieszkaniowy przyczynił się do prawdziwego przełomu w tym obszarze polityki mieszkaniowej państwa. Dołożyliśmy tym samym także niemałą cegiełkę do aktywizacji polityki prorodzinnej oraz zwiększenia szans Polaków na poprawę warunków mieszkaniowych – mówi Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.
Finansowanie programów mieszkaniowych według nowych przepisów
Jak informuje biuro prasowe KPRP, nowelizacja ustawy określa zasady limitowania środków programu BSK w danym roku w sposób jasny i czytelny dla beneficjentów oraz maksymalną pulę środków do rozdysponowania. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie dodatkowych 1,2 mld zł z Funduszu Dopłat jeszcze w tym roku.
Wskazuje również dodatkowe źródła finansowania poprzez możliwość sprzedaży skarbowych papierów wartościowych. Nowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie „obowiązku zwrotu niewykorzystanych środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w przypadku niezrealizowania przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową (SIM) usługi publicznej". Dotyczy to niezrealizowanych przedsięwzięć w ramach budownictwa komunalnego, mieszkań na wynajem, infrastruktury komunalnej lub społecznej.
Kolejnym celem ustawy jest zabezpieczenie na wypadek wystąpienia ujemnych stóp procentowych, mające na celu ograniczenie wpływu negatywnej sytuacji na rynku finansowym na dalszą możliwość udzielania preferencyjnych kredytów ze środków własnych przez BGK.
- Dzięki tej zmianie w przypadku wystąpienia ujemnych stóp procentowych rozliczeniu z Funduszem Dopłat będzie podlegać kwota w maksymalnej wysokości odsetek spłaconych przez kredytobiorcę – informuje KPRP.
Zasady przyznawania lokali gminnych
Wprowadzono również zmiany w ustawie z 2021 r. o ochronie praw lokatorów. Ich zakres obejmuje m.in. „uprawnienia dla gmin do wydłużenia w drodze uchwały (ponad ustawowe 3 miesiące) okresu, za który osoby ubiegające się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego zobowiązane będą wykazać w deklaracji wysokość dochodu". Oznacza to, że samorządy zyskają większą kontrolę nad przyznawaniem mieszkań najbardziej potrzebującym.
Wyniki działania programów mieszkaniowych w 2021 r.
Ubiegły rok był papierkiem lakmusowym dla wprowadzonego przez rządspołecznego pakietu mieszkaniowego. W 2021 r. powstało (lub zostało zmodernizowanych) prawie 14 000 lokali. Do programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego zakwalifikowano 87 inwestycji realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, spółki gminne, oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Dzięki temu utworzono ponad 8 400 lokali mieszkalnych.
- Dzięki przygotowanej i wdrożonej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii społecznej części Pakietu Mieszkaniowego, udało się wybudować najwięcej mieszkań w 15-letniej historii programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego – przekonuje minister Uściński.
W pierwszej połowie 2022 r. powstało już niemal 6000 nowych lokali w ramach budownictwa socjalnego i komunalnego. Zmiany w ustawie w założeniu mają jeszcze poprawić te wyniki.
Większość przepisów zawartych w noweli ustawy zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: KRN.pl | 2022-08-01
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)