Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Preferencje klientów na rynku nieruchomości w Krakowie

Preferencje klientów na rynku nieruchomości w Krakowie

Dział Analiz KRN.pl przeprowadził ankietę wśród małopolskich pośredników w obrocie nieruchomościami. Tematem ankiety były preferencje nabywców na rynku nieruchomości w Krakowie.

Dział Analiz KRN.pl przeprowadził ankietę wśród małopolskich pośredników w obrocie nieruchomościami. Tematem ankiety były preferencje nabywców na rynku nieruchomości w Krakowie. W ankiecie wzięło udział 36 pośredników z terenu Małopolski.

Luksusowy apartament w centrum miasta

Synonimem luksusu w opinii małopolskich pośredników jest posiadanie nowoczesnego apartamentu w centrum miasta. Wynika z tego, że większość zamożnych klientów zgłaszających się do biur pośrednictwa jest zainteresowana zakupem nieruchomości tego typu. Interesujące, że całkowicie inne pojęcie luksusu funkcjonuje na Górnym Śląsku. Z analizy analogicznie skonstruowanej ankiety przeprowadzonej wśród firm pracujących na obszarze województwa śląskiego widać, że przeważająca grupa wskazała dom za miastem jako miejsce najbardziej komfortowe do zamieszkania. Różnice w ocenie dla Krakowa i Katowic biorą się z odmiennej specyfiki rynków nieruchomości i infrastruktury w obu miastach. Ciekawy jest przy tym fakt, że posiadanie nowoczesnego apartamentu w centrum miasta nie jest obligatoryjnym i niezmiennym wyznacznikiem luksusu w całej Polsce. W przypadku Krakowa tylko trochę ponad 19 proc. respondentów twierdzi, że dom za miastem jest najbardziej pożądanym zakupem wśród ich klientów. Niewiele mniejsza grupa (16 proc.) skłania się do wersji „mieszkania w zabytkowej kamienicy”. Można przy tym założyć, że większość kamienic zlokalizowana jest w Krakowie centralnie, więc odpowiedzi, w których pojawiają się nowoczesny apartament w centrum miasta oraz mieszkanie w zabytkowej kamienicy mają pewien wspólny mianownik.

 

Obawa przed „wielką płytą

Inną kwestią, którą interesował się Dział Analiz KRN.pl, były czynniki odstraszające klientów podczas zakupu nieruchomości mieszkaniowej (z pominięciem kwestii cenowych). W przypadku tego pytania pośrednicy musieli wskazać dwa najważniejsze ich zdaniem aspekty. Podstawowym czynnikiem, który może być odbierany negatywnie przez klientów, jest tzw. „wielka płyta”, a więc niski standard wykonania budynku. Połowa z pytanych pośredników potwierdza, że jest to czynnik, który skutecznie może zniechęcić do zakupu mieszkania. Wynik analizy tłumaczy przy okazji niski poziom cen dla dzielnic, w których „wielka płyta” dominuje, tj. Nowa Huta, Bieżanów-Prockocim. Na drugim miejscu pośród czynników odstraszających znajduje się sąsiedztwo terenów przemysłowych. Aż 44,45 proc. wszystkich ankietowanych uważa, że właśnie ten czynnik stanowi poważny problem dla ich klientów podczas poszukiwania nieruchomości do kupna. Na kolejnych miejscach znajdują się: „oficyna kamienicy” (około 30 proc.), „sąsiedztwo ruchliwej ulicy” (25 proc.) oraz „mieszkanie na parterze” (około 22 proc.). 11 proc. ankietowanych pośredników uważa również, że mieszkanie w blokach powyżej 8 piętra stanowi dla ich klientów problem, natomiast niewielki odsetek wskazuje lokale użytkowe w budynku jako czynnik zniechęcający.

Najważniejsza jest dobra komunikacja

Kolejne pytanie dotyczące czynników zachęcających klientów do kupna potwierdza, jak wielkie znaczenie ma standard budowy. Aż 58 proc. ankietowanych przyznaje, że jednym z głównych atutów jest mieszkanie w nowym budownictwie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że to nie na czynnik, jakim jest standard, lecz na „dobrą komunikację z centrum” wskazała największa grupa (ponad 66 proc.) ankietowanych. Podsumowując, lokalizacja i standard okazują się decydujące w procesie wyboru oferty kupna. Stosunkowo duża grupa, praktycznie co trzeci pośrednik, twierdzi, że duże znaczenie ma również bliskie sąsiedztwo terenów zielonych. Na dalszych miejscach znajdują się takie czynniki, jak „bliskość ośrodków użyteczności publicznej” oraz „zagospodarowanie terenu/dobra infrastruktura” – po około 16 proc.

 

 

Trzeba gdzieś mieszkać

Ostatnie pytanie w przeprowadzonym badaniu dotyczyło motywów, którymi kierują się kupujący. Na podstawie uzyskanych wyników widać, że za najczęstszy powód zakupu mieszkania uznaje się cel mieszkaniowy i zakup pierwszego mieszkania. Aż 70 proc. pośredników uznaje ten czynnik za najważniejszy. Takich klientów jest zdecydowanie najwięcej na rynku. Na drugim miejscu (44 proc.) znalazł się cel inwestycyjny. Znacznie mniejsza grupa zauważa, że klientami kieruje chęć zamiany lokalu na większy (27 proc.).

 

Źródło: | 2009-12-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażhale i magazyny na sprzedażkamienice na zamianędomy na sprzedaż powiat M. Bydgoszczdomy na sprzedaż powiat Bełchatowskidomy na sprzedaż gmina Papowo Biskupiedomy na wynajem gmina Dzierżoniówdomy na sprzedaż w Małej Cerkwicymieszkania na sprzedaż w Korzeniówce Dużejmieszkania na sprzedaż w Małcu

Deweloperzy

);