Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy, z 24 czerwca 1994 r., o własności lokali (DzU 2000 r. Nr 80 poz. 903 ze zm.) odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność. Przy czym umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Jednocześnie do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.Sąd Najwyższy uchwałą, z 21 lutego 2008 r., o sygn. akt III CZP 152/07, podkreślił również, że charakter konstytutywny wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności lokalu dotyczy także ujawniania takiej własności na podstawie postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności nieruchomości.
Tak więc, by powstała odrębna własność, a zwykle także wspólnota mieszkaniowa, konieczny jest wpis do księgi wieczystej postanowienia o zniesieniu współwłasności. Nie wystarczy więc posiadanie prawomocnego orzeczenia sądu, a koniecznym jest jego ujawnienie w stosownej księdze wieczystej, co będzie dopiero skutkowało wydzieleniem odrębnej własności lokali. Dopiero z tą datą powstanie też wspólnota mieszkaniowa.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)