Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Postępowanie naprawcze w stosunku do budowy oddanego obiektu

Postępowanie naprawcze  w stosunku do budowy oddanego obiektu

Forma oddania obiektu do użytkowania polegająca na przyjęciu przez organ nadzoru budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy nie jest tożsama z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

 Postępowanie naprawcze regulowane ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane przede wszystkim w aspekcie stosowania art. 51 Prawa budowlanego budzi wątpliwości. Dlatego Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował interpretację w sprawie stosowania art. 51 ustawy Prawo budowlane do obiektu budowlanego oddanego do użytkowania.

Przepisy ustawy Prawo budowlane przewidują dwie formy oddania obiektu budowlanego do użytkowania: zawiadomienie o zakończeniu budowy, do którego organ nadzoru budowlanego nie wniósł sprzeciwu (art. 54 ustawy) oraz decyzję o pozwoleniu na użytkowanie (art. 55 ustawy). Jednakże, jak wynika z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, forma oddania obiektu do użytkowania polegająca na przyjęciu przez organ nadzoru budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy nie jest tożsama z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego prowadzenie postępowania w trybie art. 51 Prawa budowlanego jest możliwe nawet po przyjęciu bez sprzeciwu zawiadomienia o zakończeniu budowy (wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2013 r., sygn. akt: II OSK 1616/11, wyrok NSA z dnia 31 marca 2015 r. sygn. akt: II OSK 1230/13). W związku z powyższym, jak wynika z orzecznictwa sądowo-administracyjnego, pomimo że upłynął termin do wniesienia sprzeciwu do zawiadomienia o zakończeniu budowy, organ nadzoru budowlanego ma prawo w dowolnym czasie wszcząć i prowadzić postępowanie naprawcze w stosunku do budowy obiektu, który został już oddany do użytkowania w trybie „milczącej zgody” organu.

Natomiast decyzja o pozwoleniu na użytkowanie korzysta z domniemania jej prawidłowości, tak długo, jak nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego. W związku z tym w odniesieniu do budowy obiektów budowlanych, które zostały oddane do użytkowania w formie uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, nie ma możliwości prowadzenia postępowania naprawczego, o którym mowa w art. 51 ustawy, do czasu ewentualnego wyeliminowania z obrotu prawnego pozwolenia na użytkowanie. Jednocześnie zgodnie z art. 55 ust. 2 ustawy Prawo budowlane inwestor zamiast dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Źródło: KRN.pl | 2016-04-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażlokale użytkowe do kupieniakamienice na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Giżyckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Opolskimieszkania na wynajem gmina Świdnikmieszkania na sprzedaż gmina Waśniówmieszkania na wynajem w Wólce Ratowieckiejmieszkania na sprzedaż w Moryniumieszkania na wynajem w Lubiążu

Deweloperzy

);