Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pośrednictwo nieruchomości – przymus czy ułatwienie?

Pośrednictwo nieruchomości – przymus czy ułatwienie?

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 7 tys. pośredników w obrocie nieruchomościami. Niewątpliwie rola pośredników będzie rosła, bo i w tej materii polskie realia zbliżają się do zachodnioeuropejskich.

Szacuje się, że w Polsce jest ponad 7 tys. pośredników w obrocie nieruchomościami. Z roku na rok przybywa osób trudniących się tym zawodem, a od początku 2008 r. dostęp do niego jest ułatwiony, ponieważ zrezygnowano z obowiązkowych egzaminów. Niewątpliwie rola pośredników będzie rosła, bo i w tej materii polskie realia zbliżają się do zachodnioeuropejskich. Polacy, choć w dużej części nadal deklarują chęć ominięcia pośrednictwa w transakcjach na rynku nieruchomości, są coraz bardziej przekonani o tym, że współpraca z wyspecjalizowanym podmiotem tego typu może być pomocna, a niekiedy wręcz konieczna.

Jeżeli chodzi o praktyczny aspekt współpracy z biurem pośrednictwa, rządzi tutaj generalna zasada, że im droższa jest nieruchomość, tym mniejsza szansa, że uda się nam ją samodzielnie znaleźć i kupić wprost od właściciela. Właściciele wartościowych nieruchomości częściej niż inni decydując się na sprzedaż, kierują się wprost do biura pośrednictwa, pragnąc oszczędzić sobie w ten sposób pracy związanej z procesem poszukiwania nabywcy. Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rynek Nieruchomości wśród małopolskich pośredników wynika, że obok droższych mieszkań i domów to właśnie działki pod budownictwo jednorodzinne są typem nieruchomości, który najczęściej trafia do pośredników wprost od właścicieli. Z zatem, poszukując w 2009 r. działki pod dom, należy się liczyć z tym, że trudno będzie to zrobić bez udziału pośrednika.

Dodatkowym utrudnieniem przy samodzielnym poszukiwaniu działki jest to, że część pośredników, mając świadomość, iż Polacy w dużej mierze są niechętni do współpracy z nimi, wystawia swoje oferty, podszywając się pod osoby prywatne. W 2008 r. była to praktyka niezwykle powszechna i w 2009 r. to się nie zmieni. Aby uniknąć wielu komplikacji – niekiedy tworzonych przez samych pośredników – i czasochłonnych poszukiwań, na pośredników będzie przerzucana coraz większa część pracy.  

Źródło: KRN | 2009-02-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażmieszkania na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Łaskidomy na wynajem powiat Płońskimieszkania na wynajem gmina Wiślicamieszkania na wynajem gmina Ulhówekdomy na wynajem w Kawczyniemieszkania na sprzedaż w Imbramowicachdomy na sprzedaż w Proboszczewice-Kolonia

Deweloperzy

);