Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Posiadanie innej nieruchomości a rządowe wsparcie

Posiadanie innej nieruchomości a rządowe wsparcie

Osoby zainteresowane programem „Mieszkanie dla Młodych” często zastanawiają się nad tym, jakiej nieruchomości nie mogą posiadać, aby otrzymać wsparcie.

„Mieszkanie dla Młodych” to rządowy program wsparcia w nabyciu pierwszego, nowego mieszkania i polega on na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowania wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Podstawą prawną funkcjonowania programu jest ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (dalej: ustawa), która określa warunki, które należy spełnić, by móc skorzystać ze wsparcia programu.

Dla osób zainteresowanych udziałem w programie istotne są dwie kwestie prawne związane z ubieganiem się o wsparcie, a mianowicie: na nabycie jakiej nieruchomości możemy dostać dofinansowanie oraz jakiej nieruchomości nie możemy posiadać, aby wsparcie otrzymać.

Zwróć uwagę na definicje ustawowe

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że ustawa wprowadza w tej kwestii własne definicje i do nich, a nie do na przykład potocznego rozumienia danych pojęć należy się odnosić. I tak :

  • lokal mieszkalny – samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o własności lokali znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa takie lokale;
  • dom jednorodzinny – budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny;
  • mieszkanie – lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

Na nabycie jakiej nieruchomości możemy dostać wsparcie

Zgodnie z art. 3 ustawy, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej. Zatem należy zwrócić uwagę, że wsparcie dotyczy nabycia na rynku pierwotnym mieszkania, przez które to pojęcie ustawa rozumie lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny i także te pojęcia należy interpretować zgodnie z wyżej podanymi definicjami. Zatem na przykład nie dostaniemy wsparcia z programu na zakup budynku czy lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalny, ale także wsparcia tego nie dostaniemy na nabycie budynku mieszkalno-usługowego, bo jak stanowi definicja, domem jednorodzinnym jest budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny.

Jakiej nieruchomości nie możemy posiadać, aby wsparcie otrzymać

Art. 4 ustawy wprowadza ograniczenia co do starania się o wsparcie przez osoby, które są lub były w przeszłości właścicielami pewnej kategorii nieruchomości. I tak o wsparcie nie mogą domagać się ci, którzy byli:

  • właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego
  • osobami, którym przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  • właścicielami lub współwłaścicielami budynku, jeżeli ich udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

W przypadku, gdy nabywcą są małżonkowie, warunek ten dotyczy obojga małżonków. Zatem warto pamiętać, że własność budynku lub lokalu użytkowego, jak również działki niezabudowanej obojętnie od jej przeznaczenia nie przeszkadza w ubieganiu się o wsparcie z programu.

Ponadto jeżeli nabywca ubiegający się o przyznanie dofinansowania wkładu własnego jest najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego i chce starać się o dofinansowanie, zobowiązany jest do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego, a w przypadku lokalu spółdzielczego zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu - w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, kredytowanego z zastosowaniem finansowego wsparcia.

 

Sprawdź aktualne limity cenowe w programie „Mieszkanie dla Młodych”

 

 

Źródło: KRN.pl | 2014-03-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajeminne nieruchomości na zamianęmieszkania do kupieniadomy na wynajem powiat Sochaczewskilokale użytkowe na wynajem powiat leskidomy na sprzedaż gmina Telatynlokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Radomdomy na sprzedaż w Jasionniemieszkania na sprzedaż w Jagiełłowiedomy na wynajem w Tołkinach

Deweloperzy

);