Od kilku lat zauważalny jest coraz większy popyt na mieszkania za granicą. Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się ciepłe kraje, takie jak Chorwacja, Bułgaria, Cypr czy bijąca rekordy popularności Hiszpania. Co sprawia, że tak chętnie kupujemy tam nieruchomości? Z pewnością jednym z najważniejszych czynników jest cena.
Kiedyś zakup mieszkania za granicą był synonimem luksusu. Dziś na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Co ciekawe, inwestorami często zostają osoby, które nie planują zakupu drugiej lub kolejnej nieruchomości w Polsce.
Czym zachęcają zagraniczne nieruchomości?
Zakup nieruchomości wciąż uznawany jest za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Od jakiegoś czasu Polacy chętnie nabywają mieszkania nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Największym zainteresowaniem cieszą się kraje południowe. Ich niepodważalnym walorem jest możliwość połączenia celów inwestycyjnych z wypoczynkiem oraz turystyką. Południe Europy gwarantuje zdecydowanie łagodniejszy klimat niż Polska, dużo większą liczbę dni słonecznych, szybkie i tanie połączenie lotnicze, a także … atrakcyjne ceny. Podczas gdy za mieszkanie w Warszawie trzeba już zapłacić średnio 15 000 zł/mkw. w niewielkich, lecz turystycznie popularnych miejscowościach w Hiszpanii czy na Cyprze cena potrafi być niższa.
Dużą zaletą tego typu nieruchomości jest możliwość wynajmowania ich w celu zarobkowym niemal przez cały rok. W kurortach – głównie tych położonych nad morzem – sezon trwa niemal nieprzerwanie. Możliwe jest więc czerpanie stałych korzyści finansowych z wynajmu krótkoterminowego.
Hiszpania bije rekordy popularności wśród Polaków
Hiszpania od kilkunastu lat jest jednym z ulubionych krajów europejskich inwestorów. Szczególnie upodobali ją sobie Brytyjczycy, jednak z roku na rok coraz większy udział w rynku mają także Polacy. Jak wynika z danych Banku Pekao, tylko w 2022 r. Polacy zostali właścicielami prawie 3000 nieruchomości w Hiszpanii, co oznacza wzrost o ponad 160 proc. rok do roku. W 2023 r. zainteresowanie tego typu mieszkaniami jest jeszcze większe.
Potwierdza to raport firmy Vela Poland, która zwraca uwagę na fakt, że rośnie nie tylko liczba transakcji, ale również ich wartość. Wynika z niego, że średnia kwota rezerwacji w I połowie bieżącego roku wynosiła 230 000 euro i była ona o 10 proc. wyższa, niż w ubiegłym roku.
„Analizy pokazują, że od początku 2023 roku hiszpański rynek nieruchomości całkowicie wrócił do poziomów sprzed covidu. Co więcej wielkość hiszpańskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych przekracza 153,1 miliarda USD i przewiduje się, że w kolejnych latach odnotuje CAGR na poziomie ponad 10 proc.” - możemy przeczytać w raporcie.
Analitycy znający hiszpański rynek podkreślają, że dużą zachętą dla polskich inwestorów są: krótki proces oczekiwania na nieruchomość nawet z rynku pierwotnego, stosunkowo niewielka liczba formalności oraz atrakcyjne ceny. Pod koniec 2022 r. średnia cena nieruchomości w Hiszpanii wynosiła 1,95 euro/mkw.
Co poza Hiszpanią? Cypr, Chorwacja, a nawet…Dubaj
Nie tylko hiszpańskie nieruchomości cieszą się zainteresowaniem polskich inwestorów. Sporo mieszkań kupujemy również w wyjątkowo lubianej przez Polaków Chorwacji czy na Cyprze. Ten ostatni gwarantuje doskonałą pogodę przez cały rok, piękne plaże, ciekawą kulturę i wciąż przystępne ceny. Apartament na terenie Cypru Południowego można tam kupić już od 140 000 euro. Jeszcze tańszy jest Cypr Północny, należy jednak pamiętać, że należy on do terytorium Turcji.
Dla niektórych inwestorów problemem może być jednak towarzystwo – duża aktywność w ostatnich kilku latach sprawiła, że wiele wakacyjnych nieruchomości na Cyprze należy do Rosjan.
Popularnością cieszy się także Bułgaria – tam dwupokojowe mieszkanie blisko morza można kupić już od 80 000 euro. W ubiegłym roku cena ta była dwukrotnie niższa.
Jak wyglądaj formalności podczas zakupu nieruchomości za granicą?
Zdecydowanie najkrótszą drogę do przejścia mają osoby, które posiadają status rezydenta danego kraju, czyli pracują na jego terenie lub odprowadzają tam podatki. Mogą one bez problemu starać się o przyznanie kredytu hipotecznego w zagranicznym banku, a dodatkowo skorzystać z atrakcyjnych ulg podatkowych obowiązujących m.in. na terenie Hiszpanii i Chorwacji.
Jednak na zakup nieruchomości za granicą można sobie pozwolić również nie płacąc podatków w danym kraju. W takiej sytuacji konieczne będzie m.in. założenie konta w lokalnym banku oraz wpłacenie wkładu własnego. W Hiszpanii utrzymuje się on na poziomie 30 proc.
Wiele osób decydujących się na zakup nieruchomości za granicą korzysta z usług wyspecjalizowanych w tym biur oraz pośredników, którzy załatwiają większość formalności i ograniczają zaangażowanie inwestorów do minimum.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)