Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Podatkowe skutki ustanowienia hipoteki dla nieruchomości

Podatkowe skutki ustanowienia hipoteki dla nieruchomości

Hipoteka jest prawem niesamodzielnym i istnieje tylko wraz z wierzytelnością. Wygaśnięcie wierzytelności powoduje więc wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej.

Hipoteka jest instytucją prawa cywilnego, uregulowaną w ustawie z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (DzU z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm). Jest to forma zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Hipoteka jest prawem niesamodzielnym i istnieje tylko wraz z wierzytelnością. Wygaśnięcie wierzytelności powoduje więc wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka zabezpiecza wyłącznie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona jedynie w oznaczonej sumie pieniężnej. Obciążyć hipoteką można zarówno całą nieruchomość, jak i jej część ułamkową, a także prawo użytkowania wieczystego (hipoteka obejmuje wtedy budynki i urządzenia stanowiące własność wieczystego użytkownika), niektóre prawa rzeczowe oraz wierzytelność zabezpieczoną hipoteką.

Obok hipoteki zwykłej (umownej), której istotą jest zabezpieczenie wierzytelności oznaczonej, tzn. wierzytelności konkretnej i wynikającej z określonego stosunku prawnego, wyróżnia się także hipotekę kaucyjną, hipotekę przymusową oraz hipotekę na wierzytelności hipotecznej. Hipoteka kaucyjna zabezpiecza wierzytelność o wysokości nieoznaczonej do wysokości sumy najwyższej. Ponadto hipoteka kaucyjna zabezpiecza także wierzytelności z dokumentów zbywanych przez indos. Z kolei hipoteka przymusowa powstaje z mocy prawna lub na podstawie orzeczenia sądu, zabezpiecza wierzytelność stwierdzoną tytułem wykonawczym i może być ustanowiona na wszystkich nieruchomościach dłużnika.

Z ustanowieniem hipoteki wiążą się obowiązki podatkowe. Po jej ustanowieniu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowi kwota zabezpieczonej wierzytelności. Z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki powstaje dla podatnika obowiązek podatkowy. Zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 7, stawka podatku od ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności istniejących wynosi 0,1 proc. od kwoty zabezpieczonej wierzytelności, 19 zł na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej. Zastosowanie stawki podatku nie jest uzależnione od rodzaju ustanowionej hipoteki, lecz od tego, czy wierzytelność zabezpieczona hipoteką istnieje i jej wysokość jest znana. Obowiązkiem podatnika jest złożenie deklaracji PCC-3 i zapłata należnego podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Źródło: KRN.pl | 2009-09-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajemmieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Wysokomazowieckimieszkania na wynajem powiat Sieradzkilokale użytkowe na wynajem gmina Niskodomy na wynajem gmina Zatorydomy na sprzedaż w Prosiniedomy na wynajem w Karpiniemieszkania na sprzedaż w Bronowie

Deweloperzy

);