Podpowiadamy, jak udekorować dom na święta, by przyniósł nam i naszym gościom dużo radości.
Wielkanoc za pasem. Nie myślimy tylko o świątecznych przysmakach, które z zapałem będziemy przygotowywać, by obficie zastawić stół. Ogromne znaczenie, podkreślające tę magiczną atmosferę i dodające jej wyrazu, mają ozdoby. Podpowiadamy, jak udekorować dom na święta, by przyniósł nam i naszym gościom dużo radości.
Świąteczna atmosfera już na wejściu
Aby świąteczna atmosfera napawała nas już od wejścia, przystrójmy główne drzwi z zewnątrz. Nie chodzi o duże i bogate ozdoby. Wystarczy delikatny, ale dodający uroku akcent. Świetnie sprawdzi się wianek na drzwiach, np. w stylu rustykalnym. Wykonujemy go wówczas ze słomy, umieszczając w środku czyste w swojej formie jajka (lub wydmuszki). Do tego wystarczy dodać lnianą kokardę i gotowe! Proste, a robi wrażenie. Oczywiście każda ozdoba, niezależnie od tego, czy znajduje się na zewnątrz, czy wewnątrz, powinna pasować do stylizacji mieszkania/domu. Jeżeli akcent rustykalny nijak ma się do naszego wystroju, pomyślmy o broszy kwiatowej przytwierdzonej do wianka.
Uniwersalne wielkanocne akcenty
Oczywiście istnieje wiele wielkanocnych ozdób, które pasują niemal do każdego stylu. Uniwersalne świąteczne akcenty aranżacyjne to m.in. jajka ugotowane w skórce cebuli (ten jakże świąteczny kolor zna chyba każdy), rzeżucha posiana w skorupkach jajek, baranek upieczony z chleba, talerz z rzeżuchą, mchem lub wykiełkowanym owsem i na tym ułożone jajeczka (świetnie prezentują się te mniejsze, np. przepiórcze, których specyficzny kolor i „ciapki” dodadzą świętom wyrazu). Jeżeli marzy nam się dekoracja podłużna, nad kominkiem czy na stole, to wystarczy dłuższą drewnianą skrzynkę wyłożyć mchem, a na nim położyć piórka i jajka. I to wszystko. Niewiele zachodu wymaga również przygotowanie prostej dekoracji z gałęzi jabłoni. Wystarczy włożyć je do szklanego lub porcelanowego wazonu (warto zrobić to odpowiednio wcześniej, by gałązki zakwitły na Wielkanoc). W takim wydaniu sprawdzą się też znane i lubiane kwiaty, jak anemony czy tulipany. Oszczędnie i pięknie – czego chcieć więcej?
Pastelowo, a może w stylu glamour?
Zwolennicy jasnych pastelowych barw mogą pomyśleć o innej opcji wykorzystania wazonu, a właściwie wazonów. Przygotowujemy obszerny szklany wazon, wkładamy do niego mniejszy, węższy. W środku umieszczamy kwiaty, a przestrzeń pomiędzy dużym a małym wazonem wykładamy kolorowymi jajkami nawiązującymi do koloru kwiatów. To ozdoba obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Jeżeli lubimy spektakularne efekty – to rozwiązanie dla nas.
Równie przyciągający uwagę może okazać się stroik wielkanocny w stylu glamour. Wydmuszki lub jajka dekorujemy płatkami złota (lub malujemy je na złoty kolor). Świetny efekt nada im czarna elastyczna koronka. Dekoracje w takim stylu muszą być wykonane „na bogato” – jeżeli się na niego decydujemy (bo pasuje do naszych wnętrz), to pamiętajmy, by nie żałować np. kwiatów do wazonu. Tutaj liczy się nie tylko jakość, ale (przede wszystkim) ilość.
Żywe kwiaty przede wszystkim!
Żywe kwiaty i inne rośliny to niewątpliwie podstawa wielkanocnych ozdób. Po co kupować sztuczne, skoro o tej porze roku natura oferuje nam tak piękne i pachnące opcje? Wyobraźmy sobie święta bez bukszpanu – silnie zielonego od dawna kojarzącego się ze świętami Wielkiej Nocy. Żywe kwiaty będą najwspanialszą ozdobą wielkanocnego stołu podczas uroczystego śniadania (niemniej jednak uważajmy z hiacyntami, które mocno pachną). Do dyspozycji mamy wiele rodzajów, np. jaskry, anemony, tulipany, żonkile, wspominane hiacynty, szafiry czy krokusy.
Możemy wykorzystać je do stworzenia stroiku, na którym muszą znaleźć się pisanki. Jeżeli ktoś nie ma talentu/ochoty/czasu na ich domowe wykonanie, może kupić gotowe. W sklepach znajdziemy też ładne ceramiczne kurki czy baranki, które również nadadzą się do umieszczenia w środku stroiku. Nie zapominajmy też o lampie nad stołem jadalnianym. To świetne miejsce do zawieszenia wianuszka wykonanego np. z gałązek brzozy.
fot. Pracownia Florystyczna Anemony
Girlanda z wydmuszek – dlaczego nie?
Warto odłożyć trochę wydmuszek podczas przedświątecznego robienia jajecznicy. Pamiętajmy, by wydmuchiwać jajka porządnie i równie porządnie je potem przepłukiwać wodą. Takie wydmuszki (przyozdobione w sposób, w jaki sobie życzymy) świetnie nadadzą się do wykonania girlandy na okno. W zależności od stylistyki naszego mieszkania, zawieszamy je na różnych wysokościach, tak by było oryginalnie.
Jeżeli mamy czas i spore umiejętności manualne, spróbujmy wykonać świecznik z wydmuszek, który robi piorunujące wrażenie. Będą nam potrzebne dwa lub trzy drewniane krążki, do których instalujemy drut. Nadziewamy na niego np. trzy wydmuszki (jedna na drugą) i zakańczamy to drewnianym krążkiem. Całość malujemy według upodobań, pamiętając, by jajka wyglądały jak… jajka. Na górze umieszczamy ładną, grubą świecę.
Trudno sobie wyobrazić, by podczas Świąt Wielkanocnych dom czy mieszkanie nie nabrały trochę świątecznego klimatu. Wykorzystajmy powyższe rady i sami nadajmy wielkanocny akcent. W razie wątpliwości, braku umiejętności czy chęci wystarczy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dodadzą świątecznej magii do naszych wnętrz.
Artykuł powstał przy współpracy z Alicją Wańkowicz-Gil & Kamilą Starmach – Pracownia Florystyczna Anemony www.anemony.pl
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)