Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Patenty na studio - z pomysłem, funkcjonalnie

Patenty na studio - z pomysłem, funkcjonalnie

Studio, bo tak nazywamy małe mieszkania z otwartą przestrzenią podzielone na strefy, to szerokie pole do popisu. Wystarczy tylko chcieć.

Wydaje Ci się, że 26 mkw. powierzchni ogranicza Cię w kwestii aranżacji wnętrz? Nic bardziej mylnego. Studio, bo tak nazywamy małe mieszkania z otwartą przestrzenią podzielone na strefy, to szerokie pole do popisu. Wystarczy tylko chcieć.

Typowe studio to najczęściej 26 mkw. powierzchni. Mieszkanie o takich rozmiarach kupują zazwyczaj studenci lub osoby na początku kariery zawodowej, kiedy z powodów finansowych nabycie większego własnego kąta nie jest jeszcze możliwe. Studio często jest również wynajmowane w celach biznesowych. Tzw. kawalerki zawsze są w cenie – jeżeli kupimy je na okres przejściowy, w niedalekiej lub dalszej przyszłości sprzedamy je bez trudu. Nie da się ukryć, iż w przypadku studia każdy metr jest na wagę złota. Na całej powierzchni open space musimy zmieścić wszystkie nasze strefy życiowe – małą kuchnię, salon, łazienkę, biuro, a czasem nawet… jadalnię czy garderobę.

Garderoba w kawalerce – dlaczego nie?
To jak urządzimy studio, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Musimy zastanowić się, na czym nam tak naprawdę najbardziej zależy. Jeżeli nie zabieramy pracy do domu, to prawdopodobnie zamiast strefy biurowej pokusimy się o większy salon. Jeżeli jednak wykonujemy sporo obowiązków zawodowych w domu (albo jesteśmy freelancerami), to strefa ta zabierze sporo przestrzeni wypoczynkowej.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko w studio, jest wykonanie garderoby. Mogłoby się wydawać, że na tak małej przestrzeni jej postawienie jest niemożliwe. W wielu przypadkach jest to jednak wykonalne – wystarczy „wyjść” 40 cm do przodu od szafy. Nie zabierze to wiele miejsca w samym pomieszczeniu, a doda naprawdę sporo przestrzeni na nasze rzeczy. Duża, przestronna szafa w studio to również strzał w dziesiątkę. Koniecznie z zabudową do sufitu (oszczędzamy przestrzeń). W takiej szafie możemy schować pralkę i kosz na bieliznę (oszczędzając tym samym miejsce w łazience). W pozostałych częściach znajdzie się dużo miejsca na ubrania wiszące długie i krótkie, górny schowek na buty oraz część z półkami i szufladami. Zapewniamy, że wystarczy na ubrania dla dwóch osób.

Ład i porządek na małej powierzchni
Warto, szczególnie w studio, ukryć jak najwięcej. Mieszkanie będzie wówczas bardziej przejrzyste – nic nie będzie nas, nawet podświadomie, rozpraszać. Nie zmniejszamy powierzchni studia kosztem łazienki. Nie chodzi o to, by wszystko upchać, a zgrabnie zagospodarować. To, czy wybierzemy prysznic, czy wannę, jest już kwestią indywidualną. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest bezbrodzikowy prysznic, który optycznie dodaje sporo miejsca. Nie wahajmy się dodać do łazienki schowka na mop oraz szafki na kosmetyki i papier toaletowy. Także w tym miejscu zadbajmy o schowanie naszych rzeczy – uzyskamy wówczas stałe wrażenie ładu.

Kawalerka podział stref
źródło: www.valent.pl


Dla kompromisu łóżko imitujące kanapę
Przy powierzchni 26 mkw. raczej ciężko wyodrębnić osobną strefę sypialnianą i salonową. Jak to zgrabnie połączyć? Najważniejsza kwestia to wybór łóżka/kanapy. To pierwsze będzie sugerowało strefę sypialnianą, a sofa zasugeruje, że nie jest to miejsce do spania. Sugerujemy, by jednak wybrać łóżko – kto poczuje komfort spania na prawdziwym łóżku, ten zrozumie naszą radę. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z części salonowej, nic bardziej mylnego. Radzimy zakupić dobrej jakości łóżko (dobrej jakości nie oznacza drogie, okazyjnie zmieścimy się w 1500 zł), które będzie pełniło również funkcję sofy. Wystarczy łóżko z dwoma zagłówkami, które należy obniżyć i postawić przy nich poduszki. Właściwie ułożone, będą imitować kanapę. Dla komfortu naszych gości i przede wszystkim własnego spokoju salon nie powinien przypominać sypialni i na odwrót.

Dwa w jednym – mieszkanie i biuro
Inny pomysł na urządzenie studia prezentuje zdjęcie nr 2. Po lewej stronie od wejścia umieszczamy stolik jadalniany (po prawej znajduje się wówczas otwarta kuchnia), w głębi tapicerowane łóżko, a pomiędzy nimi regał z otwartymi półkami przepuszczającymi dzienne światło. Naprzeciwko łóżka sprawdzi się ścianka telewizyjna, rozkładana kanapa i jednoosobowy fotel. Taka opcja wchodzi w grę raczej w przypadku jednej osoby. Dla pary lepiej pokusić się o nieco większą powierzchnię, minimum 32 mkw. – wówczas istnieje możliwość wydzielenia sypialni, w której może nawet zmieścić się szafa. Takie mieszkanie może służyć również za biuro, ponieważ szafa z przedpokoju schowa okrycia wierzchnie, a prywatne rzeczy znajdą się właśnie w oddzielonej sypialni, do której klienci czy współpracownicy nie będą mieli dostępu.

Podstawą urządzania mieszkania typu studio jest rozsądne zagospodarowanie każdej przestrzeni. Warto ukryć jak najwięcej rzeczy. Również same meble mogą stać się „niewidoczne” – wystarczy zamontować lustrzane szafy bez wyraźnych uchwytów.


EKSPERT RADZI:

Diabeł tkwi w szczegółach! Nie inaczej jest w przypadku aranżacji wnętrz. Czasem mały dywanik położony w salonie działa cuda – wnętrze nabiera nowego wyrazu. Tak samo jest w przypadku miękkich i przyjemnych nie tylko dla skóry, ale przede wszystkim oka narzut na łóżko. Dowiedz się również, że przywieziony z podróży kilim może dodać Twojemu pomieszczeniu nowego charakteru. O magii narzut, dywanów i kilimów opowiemy w następnym artykule.

Źródło: KRN.pl | 2016-02-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniamieszkania do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Oławskimieszkania na wynajem powiat M. Przemyśldomy na wynajem gmina Prochowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Morzeszczynmieszkania na sprzedaż w Cisiemieszkania na sprzedaż w Szczytnikach Czerniejewskichmieszkania na wynajem w Jajkowie

Deweloperzy

);