Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, przedłożone przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Możliwość spłaty zadłużenia na preferencyjnych warunkach kończy się bowiem w 2012 r. Tymczasem ustawa ta obejmuje nadal ponad 73 tys. zadłużonych lokali mieszkalnych. W związku z tym zaproponowano przedłużenie o 5 lat, tj. do końca 2017 r., okresu obowiązywania preferencyjnych warunków spłaty zadłużenia mieszkań. Zgodnie z nimi stosowana jest pomoc państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych, zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do końca maja 1992 r. Niezbędne będzie również skrócenie okresu ponoszenia wydatków wymagalnych z tego tytułu przez budżet państwa, przy jednoczesnym zapewnieniu szybszych, dodatkowych wpływów budżetowych z jednorazowych spłat zadłużenia. Po wprowadzeniu tych rozwiązaniach Rada Ministrów oczekuje wyraźnego spadku liczby zadłużonych mieszkań (wobec których stosowna jest pomoc państwa), a także uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych z jednorazowych spłat zadłużenia oraz z tytułu zwrotu nominalnych kwot umorzenia kredytów mieszkaniowych w wyniku przekształceń własnościowych. Regulacje te powinny zapewnić także uporządkowanie sytuacji mieszkaniowej gospodarstw domowych, na których ciążą zobowiązania wynikające z przyjętego w PRL modelu finansowania mieszkalnictwa.
Projektowana zmiana ma znaczenie dla spółdzielni mieszkaniowych i członków spółdzielni posiadających lokale mieszkalne obciążone zadłużeniem z tytułu kredytów mieszkaniowych objętych pomocą państwa w ich spłacie. Przez cały okres funkcjonowania pomocy państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych, dążono do wprowadzania rozwiązań systemowych, których celem byłoby szybsze całkowite rozliczenie się kredytobiorców z ciążących na nich zobowiązań względem banku i budżetu państwa. Szczególne możliwości w tym zakresie dawały kredytobiorcom prolongowane w kolejnych nowelizacjach ustawy okresy, w których na warunkach ustawy mogła następować całkowita spłata zadłużenia obciążającego lokal mieszkalny. Uwzględniając trudną sytuację dochodową tych kredytobiorców, którzy dotychczas nie mogli skorzystać z całkowitego oddłużenia lokalu, od 1 stycznia 2010 r. wprowadzono dodatkowo szczególnie korzystne warunki spłaty zadłużenia na preferencyjnych warunkach, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 5 oraz art. 11 ust. 6 ustawy. Po nowelizacji członkowie spółdzielni mieszkaniowych, którzy podejmą decyzję o spłacie zadłużenia na preferencyjnych warunkach, mają zmniejszone o 50 proc. zadłużenie z tytułu skapitalizowanych odsetek oraz z tytułu przejściowego wykupienia odsetek, stanowiących podstawę do zastosowania ww. przepisów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)