Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pamiętajcie o balkonach

Przy prawidłowej konserwacji budynku uszkodzenia balkonu powinny być naprawiane na bieżąco.
Przy prawidłowej konserwacji budynku uszkodzenia balkonu powinny być naprawiane na bieżąco.

Balkony, nade wszystko, muszą być bezpieczne. Ich wygląd też nie jest bez znaczenia, jeśli chcemy spędzać na nich wolne chwile. Warto zatem – zazwyczaj po kilku zimach – doprowadzić nasz balkon do porządku.

Na początku prac remontowych na balkonie konieczna jest przede wszystkim ocena pewności mocowania balustrad do ścian budynku i płyty balkonowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, a zwłaszcza, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia, należy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie można odtworzyć szybkowiążącą zaprawą montażową Atlas Monter, oczywiście pod warunkiem, że balustrada nie jest w tych miejscach skorodowana. Gniazda połączeniowe należy wypełniać zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok.15 minut. Już po kilkunastu godzinach będzie można bez strachu oprzeć się o balustradę.
 

Bez wykwitów i nacieków
 

Przy prawidłowej konserwacji budynku uszkodzenia powinny być wyłapywane i naprawiane na bieżąco. Najpóźniej wówczas, gdy na spodzie i krawędziach balkonów zaczynają się pojawiać białe nacieki i wykwity. Remont nie jest łatwy, ale można go poprowadzić na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty. Gdy ów próg znajduje się na równi z płytą, należy skuć wierzchnią warstwę, wykonać na płycie izolację przeciwwilgociową, np. z papy termozgrzewalnej, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność podkuwania betonu. Problem ten nie wystąpi, gdy pomiędzy progiem a powierzchnią płyty jest kilka centymetrów różnicy. Wówczas izolację należy ułożyć na istniejącej warstwie i wylać na niej płytę dociskową.

Innym, znacznie nowocześniejszym sposobem uszczelnienia balkonu, jest wykonanie izolacji z bezspoinowej folii w płynie Atlas Woder E i przyklejenie na niej okładziny ceramicznej, najlepiej z płytek gresowych lub wykonanie innej warstwy ochronnej. Atlas Woder E jest gotową i łatwą w użyciu pastą, którą nakłada się warstwami na powierzchnię betonu. Po wyschnięciu niezawodnie izoluje ona przed wodą wszystko, co znajduje się pod spodem. Rozwiązanie to zalecane jest zwłaszcza, gdy konstrukcja balkonu nie przewidywała żadnych izolacji przeciwwodnych. Izolację tego typu należy wspomóc taśmami uszczelniającymi, które wraz ze wspomnianą folią tworzą system uszczelnień Atlas Woder E. Taśmy te wtapia się w folię nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji.
 

Gdy wychodzi zbrojenie
 

Często płyta żelbetowa balkonu jest bardzo zniszczona – jej krawędzie praktycznie nie istnieją, widoczne jest mocno skorodowane zbrojenie, a znajdujący się pomiędzy nim beton można wyjąć rękami. Wówczas technika odtworzenia pierwotnych kształtów płyty jest bardziej złożona.

Gdy uszkodzenia betonu dotyczą krawędzi płyty na głębokości 10 czy 15 cm, a pręty zbrojenia mają co najmniej 80 proc. swojej pierwotnej średnicy, można ją odtworzyć zaprawą do napraw i rekonstrukcji betonu Atlas TEN 10. Po skuciu płyty do „zdrowego” betonu, należy oczyścić wystające zbrojenie z rdzy. Wskazane jest zabezpieczenie prętów przed dalszą korozją farbą przeciwrdzewną, np. chromianową. Bezwzględnie konieczne jest wykonanie warstwy kontaktowej z zaprawy Atlas TEN 10, wzbogaconej dodatkowo Emulsją Elastyczną Atlas, którą pokrywamy zarówno pręty zbrojenia, jak i oczyszczony beton. Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi można wykonać mini szalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem wspomnianej warstwy kontaktowej wypełniamy szalunek zaprawą TEN 10 . Przez kilka kolejnych dni należy pielęgnować i chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Najlepiej szczelnie owinąć uprzednio zwilżone „pole operacyjne” ciemną folią lub obłożyć je płytami styropianu. Po kilku dniach można zdjąć „opatrunek” – krawędzie płyty będą jak nowe. Dla przedłużenia życia remontowanego balkonu konieczna jest jego właściwa ochrona przez wykonanie wspomnianych wcześniej izolacji.
 

Finisz, czyli wykończenie
 

Efektownym wykończeniem płyty balkonowej są płytki ceramiczne. Do ich przyklejenia użyjemy zaprawy klejącej Atlas Plus, która z uwagi na zwiększoną elastyczność dobrze się sprawdza zarówno na balkonach i tarasach, jak i w systemach ogrzewania podłogowego. Drugą ewentualnością jest Atlas Cal N, przeznaczony do przyklejania płytek wielkoformatowych. Jeśli powierzchnia płyty balkonowej jest niewielka, możemy użyć klasycznej zaprawy klejowej Atlas, dobrze jednak, jeśli wzbogacimy ją dodatkiem emulsji elastycznej. Istotne jest, żeby pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie było wolnej przestrzeni. W tym celu klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy 10-centymetrowym cokolikiem z płytek, wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym. Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem – tam musi być bowiem spoina trwale elastyczna. Spoiny między płytkami wypełniamy natomiast zaprawą do fugowania Atlas.

Spód i czoło płyty ochronimy obróbką blacharską, tak zamontowaną, by ściekająca z balkonu woda, nie miała do nich dostępu. Obróbka ta musi więc stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej. Inaczej mówiąc, musi być tak zamontowana, by taśma uszczelniająca, zatopiona w Woderze E, zachodziła na blachę. Nie trzeba chyba dodawać, że powierzchnię obróbki musimy – przed użyciem folii i taśm – całkowicie oczyścić i odtłuścić.
 

Rozwiązanie systemowe
 

Do naprawy balkonu możemy zastosować Atlas Betoner, czyli specjalnie opracowany system naprawiania elementów betonowych i żelbetowych. Zaleca się go w przypadku spękań powierzchni lub odspojenia fragmentów betonu i odsłonięcia zbrojenia. Technologia naprawy polega na naniesieniu kolejnych warstw z zapraw cementowych, nadających uszkodzonym elementom odpowiednią nośność, odporność i estetykę. System oparty jest na trzech zaprawach, stanowiących kolejno nakładane warstwy. Są to: Atlas Adher – warstwa kontaktowa, Atlas Filer – warstwa wyrównawcza, Atlas Ender – warstwa szpachlowa. Wszystkie zaprawy są mrozo- i wodoodporne.

System może być dodatkowo uzupełniony elementami systemu Atlas Woder E, gdy niezbędne jest wykonanie wodoszczelnej warstwy zabezpieczającej

Źródło: KRN.pl | 2008-06-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Giżyckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kartuskilokale użytkowe na wynajem gmina Ujazdlokale użytkowe na sprzedaż gmina Żukowodomy na wynajem w Zajezierzedomy na sprzedaż w Sobolicachdomy na wynajem w Kocku

Deweloperzy

);