Okna połaciowe skutecznie doświetlają poddasze i nie wymagają przy tym specjalnie zaprojektowanej więźby ani jej ewentualnej przebudowy. Jednak swoją funkcję pełnią właściwie jedynie wówczas, gdy są prawidłowo zamontowane i dobrane zgodnie z przeznaczeniem.
Powierzchnia szyby musi stanowić przynajmniej 10 proc. powierzchni użytkowej pomieszczenia. Warunek ten nie dotyczy łazienek i innych pomieszczeń pomocniczych. Szerokość okna należy dobierać tak, aby nie była konieczna ingerencja w konstrukcję dachu. Najlepiej, gdy szerokość okna jest nieco mniejsza (do 5 cm) od odległości między krokwiami. W przypadku większych okien trzeba je umieszczać tak, aby w razie potrzeby wyciąć ewentualnie fragment tylko jednej krokwi. Co ważne, należy unikać przecinania dwóch sąsiednich krokwi, ponieważ może to znacznie osłabić konstrukcję dachu.
- izolacyjność cieplna,
- izolacyjność akustyczna,
- szczelność na infiltracje powietrza,
- szczelność na wody opadowe.
Okna dachowe muszą być w stanie przenosić obciążenia na przykład od zalegającego na dachu śniegu lub od uderzeń gradu. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie oszklenie okna – szyba zewnętrzna (w szybie zespolonej) powinna być specjalnie wzmocniona folią. W tym celu można też zastosować szyby wykonane ze szkła hartowanego. Ze względu na umiejscowienie okien połaciowych istotne jest, aby były one szczelne i nie przepuszczały wody spływającej po dachu.
Okno mocuje się do krokwi za pomocą czterech kątowników montażowych. Optymalny rozstaw krokwi powinien być zbliżony do szerokości okna i może być maksymalnie od niego o 2 cm mniejszy lub o 5 cm większy. Rozstaw krokwi mniejszy od szerokości okna jest niekorzystny, gdyż utrudnia doprowadzenie izolacji termicznej do ościeżnicy. Ewentualny wymian powinien być tak umieszczony, aby można było wykonać górną wnękę okienną równolegle, a dolną prostopadle do podłogi. Wnęka zapewnia właściwą cyrkulację powietrza przy oknie, dzięki czemu szyba jest osuszana.
Trzeba również zwrócić uwagę na właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Folię należy dokładnie przyklejać do powierzchni ościeżnicy. Służą do tego specjalne taśmy samoprzylepne. Alternatywą w tym przypadku może być zastosowanie gotowych kołnierzy z folii. Gdy stosujemy folię paroprzepuszczalną, należy pamiętać, aby nad oknem zainstalować rynienkę odprowadzającą poza okno skropliny pary wodnej lub wodę pochodzącą z przecieków. Otwór w deskowaniu lub łaty wycina się, dodając do wymiaru ościeżnicy 6 cm na szerokości i 10 cm na długości. Ościeżnicę łączy się z kontrłatami lub krokwiami w odległości od 10 do 20 cm od naroży. Przykręcając kątowniki, trzeba dopilnować, aby boczne nacięcia pokrywały się z rowkiem odpowiadającym grubości istniejącej łaty. Przy montażu do pełnego deskowania, boczne nacięcia powinny wskazywać zerową grubość łat. Ościeżnicę umieszcza się w przygotowanym otworze dachu, opierając ją na krokwiach lub kontrłatach na wspornikach. W razie potrzeby można podłożyć pod kątowniki kliny drewniane, po czym przykręcić do krokwi dolne kątowniki. Po wstawieniu skrzydła sprawdza się, czy właściwie się ono zamyka. Jeśli nie, regulacji dokonuje się klinami górnych kątowników. Dopiero wówczas można je przykręcić.
Kołnierz uszczelniający składa się z czterech elementów, dobieranych w zależności od rodzaju pokrycia dachu. Element dolny kołnierza dla dachów płaskich wykonany jest z blachy, a do pokryć falistych lub wysokoprofilowanych wyposażony jest w ołowiany fartuch. Oba elementy boczne kołnierza są przystosowane do pokryć cienkich płaskich lub płaskich łuskowatych. Dla pokryć profilowanych dodatkowym wyposażeniem są kliny uszczelniające z gąbki. Element górny jest umieszczany nad ościeżnicą okienną jako ostatni.
Montaż kołnierzy rozpoczyna się od ułożenia dolnego elementu – należy przybić go do ościeżnicy małymi gwoździami z dużymi główkami (papiakami). Następnie dłonią lub młotkiem gumowym trzeba dopasować fartuch ołowiany do kształtu pokrycia dachowego. Boczne elementy kołnierza przybija się do boków ościeżnicy oraz do łat. Służą do tego pomocnicze paski z blachy, które są zwykle dołączone do zestawu. Element dolny należy połączyć z bocznymi przez zawiniecie pasków z blachy. Na koniec zakłada się i przymocowuje górny kołnierz. Brakujące fragmenty pokrycia dachowego trzeba uzupełnić, zachowując wymagane odstępy opisane przy montażu ościeżnicy. Szczelność (zwłaszcza na działanie wiatru) zapewni wypełnienie przestrzeni pomiędzy kołnierzem a pokryciem dachu klinami uszczelniającymi, przystosowanymi do kształtu szczeliny.
Okna obrotowe są najczęściej stosowanym typem okien. Okno obrotowe otwiera się przez obrót skrzydła wokół osi. Pozioma oś obrotu może być usytuowana pośrodku skrzydła lub powyżej (zaletą drugiego rozwiązania jest to, że otwarte okno nie wystaje do wewnątrz pomieszczenia). Okna obrotowe umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni pod oknem. Ponadto możliwość obrotu o 180° znacznie ułatwia mycie zewnętrznej powierzchni szyby. Okno obrotowe powinno być zamontowane tak, aby oś obrotu znajdowała się mniej więcej na wysokości głowy stojącego człowieka. Ten typ okien otwieramy zwykle za pomocą klamek lub uchwytów umieszczanych na dole lub górze okna.
Okna uchylne mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Dzięki temu można swobodnie wyglądać z okna bez ryzyka uderzenia się. Okna tego typu należy montować w ten sposób, aby górna krawędź okna znajdowała się na wysokości głowy człowieka. W przypadku tego rodzaju okien do ich otwierania służą klamki umieszczone zazwyczaj w dolnej części skrzydła. Okna wyposażone są w specjalne siłowniki lub sprężyny, które uniemożliwiają przypadkowe zamknięcie się okna po jego otwarciu.
Okna uchylno-obrotowe są rozwiązaniem nieco bardziej skomplikowanym, a przez to – droższym. Okna tego typu mają podwójny system otwierania. Można je otwierać (uchylać) od góry, a dodatkowo istnieje możliwość uniesienia dolnej krawędzi okna za pomocą systemu dźwigni i przeciwwag oraz obrót wokół krawędzi górnej. Na rynku dostępne są także okna uchylno-przesuwne, które umożliwiają podniesienie skrzydła i przesunięcie go w bok.
Okna rozwieralne są wykonywane jako prawostronne i lewostronne, w zależności od kierunku otwierania skrzydła. Bardzo często są to po prostu wyłazy dachowe zaprojektowane z myślą o dekarzach i kominiarzach. Zwykle posiadają blokadę uniemożliwiającą samoczynne zamknięcie się okna. Okna nieotwieralne (nierozwieralne) pełnią rolę świetlików doprowadzających światło do pomieszczenia. Okno kolankowe stosowane jest w przypadku ścian kolankowo-pionowych i połączone jest ze standardowym oknem dachowym za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego. Umożliwia on montaż w dachu o nachyleniu od 20° do 55°, a jego rozmiar uzależniony jest od wymiaru okna dachowego. Dzięki zastosowaniu okna kolankowego poprawiamy doświetlenie pomieszczenia i zwiększamy pole widzenia przez okno. Okna kolankowe dostępne są w wersji otwieranej i nie otwieranej. Ta pierwsza może być wyposażona w blokadę zabezpieczającą okno przed pełnym otwarciem.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)