Inwestycja w odnawialne źródła energii jest coraz częściej spotykana w wielu polskich domach jak i przedsiębiorstwach. Dzięki panelom fotowoltaicznym czy pompom ciepła można nie tylko znacząco ograniczyć wysokość wydatków ponoszonych na energię elektryczną czy ogrzewanie, ale również przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Co dokładnie trzeba wiedzieć o obu tych rozwiązaniach? Szereg przydatnych informacji przedstawiamy w poniższym artykule.
Panele fotowoltaiczne - co trzeba o nich wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne od wielu lat biją rekordy popularności - zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Wynika to oczywiście poniekąd z faktu, iż rachunki za energię elektryczną rosną w bardzo dynamicznym tempie. Dodatkowo, jednocześnie szybko rośnie świadomość społeczna w zakresie konieczności stawiania na proekologiczne, w pełni bezpieczne rozwiązania. Istotą paneli fotowoltaicznych jest fakt, iż wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego.
Taka instalacja składa się z trzech najważniejszych części, jakimi są panele słoneczne (fotowoltaiczne), falownik i magazyn energii. Panele słoneczne mają za zadanie przekształcać padające na nie promieniowanie słoneczne na prąd stały. Następnie falownik, czyli inwerter, przekształca prąd stały w prąd przemienny, który ma za zadanie zasilać typowe urządzenia podłączane do sieci. W przypadku, gdy występuje nadwyżka wyprodukowanej energii, można magazynować ją w baterii. Następnie można wykorzystać ją w dowolnym terminie. System ma możliwość pracowania bez funkcji magazynowania, jednak warto na niego się zdecydować, ponieważ dzięki niemu można oszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za energię elektryczną.
Czym są pompy ciepła i jak działają?
W kontekście wyjątkowych rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii specjaliści bardzo często wskazują na niesamowite korzyści wynikające z postawienia na pompy ciepła. Tego typ urządzenia pojawiają się w wielu polskich gospodarstwach domowych dlatego, iż pozwalają na uzyskanie dostępu do taniej energii cieplnej. Jednocześnie wyróżnia je fakt, iż nie emitują dwutlenku węgla, dlatego jest to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcieliby mieć swój własny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Pompy ciepła w swojej pracy wykorzystują energię pochodzącą z ziemi, powietrza bądź wody. Później energia ta jest przekazywana do instalacji grzewczej zlokalizowanej w danym budynku.
Jeśli pompa jest odpowiednio zaprojektowana i pochodzi od renomowanego producenta, posiada nie tylko bardzo długą żywotność, ale również wyróżnia się tym, iż do swojego funkcjonowania wykorzystuje nawet w 75 procentach zasoby naturalne, a wyłącznie 25 procent to energia elektryczna. Jest to niezwykle istotny atut tych urządzeń, który jest doceniany przez wiele osób. Przed zakupem jakiegokolwiek z modeli warto skorzystać z wyjątkowego, nowatorskiego narzędzia, jakim jest kalkulator doboru pompy ciepła. Dzięki niemu z łatwością można obliczyć na przykład koszt gruntowej pompy ciepła do domu 200m2.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)